Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Noc muzeów: noc rekonstrukcji cyfrowej, program dla dzieci, otwarcie filmowego dziedzińca FINA

Noc muzeów: noc rekonstrukcji cyfrowej, program dla dzieci, otwarcie filmowego dziedzińca FINA
📅 Data: sobota, 17 maja 2025

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, ul. Wałbrzyska 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️


#uwalniamyobrazy
UWALNIAMY EMOCJE
OTWIERAMY DZIEDZINIEC FINA

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny ponownie otwiera dla publiczności dziedziniec przy Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie.
17 maja w Noc Muzeów rusza Filmowy Dziedziniec FINA. Na publiczność czeka 14 letnich tygodni z doskonałym kinem i silent disco. Od Nocy muzeów do końca sierpnia zapraszamy do spędzenia piątkowych wieczorów na Filmowym Dziedzińcu FINA. W załączeniu przesyłamy pełny program podzielony na miesięczne cykle: maj – Kino z klasą, czerwiec – Sezon ogórkowy, lipiec – Wakacje w mieście, sierpień – sny o Warszawie.

W Noc muzeów program Filmowego Dziedzińca FINA otworzą filmy nawiązujące do odbudowy Warszawy, muzyczna komedia „Przygoda na Mariensztacie” w reż. Leonarda Buczkowskiego - pierwszy pełnometrażowy, kolorowy polski film – oraz „Ulica Brzozowa” w reż. S. Różewicza i W.J.Hasa, którego 100. Urodzin świętujemy w tym roku.

Otwarcie filmowego dziedzińca FINA to nie jedyna atrakcja Nocy Muzeów na Wałbrzyskiej 3/5. FINA przygotowała na tę wyjątkową noc program dla dzieci i dorosłych. Goście zobaczą pracę FINA od kulis, zwiedzą niedostępny na co dzień dział digitalizacji, archiwum i poznają tajniki rekonstrukcji cyfrowej. Na najmłodszych kinomanów czeka cykl pokazów animacji dla dzieci „Bajki robotów – AI w polskiej animacji dla dzieci” w sali kinowej Ziemia obiecana i warsztaty „Laboratorium Robotów”. Będzie można też zajrzeć do niedostępnej na co dzień kabiny kinooperatorów.
FINA czeka na warszawiaków od 12:00 do północy.

Szczegóły >> link

Harmonogram projekcji, spacerów i warsztatów
12:00 Blok animacji „Bajki robotów – AI w polskiej animacji dla dzieci” 50 min.
13:00 Warsztaty „Laboratorium Robotów” 35 min.
13:30 Blok animacji „Bajki robotów – AI w polskiej animacji dla dzieci” 50 min.
14:30 Warsztaty „Laboratorium Robotów” 35 min.
15:00 Blok animacji „Bajki robotów – AI w polskiej animacji dla dzieci” 50 min.
16:00 Warsztaty „Laboratorium Robotów” 35 min.
18:00 Noc rekonstrukcji cyfrowej – spacer po niedostępnych na co dzień dziale digitalizacji i archiwum o każdej pełnej godzinie. Ostatni spacer o godz. 23:00
21:00 Odbudowa Warszawy na wielkim ekranie” - pokazy filmów:
„Ulica Brzozowa” (reż. Wojciech Jerzy Has i Stanisław Różewicz, 1947, 9’)
„Przygoda na Mariensztacie” (reż. Leonard Buczkowski, 1953, 98’),

W uwagi na prognozy pogody wszystkie wydarzenia odbędą się w budynku przy Wałbrzyskiej 3/5. Zachęcamy do rejestracji i rezerwacji miejsc na >> link

SZERSZE OPISY
„Bajki robotów – AI w polskiej animacji dla dzieci”
fascynujący świat robotów w klasycznych polskich animacjach - kultowe bajki ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej pokażą, jak dawno temu wyobrażano sobie sztuczną inteligencję m.in.: Bolek i Lolek konstruują własną AI przy pomocy odkurzacza, sympatyczny Robocik, który uczy się funkcjonować w nowym dla siebie środowisku, nawiązuje przyjaźnie i przeżywa rozmaite przygody, często wynikające z jego odmienności i mechanicznej natury, senne wizje Reksia o międzyplanetarnych podróżach i różnych, nieraz zagrażających formach życia, a także Jacka i jego pieski, który stawia czoło różnym wyzwaniom, w towarzystwie „inteligentnych” i lojalnych, psich towarzyszy.
Po seansie na najmłodszych widzów czekają warsztaty Laboratorium Robotów, podczas których najmłodsi będą mieli okazję stworzyć własnego, niepowtarzalnego przyjaciela Robota.

„Ulica Brzozowa”, reż. Wojciech Has i Stanisław Różewicz, 1947
Impresja filmowa o odradzaniu się z ruin Warszawy, wspólne dzieło wchodzących wówczas do zawodu młodych reżyserów Stanisława Różewicza i Wojciecha Jerzego Hasa (którego stulecie urodzin świętujemy w Iluzjonie już od lutego).
Zrujnowana po wojnie stolica, ludzie próbujący zorganizować sobie w tych warunkach w miarę normalne życie, gromadki dzieci bawiących się w owej ponurej scenerii. Ten poruszający obraz był jednym z najważniejszych dokumentów polskiej kinematografii, zrealizowanych tuż po wojnie i jedną z pierwszych cichych ofiar socrealizmu – utworem okaleczonym przez dołączenie dopisanego później, wygłaszanego zza kadru optymistycznego komentarza.
„Przygoda na Mariensztacie”, reż. Leonard Buczkowski, 1953

Początek lat 50. XX wieku. Do Warszawy przyjeżdża zespół ludowy ze Złocienia. Jego solistka, Hanka Ruczajówna (Lidia Korsakówna), podczas wycieczki po mieście poznaje murarza Janka Szarlińskiego (Tadeusz Schmidt) – młodzi wpadają sobie w oko. Po powrocie do Złocienia dziewczyna nie może zapomnieć ani o chłopaku, ani o Warszawie, dlatego decyduje się przyjechać na stałe do stolicy, by tu się uczyć murarskiego fachu. A to dopiero początek zabawnych perypetii…
Socrealistyczna komedia romantyczna i pierwszy polski długometrażowy barwny film. Dzieło przedwojennych jeszcze mistrzów, reżysera Leonarda Buczkowskiego i scenarzysty Ludwika Starskiego, umiejętnie łączących wymaganą ideologiczną treść (odbudowa Warszawy, współzawodnictwo pracy, emancypacja zawodowa kobiet) z konwencjami gatunkowymi komedii (perypetie zakochanej pary, motyw walki płci) – a wszystko to w rytmie walczyka „Jak przygoda, to tylko w Warszawie”.

W załączeniu pełny program Filmowego dziedzińca FINA.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: dla dzieci film spacer warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧