Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

NIEPOKORNE 1976-1989 | oprowadzanie kuratorskie | wystawa plenerowa

NIEPOKORNE 1976-1989 | oprowadzanie kuratorskie | wystawa plenerowa
📅 Data: niedziela, 21 czerwca 2026

⌚ Godzina rozpoczęcia: 13:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Karowa / Krakowskie Przedmieście (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
do kalendarza ustaw przypomnienie
🕐 21 czerwca, niedziela, g. 13:00
📍 Róg ulic Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.

Ostatni dzień wystawy plenerowej „NIEPOKORNE 1976–1989”!

O wystawie opowiedzą jej kuratorki - Anna Czerwińska i Agnieszka Grzybek. To ostatnia okazja do wspólnego zwiedzania!

𝑁𝑎𝑠𝑧𝑎̨ 𝑜𝑝𝑜𝑤𝑖𝑒𝑠́𝑐́ 𝑧𝑎𝑐𝑧𝑦𝑛𝑎𝑚𝑦 𝑜𝑑 𝑟𝑜𝑘𝑢 1976, 𝑘𝑖𝑒𝑑𝑦 𝑝𝑜𝑤𝑠𝑡𝑎𝑗𝑒 𝐾𝑜𝑚𝑖𝑡𝑒𝑡 𝑂𝑐ℎ𝑟𝑜𝑛𝑦 𝑅𝑜𝑏𝑜𝑡𝑛𝑖𝑘𝑜́𝑤. 𝑃𝑜𝑘𝑎𝑧𝑢𝑗𝑒𝑚𝑦 𝑧𝑎𝑟𝑜́𝑤𝑛𝑜 𝑘𝑜𝑏𝑖𝑒𝑡𝑦-𝑜𝑝𝑜𝑧𝑦𝑐𝑗𝑜𝑛𝑖𝑠𝑡𝑘𝑖 (𝑘𝑜𝑏𝑖𝑒𝑡𝑦 𝐾𝑂𝑅-𝑢, 𝑆𝑜𝑙𝑖𝑑𝑎𝑟𝑛𝑜𝑠́𝑐𝑖), 𝑗𝑎𝑘 𝑖 𝑘𝑜𝑏𝑖𝑒𝑡𝑦-𝑟𝑜𝑏𝑜𝑡𝑛𝑖𝑐𝑒, 𝑏𝑖𝑜𝑟𝑎̨𝑐𝑒 𝑎𝑘𝑡𝑦𝑤𝑛𝑦 𝑢𝑑𝑧𝑖𝑎ł 𝑤 𝑚𝑎𝑛𝑖𝑓𝑒𝑠𝑡𝑎𝑐𝑗𝑎𝑐ℎ 𝑖 𝑠𝑡𝑟𝑎𝑗𝑘𝑎𝑐ℎ. 𝑇𝑜 𝑜𝑛𝑒 ℎ𝑎𝑟𝑜𝑤𝑎ł𝑦 𝑛𝑎 𝑡𝑟𝑧𝑒𝑐ℎ 𝑒𝑡𝑎𝑡𝑎𝑐ℎ: 𝑝𝑟𝑎𝑐𝑜𝑤𝑎ł𝑦 𝑤 𝑓𝑎𝑏𝑟𝑦𝑘𝑎𝑐ℎ 𝑖 𝑤 𝑑𝑜𝑚𝑢, 𝑠𝑡𝑎ł𝑦 𝑜𝑑 𝑠́𝑤𝑖𝑡𝑢 𝑤 𝑘𝑜𝑙𝑒𝑗𝑘𝑎𝑐ℎ 𝑖 𝑧𝑑𝑒𝑠𝑝𝑒𝑟𝑜𝑤𝑎𝑛𝑒 𝑜𝑟𝑔𝑎𝑛𝑖𝑧𝑜𝑤𝑎ł𝑦 𝑠𝑡𝑟𝑎𝑗𝑘𝑖 𝑔ł𝑜𝑑𝑜𝑤𝑒, 𝑜 𝑘𝑡𝑜́𝑟𝑦𝑐ℎ 𝑑𝑧𝑖𝑠́ 𝑚𝑎ł𝑜 𝑘𝑡𝑜 𝑝𝑎𝑚𝑖𝑒̨𝑡𝑎. 𝑊𝑠𝑧𝑦𝑠𝑡𝑘𝑖𝑒 𝑜𝑛𝑒 𝑠𝑎̨ 𝑤𝑧𝑜𝑟𝑒𝑚 𝑛𝑖𝑒𝑝𝑜𝑘𝑜𝑟𝑛𝑜𝑠́𝑐𝑖. 𝑂𝑑𝑘𝑟𝑦𝑐𝑖𝑒𝑚 𝑑𝑙𝑎 𝑚𝑛𝑖𝑒 𝑏𝑦ł𝑜 𝑡𝑜, 𝑧̇𝑒 𝑤 𝑚𝑜𝑚𝑒𝑛𝑡𝑎𝑐ℎ 𝑛𝑎𝑗𝑏𝑎𝑟𝑑𝑧𝑖𝑒𝑗 𝑑𝑟𝑎𝑚𝑎𝑡𝑦𝑐𝑧𝑛𝑦𝑐ℎ 𝑑𝑙𝑎 𝑜𝑝𝑜𝑧𝑦𝑐𝑗𝑖 – 𝑡𝑒̨ 𝑜𝑝𝑜𝑧𝑦𝑐𝑗𝑒̨ 𝑟𝑎𝑡𝑜𝑤𝑎ł𝑦 𝑘𝑜𝑏𝑖𝑒𝑡𝑦 – mówi Agnieszka Grzybek.

W 1977, gdy aresztowano większość członków KOR-u, przejęły stery i zorganizowały pracę. Do ich zadań należało m.in. pomoc prawna, materialna i lekarska dla prześladowanych, nagłaśnianie przypadków łamania praw człowieka i praw pracowniczych. Spośród członkiń KOR-u należy wymienić: Anielę Steinsbergową, Zofię Romaszewską, Halinę Mikołajską, Grażynę Kuroń, Ankę Kowalską, Marię Wosiek.

𝑈𝑑𝑒𝑟𝑧𝑎𝑗𝑎̨𝑐𝑒 𝑑𝑙𝑎 𝑚𝑛𝑖𝑒 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑡𝑜, 𝑧̇𝑒 𝑡𝑒 𝑘𝑜𝑏𝑖𝑒𝑡𝑦 𝑏𝑎𝑟𝑑𝑧𝑜 𝑑𝑢𝑧̇𝑜 𝑟𝑦𝑧𝑦𝑘𝑜𝑤𝑎ł𝑦, 𝑝𝑜𝑛𝑜𝑠𝑖ł𝑦 𝑧𝑎 𝑠𝑤𝑜𝑗𝑒 𝑧𝑎𝑎𝑛𝑔𝑎𝑧̇𝑜𝑤𝑎𝑛𝑖𝑒 𝑤𝑦𝑠𝑜𝑘𝑎̨ 𝑐𝑒𝑛𝑒̨ 𝑖 𝑤 𝑧𝑎𝑠𝑎𝑑𝑧𝑖𝑒 𝑛𝑖𝑒 𝑐ℎ𝑐𝑖𝑎ł𝑦 𝑛𝑖𝑐 𝑤 𝑧𝑚𝑖𝑎𝑛. 𝑈𝑤𝑎𝑧̇𝑎𝑚, 𝑧̇𝑒 𝑔𝑑𝑦𝑏𝑦 𝑘𝑜𝑏𝑖𝑒𝑡𝑦 𝑐𝑧𝑒̨𝑠́𝑐𝑖𝑒𝑗 𝑤𝑦𝑠𝑡𝑒̨𝑝𝑜𝑤𝑎ł𝑦 𝑤 𝑝𝑜𝑑𝑟𝑒̨𝑐𝑧𝑛𝑖𝑘𝑎𝑐ℎ ℎ𝑖𝑠𝑡𝑜𝑟𝑖𝑖 𝑖 𝑛𝑎 𝑚𝑜́𝑤𝑛𝑖𝑐𝑎𝑐ℎ, 𝑛𝑎𝑠𝑧 𝑠́𝑤𝑖𝑎𝑡 𝑤𝑦𝑔𝑙𝑎̨𝑑𝑎ł𝑏𝑦 𝑑𝑢𝑧̇𝑜 𝑙𝑒𝑝𝑖𝑒𝑗 – mówi Anna Czerwińska.

🔸
Wystawę można oglądać od 1 do 21 czerwca 2026 w ramach projektu „WYBRALIŚMY WOLNOŚĆ. 4 CZERWCA 1989”.

🔸
Kuratorki: Anna Czerwińska i Agnieszka Grzybek
Projekt graficzny: Studio UL
Organizator: DSH

🔸
Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana w 2020.
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
🤍 Wesprzyj waw4free! ❤️