Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
Gościem kolejnego spotkania z cyklu „Reportaż ze świata” będzie Agnieszka Burton, reporterka i autorka książki „Ozland. Przestrzeń jest wszystkim”.
Tematem spotkania będzie opowieść o Australii, jej bezkresnych przestrzeniach, Outbacku i ludziach tam żyjących, ale także szczera rozmowa o kulisach pracy reportera. Autorka ukaże dwa przenikające się oblicza kontynentu, gdzie spod kolonialnych map wyłaniają się prastare Ścieżki Śnienia i duchowa mądrość Pierwszych Narodów.
Porozmawiamy o krainie postrzeganej jako żyjąca jedność: o świętych drzewach, budzeniu uśpionych języków oraz bolesnym dziedzictwie Skradzionych Pokoleń i przodków wywiezionych z miejsc wiecznego spoczynku. Historiom o mieszkańcach terra incognita towarzyszyć będzie opowieść o samym procesie ich zbierania: od budowania zaufania i pierwszych spotkań, przez trudne rozmowy z bohaterami, którzy nie zawsze chcą zostać odnalezieni, aż po żmudną pracę nad gotowym materiałem. Wspólnie zastanowimy się, jak pisać o tych, których już nie ma, oraz gdzie przebiega granica między reporterską rekonstrukcją a interpretacją.
Podczas spotkania pojawią się również wątki osobiste. Dowiemy się, dlaczego polska perspektywa okazała się pomocna w zrozumieniu Australii i jak to doświadczenie wpłynęło na sposób patrzenia na świat. Nie zabraknie też refleksji nad etyką pracy z tematami dotyczącymi Pierwszych Narodów oraz o odpowiedzialności, jaka wiąże się z tworzeniem reportażu, zarówno literackiego, jak i radiowego.
Na wydarzenie obowiązują zapisy w Kasach BOK (mailowe: kasa@bok.waw.pl oraz telefoniczne tel. 22 300 48 00).
Agnieszka Burton: autorka reportażu literackiego „Ozland. Przestrzeń jest wszystkim” (Wydawnictwo Dowody). Od ponad dwudziestu lat mieszka na antypodach, gdzie pisze, nagrywa i obserwuje świat z perspektywy południowej półkuli. Dziennikarka multimedialna, tworząca po angielsku i po polsku, współpracuje z australijskim nadawcą publicznym SBS, łącząc różne języki, kultury i sposoby opowiadania. Jej reportaże i artykuły ukazały się m.in. w: Tygodniku Powszechnym, Znaku, Przekroju, Newsweek.pl, Dużym Formacie, Ale Historia, Oko.Press, a także w międzynarodowych mediach — od International Journalist Network po redakcje w Singapurze. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu w Warszawie oraz kursu pisania literatury faktu Faber Academy (Allen & Unwin) w Melbourne. Na Monash University zgłębia tajniki polskiego reportażu literackiego — i szuka sposobu, by jego niezwykły rytm i wrażliwość przemówiły do czytelników po drugiej stronie globu.
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Białołęka lub w kategoriach:
spotkaniewykład
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie