Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Sinfonia w Konkatedrze!

Sinfonia w Konkatedrze!

reklama
📅 Data: wtorek, 26 marca 2013

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:30

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Południe, Kościół na Kamionku - Grochowska 365 (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
26 marca, w Konkatedrze na Kamionku, Orkiestra Sinfonia Varsovia (pod batutą Jerzego Maksymiuka) wykona Koncert Pasyjny. Zapraszamy na chwilę przedświątecznej refleksji.

W "Kościele na Kamionku" (Sanktuarium pw. Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska 365), na kilka dni przed Wielkanocą, będzie koncertowała Sinfonia Varsovia.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.30.

W programie koncertu znajdą się Chaconne Pendereckiego i Stabat Mater Pergolesiego. Solistami będą Marta Boberska (sopran) i Marcin Gadaliński (kontratenor).

Wstęp na koncert jest wolny.

Penderecki skomponował Chaconne w 2005 roku po śmierci Jana Pawła II i poświęcił ją Jego pamięci, zamykając ostatecznie całość pisanego w latach 1980–84 Polskiego Requiem. Chaconne jest jedyną czysto instrumentalną częścią Requiem. W najbliższy wtorek usłyszymy pierwotną wersję - na orkiestrę kameralną, choć utwór istnieje również w transkrypcji na skrzypce i wiolonczelę oraz skrzypce i altówkę.

W drugiej części koncertu Sinfonia Varsovia wykona Stabat Mater na sopran, alt, orkiestrę smyczkową i klawesyn - jeden z najbardziej znanych utworów religijnych Pergolesiego. Dzieło powstało w 1736 roku podczas pobytu kompozytora w zakonie franciszkanów w Pozzuoli, w wyjątkowych okolicznościach - Pergolesi walczył wówczas ze śmiertelną chorobą.

Tekst Stabat Mater dolorosa jest jedną z sekwencji wprowadzoną przez Kościół Katolicki, która ukazuje scenę opłakiwania ukrzyżowanego Zbawiciela przez Bożą Matkę, dlatego też Stabat Mater Pergolesiego jest dziełem bardzo często wykonywanym w okresie Wielkiego Tygodnia.

Koncert odbywa się pod patronatem abp. Henryka Hosera, Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej, oraz Tomasza Kucharskiego, burmistrza Pragi Południe.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!