Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

PIOSENKI DERWIDA - Solistka: Dorota Miśkiewicz, Orkiestra AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia

📅 Data: niedziela, 11 sierpnia 2013

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dziedzniec Zamku Ujazdowskiego (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Wstęp wolny.

Kolejny program LUTOSFER to z pewnością najbardziej letni i lekki program z muzyką Witolda Lutosławskiego w ramach muzycznego sezonu LUTOSFERY w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Nie jest tajemnicą, że wybitny twórca polskiej muzyki współczesnej wyznaczający kierunki jej światowego rozwoju, którego utwory (takie jak: "Muzyka żałobna", Koncert na orkiestrę czy symfonie) przeszły do historii sztuki - jest również autorem polskich szlagierów radiowych lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Piosenki te śpiewali m.in.: Mieczysław Fogg, Irena Santor, Kalina Jędrusik czy Violetta Villas. Podczas koncertu w CSW usłyszymy jedną z najlepszych polskich orkiestr kameralnych – AUKSO pod dyrekcją swego założyciela i opiekuna artystycznego, charyzmatycznego artysty Marka Mosia; solistką będzie Dorota Miśkiewicz.

W programie m.in.: "Złote pantofelki", "Nie oczekuje dziś nikogo", "Moje ptaki", "Nie dla nas już", "Plamy na słońcu", "Tabu", "Serce na wietrze", "Jeden przystanek dalej", "Z lat dziecinnych", "Na co czekasz".

Dorota Miśkiewicz – utalentowana wokalistka o ciepłej, aksamitnej barwie głosu. Artystka współpracowała i koncertowała m.in. z: Cesarią Evorą, Tomaszem Stańko, Wojciechem Waglewskim, Nigel'em Kennedy, Grzegorzem Turnauem, Włodzimierzem Nahornym, Ewą Bem, Janem "Ptaszynem" Wróblewskim, Anną Marią Jopek, Mietkiem Szcześniakiem, Wojciechem Młynarskim, Louis Winsbergiem czy Stefano Bollanim. Jej muzyczne wykształcenie (ukończone skrzypce na wydziale instrumentalnym Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina), a z drugiej strony otwartość na eksploracje muzycznego pogranicza (od jazzu poprzez pop, aż po wątki etno) sprawia, że wspólna wersja derwidowskich piosenek zapowiada się ekscytująco. Zostały one zaaranżowane specjalnie z myślą o tym wykonaniu przez wszechstronnego skrzypka orkiestry AUKSO – Piotra Steczka. Drugi z braci Steczków (obok Pawła) na codzień pracuje w klasycznym zespole smyczkowym, ale jego muzyczne zainteresowania obejmują multimedialne projekty łączące różne dziedziny sztuki. Jako aranżer i kompozytor sprawdził się we wspólnych projektach orkiestry AUKSO (m.in. z udziałem Mateusza Kołakowskiego) oraz własnej formacji – ESUS krzyżującej klasyczny skład kwartetu smyczkowego i jazzowego (dwoje skrzypiec, altówka, kontrabas, perkusja).

Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO – w 1998 roku grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, powołała do życia orkiestrę, która miała być dla nich czymś więcej, niż miejscem pracy – obszarem artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej wartości. Tak narodziło się AUKSO – z greckiego: wzrastanie. Młodzi muzycy, których zainteresowania wykraczają daleko poza ramy repertuaru klasycznego, szczególną uwagę poświęcają muzyce polskiej, chętnie i z powodzeniem sięgając po dzieła współczesne. AUKSO koncertowało i nagrywało m.in. z Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Stańko, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, czy Motion Trio. W ramach Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu we wrześniu 2011 roku AUKSO brało udział w dwóch niezwykłych projektach – z udziałem ikony sceny elektronicznej Aphex Twina oraz Jonny’ego Greenwooda z Radiohead. Pokłosiem drugiego spotkania jest płyta z kompozycjami K. Pendereckiego oraz J. Greenwooda wydana w marcu 2012 nakładem amerykańskiej wytwórni Nonesuch.

Organizatorzy: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Fundacja f.o.r.t.e.

Dofinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Lutosławski 2013 – Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Współpraca organizacyjna: Instytut Muzyki i Tańca, Agencja AUKSO, Agencja enterMezzo, Fundacja Burdąg

Partner: Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę