Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Warszawa Singera - żydowski jarmark, warsztaty, pokaz filmu, koncert finałowy

📅 Data: niedziela, 01 września 2013

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Na ulicy Próżnej i Placu Grzybowskim znowu zagości żydowski jarmark. Małe sklepiki, restauracje, stragany, kramy z pamiątkami przeniosą gości festiwalu do świata, o którym tak malowniczo pisał I.B. Singer. Jarmark to jedno z ostatnich wydarzeń „Warszawy Singera", zapraszamy w podróż do przedwojennej żydowskiej Warszawy.

godz. 11.30 Tradycyjna wycinanka żydowska – warsztaty dla dorosłych i starszej młodzieży prowadzi Monika Krajewska
Podczas prezentacji slajdów uczestnicy zapoznają się pokrótce z historią i symboliką żydowskiej wycinanki oraz obejrzą jej przykłady z Europy Wschodniej, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, a następnie wykonają własną wycinankę.
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Prosimy o zabranie ze sobą nożyczek z ostrymi czubkami

godz. 15.00 „Zapachy i smaki kuchni żydowskiej” – warsztat prowadzą Hanna Kossowska i Etel Szyc
Prowadzące zdradzą tajniki kuchni żydowskiej, podzielą się oryginalnymi przepisami, wytłumaczą zasady koszerności i opowiedzą o świętach żydowskich, jednocześnie gotując i smażąc tradycyjne potrawy przeznaczone do degustacji.
Skwer na Placu Grzybowskim

godz. 17.00 „Zibn grozn fun di grozn” [Siedem źdźbeł trawy] – wieczór poezji Avroma Suckewera
Fragmenty prozy poetyckiej i wiersze – niektóre przetłumaczone specjalnie na tę okazję – zaprezentowane przez Annę Rozenfeld i Adriannę Janotę, przeplatają i przenikają się z muzyką klarnecisty Christiana Dawida.
Słowno-muzyczna interpretacja wybranych utworów poetyckich i prozatorskich Awroma Suckewera. Próba dotknięcia prawdy zawartej w utworach najwybitniejszego poety języka jidysz, wirtuoza słowa, który zrewolucjonizował i wzbogacił język przodków, i którego poezja ma wielki walor muzyczności – „jak przełożona na jidysz polifonia Jana Sebastiana Bacha”. Podczas tego wyjątkowego spotkania wnikamy w wielowarstwową, misterną tkaninę znaczeń: pośród źdźbeł słów, dźwięków i obrazów podążamy za poetą, stawiając na nowo zadane przez niego pytania, które nieustannie brzmią w naszych uszach i w naszych sercach. Program przygotowany w języku jidysz i po polsku.
Klub Pardon, To Tu, Pl. Grzybowski 12/16

godz. 18.00 Pokaz filmu: „Triumf Ducha” („Triumph of the Spirit”), reż. Robert M. Young, (USA 1989, 120 min)
Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie ze scenarzystą i koproducentem filmu Andrzejem Krakowskim
W rolach głównych: Willem Dafoe, Edward James Olmos i Robert Loggia
Scenariusz: Andrzej Krakowski, Laurence Heath, muzyka: Cliff Eidelman, zdjęcia: Curtis Clark
Fabuła oparta na prawdziwej historii żydowskiego boksera z Salonik, Salamo Aroucha, wysłanego do hitlerowskiego obozu śmierci w Auschwitz. Salomo jeszcze przed wojną wygrywa swoje pierwsze walki bokserskie, a już w 1941 roku, jako 18-latek, uzyskuje tytuł mistrza Bałkanów w wadze lekkopółśredniej. Dwa lata później wraz ojcem i bratem trafia do obozu koncentracyjnego. Szybko okazuje się, że w obozie jego umiejętności bokserskie staną się jego szansą na przeżycie. Oficerowie SS, wzorem rzymskich cezarów, organizują pojedynki więźniów. Zasady są proste: za zwycięstwo – dodatkowa porcja jedzenia, za przegraną – śmierć. Wyprodukowany w koprodukcji z Polską, film został nakręcony we wnętrzach naturalnych na terenie obozu oświęcimskiego z udziałem amerykańskich, polskich i niemieckich aktorów.
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

godz. 18.00 „Jidysz na trawie” – popołudnie taneczne w rytmie tanga
Prowadzenie: Marcin Adamczyk, taniec: Luiza i Marcelo Almiron
Minęło już sto lat, od kiedy tango na dobre zagościło w naszej kulturze. „Polskie” tango w zdecydowanej większości było tworzone przez kompozytorów żydowskiego pochodzenia. Zapraszamy na popołudnie w rytmie dawnych szlagierów. W miłej scenerii przespacerujemy się tangowym krokiem, wspominając pulsujący rytm dawnej Warszawy.
Marcin Adamczyk – gitarzysta, kompozytor, tancerz. Ukończył konserwatorium muzyczne w klasie gitary klasycznej u Marka Walawendera, uczył się też śpiewu i gry na fortepianie. Jego artystyczny temperament od samego początku kierował się w stronę kultury i sztuki Ameryki Południowej. Od 1999 roku prowadzi założony przez siebie latynoski zespół Banda Virtual, dla którego komponuje i pisze aranżacje. Tangiem argentyńskim zajmuje się od 10 lat.
Luiza i Marcelo Almiron to polsko-argentyńskie małżeństwo, jedna z bardzo nielicznych par w Europie, które tańczą wszystkie style tanga. Ich taniec to kwintesencja tanga – pasja i namiętność. Luiza tańczy tango od 15 lat, Marcelo – od ponad 20. Był zapraszany do udziału w dwóch edycjach „World Tango Festival of Buenos Aires”, wygrał 2. nagrodę w Mistrzostwach Świata w tangu La Viruty i Tangauty.
Skwer na Placu Grzybowskim, wstęp wolny

godz. 19.00 KONCERT FINAŁOWY: JOSHUA NELSON Z ZESPOŁEM, RAFAEL ROGIŃSKI z CUKUNFT BIG BAND oraz KAYAH
Prowadzenie: Dawid Szurmiej
Zespół Cukunft specjalnie na Festiwal Warszawa Singera przygotuje program z muzyką z dawnych żydowskich wesel. Wykona tzw. wiązankę weselną ze wszystkimi jej odcieniami: typowe utwory para-sakralne ustanawiające młodą parę parą na wieczność oraz utwory służące podkreśleniu upojenia czy wprowadzające w trans. Swoim sposobem odegra misterium, tak jakby działo się dziś.
Tego wieczoru już po raz drugi podczas tegorocznej edycji Festiwalu zaprezentuje się „książę muzyki gospel” – Joshua Nelson. Dla fanów tego oryginalnego wokalisty, pochodzącego z rodziny czarnoskórych Żydów amerykańskich, będzie to niepowtarzalna okazja aby jeszcze raz posłuchać muzyki w stylu kosher-gospel, łączącej liturgiczną muzykę hebrajską z pełnym uczuć, energii i wyjątkowej rytmiki afroamerykańskim soulem.
Żeńską gwiazdą wieczoru będzie Kayah, znana publiczności festiwalowej nie tylko z ubiegłorocznego koncertu. W tym roku będzie prezentować utwory ze swojej najnowszej płyty, zawierającej własne interpretacje utworów żydowskich z różnych zakątków świata. Jej żywiołowość, oryginalność i brawurowe popisy wokalne nikogo nie pozostawią obojętnym!

CUKUNFT (w języku jidysz „Przyszłość”) powołał do życia gitarzysta i kompozytor Raphael Rogiński. Zespół występuje głównie jako kwartet, powiększając czasem się o specjalnych gości takich jak: Frank London, Maria Raducanu, Eyal Talmudi, Yuval „Tuby” Zlotov, Mikołaj Trzaska i inni. Celem zespołu jest kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej Europy Wschodniej z całym jej bogactwem oraz we wszelkich odmianach. Wykonując utwory przedwojenne, muzycy odtwarzają je i interpretują, komponując utwory własne robią to w ramach całego spektrum muzyki żydowskiej, która dla zespołu jest wciąż żywa. W pierwszym składzie w 2004 roku Cukunft opracował utwory kompozytora i poety żydowskiego Mordechaja Gebirtiga, które złożyły się na maxi singiel „Lider fun Mordechaj Gebirtig”. W następnym składzie wykonywał dzieła m.in. Icyka Mangera, Mosche Shneura, Davida Beigelmana oraz kompozycje Raphaela Roginskiego – utwory odnoszące się do miejskiej tradycji muzyki żydowskiej. Obecnie zespół wykonuje prawie wyłącznie wiejską muzykę żydowską z terenów galicji. Tańce „frejlaks”, „turkiszer” czy „voleks”, przetwarzane przez oryginalne brzmienie zaspołu, stają się współczesnym repertuarem dla współczesnej „orkiestry klezmerskiej”. W 2010 roku Cukunft wydał płytę „Itsikeyt – faragangenheit” podsumowującą ośmioletnią działalność zespołu. Lipiec tego roku to premiera płyty „Wilde Blumen”. Zespół grał na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Zespół wystąpi w składzie: Raphael Rogiński (gitara), Paweł Szamburski (klarnet), Michał Górczyński (klarnet), Paweł Szpura (perkusja) i gościnnie: Izabella Rzeszowska (wokal), Stanisław Czyżewski (cymbały) oraz Piotr Domagalski (kontrabas).

KAYAH – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax, w której wydaje płyty i promuje utalentowanych polskich artystów. Jedna z najbardziej rozpoznawanych i docenianych artystek w Polsce. Swój debiutancki autorski album „Kamień” wydała w 1995 roku i do tej pory ma na koncie 9 albumów (Kamień, Zebra, Kayah i Bregovic, JakaJaKayah, StereoTyp, The Best & The Rest, MTV Unplugged, Skała i najnowszy projekt Kayah & Royal Quartet). Sprzedała ponad milion egzemplarzy swoich płyt. W czasie solowej kariery muzycznej otrzymała najważniejsze nagrody muzyczne, w tym dla najlepszej wokalistki, kompozytorki, najlepszego utworu, czy albumu. W 2007 roku wydała DVD „Kayah – MTV Unplugged”, zawierające rejestrację koncertu w ramach słynnego cyklu, do którego Kayah została zaproszona jako pierwsza artystka z Europy Środkowo-Wschodniej. Jej wszystkie płyty otrzymały status Złotej lub Platynowej. Kayah współpracuje także z Marcinem Wyrostkiem – wybitnym akordeonistą, zwycięzcą programu „Mam Talent”, w projekcie „Coloriage”. Ich koncerty to swoista podróż muzyczna po świecie. Jej najnowsza płyta „Kayah & Transoriental Orchestra”, którą współtworzy z Atanasem Valkov i starannie dobranymi muzykami, ukaże się na rynku już jesienią 2013 roku.

Koncert plenerowy na Placu Grzybowskim, wstęp wolny

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: festiwal
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧