Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Oto obiekt: Opowieść artystki o artystce. Teresa Gierzyńska wspomina Mery Litauer-Schneider

Oto obiekt: Opowieść artystki o artystce. Teresa Gierzyńska wspomina Mery Litauer-Schneider
📅 Data: czwartek, 15 stycznia 2026

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, ul. Mordechaja Anielewicza 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️


🎨Oto obiekt: Opowieść artystki o artystce. Teresa Gierzyńska wspomina Mery Litauer-Schneider

Kim była Mery Litauer-Schneider?
Malarką i wykładowczynią. Współzałożycielką przedwojennej grupy „Kolor” – pierwszego stowarzyszenia artystycznego tworzonego wyłącznie przez kobiety. A dziś – niemal zapomnianą postacią historii sztuki.

Podczas styczniowego spotkania z cyklu Oto obiekt spróbujemy przywrócić jej obecność. Posłuchać historii z bliska – tak, jakby siedziała z nami w jednej sali.

O losach Litauer-Schneider opowie Teresa Gierzyńska – artystka, która znała ją osobiście i przez lata nosiła tę historię w sobie. Do rozmowy dołączy Marcin Lewicki z Muzeum POLIN, a spotkanie poprowadzi Renata Piątkowska, główna kuratorka zbiorów muzeum.

Warszawa była dla Mery początkiem. Potem przyszła wojna, łagier w ZSRR, Bliski Wschód i emigracja do Kanady – gdzie rozpoczęła nowe życie i nowe atelier. To opowieść o sztuce, pamięci i kobietach, które historia zbyt łatwo spycha na margines.

📅 15 stycznia 2026 (czwartek)
🕕 godz. 18:00
📍 Galeria „Dziedzictwo”, Muzeum POLIN
🎟 Wstęp bezpłatny – pobierz bezpłatną wejściówkę >> link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład wystawa wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🔍 Szukaj wydarzeń 🔍