Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Filmowe portrety artystów - Władysław Hasior

Filmowe portrety artystów - Władysław Hasior

reklama
📅 Data: wtorek, 19 stycznia 2016

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Królikarnia (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
19 stycznia (wtorek) o godzinie 19:00 zapraszamy na filmowy portret Władysława Hasiora:

Na wieczór filmowy poświęcony Władysławowi Hasiorowi złożą się mniej znane wizerunki samego artysty oraz jego sztuki nakręcone w różnych etapach życia. Pierwszy z filmów poświęcony twórczości Hasiora, Aliny Szapocznikow i Tadeusza Siekluckiego jest fragmentem cyklu zrealizowanego przez Konstantego Gordona i jest pierwszym materiałem filmowym o artyście, wówczas młodym twórcy po raz pierwszy pokazującym w warszawskiej Zachęcie. Kolejny film to dokument zrealizowany dla niemieckiej wytwórni przez Jerzego Passendorfera. Pokazuje nieco inny, mniej czołobitny obraz Hasiora, niż te, najbardziej znane, których fragmenty zobaczymy w trakcie towarzyszącej projekcji prelekcji. Wprowadza też nieoczywiste elementy jego sztuki, w tym realizacje w plenerach podhalańskich. Fakt, że film wypuszczony został w trakcie stanu wojennego, dodaje pikanterii kontrowersyjnemu wizerunkowi Hasiora. Ostatni materiał, Głos w dyskusji o tak zwanym konstruktywizmie, jest wyjątkowy z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze komentarz wygłaszany przez lektora napisał sam Hasior i jest on wykładnią jego rozumienia sztuki, której największą wartością jest wzruszenie generowane temperaturą, a ta budowana jest formą. Po drugie jest to filmowa wersja jego Notatników fotograficznych, najmniej rozpoznanego utworu artysty obejmującego ok 20 000 slajdów i budowanego od lat 60 do śmierci twórcy w 1999 roku.

Polska Sztuka Współczesna (10’), reż. Konstanty Gordon, komentarz: Jadwiga Jarnuszkiewiczowa, 1963
Hasior (45’), reż. Jerzy Passendorfer, 1982
Głos w dyskusji o tak zwanym konstruktywizmie (16’), real. Grzegorz Dubowski, scen. Anna Micińska, komentarz: Władysław Hasior, 1971

Komentarz do projekcji wygłosi Ewa Tatar, historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka dwóch wystaw poświęconych sztuce Władysława Hasiora: Notatniki Fotograficzne i Po niebie został tylko księżyc, Muzeum Tatrzańskie, 2015.

WSTĘP WOLNY

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!