Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Co Nauka ma do powiedzenia w kwestii szczepionek?

Co Nauka ma do powiedzenia w kwestii szczepionek?
📅 Data: czwartek, 13 sierpnia 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Cafe Kulturalna Plac Defilad 1 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W dzisiejszych czasach wielu rodziców przestaje szczepić swoje dzieci myśląc, że jest to gra niewarta ryzyka. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, jak dużym zagrożeniem jest dla naszej populacji odwracanie się od szczepionek oraz jak niewielkie są tak naprawdę zagrożenia związane z ich stosowaniem.

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Dowiedz się na Placu Defilad”, w ramach którego o wybranych przez siebie tematach „ludzkim językiem” opowiadają zwycięzcy i finaliści FameLab Poland - organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i British Council międzynarodowego popularyzatorskiego konkursu, który zachęca młodych naukowców do zabierania głosu publicznie.
Tym razem dr Rafał Mostowy* z Imperial College w Londynie przybliży nam NAUKOWY SPOSÓB PATRZENIA NA SZCZEPIONKI. Będziecie mogli posłuchać go w niezobowiązującej atmosferze, popijając sobie coś ze szklanki lub z kieliszka. Po wykładzie zachęcamy do zadawania pytań i dyskusji!

Więcej o tematyce spotkania:
Choroby zakaźne są jednym z największych zagrożeń dla naszej populacji. Epidemie takie jak Czarna Śmierć w XIV w. czy Hiszpanka w XX w. uśmierciły setki milionów ludzi. Dzisiaj możemy chronić się przed nimi, używając potężnej broni jaką są szczepionki. Ale w ostatnich latach pojawiło się wokół szczepionek wiele kontrowersji. Czy obecne są w nich toksyny? Czy powodują autyzm u dzieci? Czy w ogóle warto się szczepić?
Podczas mojego wykładu przedstawię naukowy sposób patrzenia na szczepionki. Przypomnę, jak wyglądał świat bez szczepionek, jak wielki wpływ na choroby zakaźne miało ich wprowadzenie oraz dlaczego szczepionki są powszechnie uważane za bezpieczne. Wytłumaczę również koncepcję odporności zbiorowej, dlaczego w najbliższych latach grozi nam jej utrata oraz dlaczego powinniśmy się trzy razy zastanowić zanim zrezygnujemy ze szczepienia.

* Dr Rafał Mostowy karierę naukową zaczynał od fizyki, potem ukończył studia doktoranckie z biologii ewolucyjnej na Politechnice Zuryskiej w Szwajcarii. W 2012 przeprowadził się do Londynu, żeby rozpocząć staż podoktorski na wydziale chorób zakaźnych na tamtejszym Imperial College, jednej z najbardziej prężnych instytucji badawczych na świecie. Zajmuje się problemem ewolucji bakterii chorobotwórczych, a konkretnie problemem mieszania genów przez owe bakterie. Studiując DNA tych bakterii, stara się zrozumieć, jak zarazki te - rozprzestrzeniając się po świecie i powodując różne choroby - potrafią ewoluować w zastraszająco szybkim tempie i zamieniać się w superbakterie, oporne na antybiotyki i przechytrzające szczepionki. W wolnym czasie zajmuje się promocją nauki wśród dzieci, młodzieży, a także dorosłych - bo wszyscy jesteśmy ciekawi świata, ale często o tym zapominamy.
Podczas tegorocznego finału konkursu FameLab opowiadał o tym, że szuka kombinacji genów zwiększających prawdopodobieństwo pojawienia się nowych odmian pneumokoków, co w przyszłości poprawi skuteczność szczepionek przeciwko tym bakteriom: link
Prezentacja została wyróżniona nagrodą specjalną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyjazdem na wybraną przez Mostowego międzynarodową konferencję naukową.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧