Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Koncert "Sierpniowa melodia"

Koncert "Sierpniowa melodia"
📅 Data: środa, 31 lipca 2013

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Plac Krasińskich (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Koncert „Sierpniowa melodia” to historia najsłynniejszych powstańczych piosenek. W spektaklach i widowiskach muzycznych przygotowywanych od lat przez Stołeczną Estradę z okazji kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego, bohaterami zawsze są ludzie oraz miasto – Warszawa, o którą toczyła się dramatyczna walka w 1944 roku.
„Tym razem chcemy zwrócić uwagę na poetów i kompozytorów, którzy nie tylko byli żołnierzami, ale także stworzyli i wykonywali najsłynniejsze w powstaniu utwory, które na zawsze trafiły do umysłów i serc Warszawiaków.” – mówi Andrzej Matusiak, Dyrektor Stołecznej Estrady.

Koncert „Sierpniowa melodia” opowie o legendarnych twórcach i wykonawcach powstańczych piosenek, które oddawały zmienne nastroje towarzyszące powstaniu. Będzie to swoista kronika opisująca – na przykładzie losów zwykłych piosenek – losy Warszawy i jej mieszkańców.

"Wbrew rzymskiej formule „Inter arma silent Musae” (Podczas wojny muzy milczą), polska sztuka miała wielki znaczenie w okresie okupacji i Powstania Warszawskiego. Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK organizowało od początku istnienia konkursy na wiersze patriotyczne, na piosenki żołnierskie, na rysunki, plakaty… Wśród autorów byli zarówno doświadczeni artyści, jaki i amatorzy. Pozostały nam arcydzieła, choć nie wszyscy twórcy przeżyli.” – mówi Roman Kołakowski – reżyser koncertu.

Podczas koncertu usłyszymy między innymi historię Anny Jachniny Ps. XY, Hanka – autorki tekstu „Siekiera, motyka”, Hanny Brzezińskiej – przedwojennej aktorki i tancerki, która pracowała w szpitalach na Starówce oraz występowała dla żołnierzy i ludności cywilnej śpiewając „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” i przedwojenne piosenki Szpilmana,”, Krystyny Krahelskiej ps. „Danuta” – autorki legendarnej piosenki „Hej, chłopcy, bagnet na broń” napisanej specjalnie dla baonu „Baszta”, a także Mieczysława Fogga – jednego z najwybitniejszych polskich piosenkarzy, który wylansował słynny „Marsz Mokotowa”, a później zasłynął wykonaniem „Piosenki o mojej Warszawie”.

W spektaklu wystąpi Natalia Sikora – aktorka Teatru Polskiego w Warszawie, laureatka tegorocznych Super Debiutów na festiwalu w Opolu, nagrodzona także przez publiczność oraz Program I Polskiego Radia, zwyciężczyni II edycji programu The Voice of Poland.

„Udział w koncercie poświęconym rocznicy Powstania Warszawskiego to dla mnie duże przeżycie. Naszym zadaniem jako artystów jest pokazanie człowieka w tej historii i tego co on wtedy przeżywał.” – mówi Natalia Sikora.

Ponadto w koncercie zaśpiewają młodzi warszawscy artyści: Agata Klimczak, Beata Lerach, Paweł Lipnicki, Tomasz Steciuk, Leszek Zduń, Dagmara Czechura, Dominika Dobrosielska, Justyna Kuśmierczyk, Joanna Oleś, Paulina Walendziak. Wykonawcom towarzyszyć będzie zespół muzyczny pod dyrekcją Tadeusza Czechaka oraz Chór „Orły Nowogródzkie” złożony z byłych żołnierzy Armii Krajowej.

Spektakl wzbogacony będzie o wizualizacje, w których wykorzystane zostaną archiwalne dokumenty i fotografie, a także satyryczne rysunki z prasy podziemnej i ulicznych napisów.

Scenariusz i reżyseria: Roman Kołakowski
Patronem medialnym koncertu jest Polskie Radio RDC.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧