Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wernisaż wystawy: Wojciech Gilewicz. Arcus

Wernisaż wystawy: Wojciech Gilewicz. Arcus

reklama
📅 Data: wtorek, 03 września 2013

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Miejsce Projektów Zachęty, ul. Gałczyńskiego 3 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Wojciech Gilewicz postanowił zaprezentować warszawskim miłośnikom sztuki swoje filmy tworzone w ostatnich latach podczas podróży po Azji i Stanach Zjednoczonych. Pokazują one interwencje malarskie i performatywne w przestrzeni miast, czasem wśród przyrody. To nie dokumentacje akcji artystycznych, lecz autonomiczne dzieła o impresyjnym charakterze, ale – paradoksalnie – bardzo przemyślanej kompozycji filmowych obrazów. Gilewicz kręci je sam, ustawioną na statywie kamerą, co stanowi część performansu – rodzaju partyzanckiej akcji zasysającej wiele nieprzewidywalnych elementów, jakie niesie ze sobą życie ulicy. Pozyskany w ten sposób materiał jest następnie montowany.

Artysta mówi: „Teraz najbardziej interesuje mnie tworzenie swojego rodzaju pułapek w rzeczywistości”. Opisywane filmy wystawiają na próbę percepcję widza próbującego zidentyfikować wtopione w żywą tkankę miasta malarstwo czy też interpretującego poszczególne obrazy, w których elementy artystycznej interwencji zlewają się z surowymi realiami pejzażu, a akcje artysty z codziennymi poczynaniami ludzi. Autor szczególnie uważnie przygląda się pracy jako podstawowemu elementowi egzystencji człowieka, a także bytowaniu ludzi wyrzuconych poza nawias społeczeństwa i wykonywanym przez nich czynnościom służącym utrzymaniu się na powierzchni. Wyraźniejsze akcentowanie wątków społecznych to ważna cecha filmów Gilewicza.

Artysta postanowił przeprowadzić w Miejscu Projektów Zachęty zbiórkę makulatury. Uzyskane w ten sposób środki wspomogą w przyszłości wydanie katalogu prezentującego opisane powyżej prace wideo. Podczas dwóch miesięcy trwania wystawy publiczność będzie miała nie tylko okazję zaprezentować proekologiczną postawę, włączając się w zbiórkę zużytego papieru, lecz także zyska możliwość jego twórczego w ramach akcji zaproponowanych przez artystę.

kurator Magda Kardasz
współpraca: Karolina Bielawska

sponsor PROJEKTU KORDEGARDA Benq
sponsorzy wernisażu: Freixenet, chocolissimo
patroni medialni: Polskie radio, Gazeta Wyborcza, The Warsaw Voice, Stolica, Artinfo.pl

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę