Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
reklama
reklama
Podróże z antropologią. Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Podróże z antropologią”!
Dźwięki wysp. Przemiany pejzażu muzycznego Wysp Świętego Tomasza i Książęcej
Magdalena Chambel
wtorek, 30 czerwca 2026, godz. 19:00
online na platformie ZOOM
UWAGA, zapisy >> link
Mail z linkiem do spotkania wyślemy przed wydarzeniem do zapisanych osób.
O SPOTKANIU:
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca zamieszkuje nieco ponad 200 tysięcy osób – Santomeńczyków, których korzenie sięgają wielu różnych regionów świata.
Bogactwo muzyczne wysp – zarówno pod względem liczby gatunków muzycznych, jak i różnorodności grup wykonawczych, tradycji oraz praktyk muzycznych – jest zdumiewające, zwłaszcza jeśli uwzględnić niewielką liczbę mieszkańców.
Podczas spotkania skupimy się na historii ostatnich około 150 lat, kiedy wyspy zostały ponownie skolonizowane i przekształcone
w mozaikę plantacji kawy i kakao. Po zniesieniu niewolnictwa pracowali na nich robotnicy kontraktowi pochodzący z terenów dzisiejszej Angoli, Mozambiku i Wysp Zielonego Przylądka.
Zobaczymy, jak za pomocą analizy muzyki tworzonej i wykonywanej przez różne grupy społeczno-kulturowe współzamieszkujące archipelag, można opowiedzieć jego historię.
Zapraszamy na podróż przez muzyczny krajobraz Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Nie zabraknie muzycznych i wizualnych przykładów. 🎶
O GOŚCINI:
O tym wszystkim opowie nam Magdalena Chambel, afrykanistka, etnolożka i muzykolożka. Badaczka kultury Wysp Świętego Tomasza i Książęcej (jest m.in. autorką portalu cultura.st), gdzie obecnie mieszka.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami z poprzednich edycji projektu: link
ZAPRASZAJĄ
Organizatorzy: Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna”
Partnerzy: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Pracownia Duży Pokój
Patronaty i matronaty: Solo Jolo, Ethnopassion, dlaStudenta.pl, Kontynenty
INFORMACJE O DOSTĘPNOŚCI:
Staramy się, żeby nasze wydarzenia były dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób. Lokal, w którym odbywa się spotkanie znajduje się na parterze, z wejściem od ulicy, jednak konieczne jest pokonanie 3 stopni podczas wchodzenia.
Możliwe jest przyjście z psem przewodnikiem. Jeśli macie jakiekolwiek potrzeby lub pytania związane z udziałem w wydarzeniu, prosimy o maila na adres pracownia@etnograficzna.pl lub telefon 602727185, postaramy się znaleźć rozwiązanie.
FINANSOWANIE:
Projekt pn. „Podróże z antropologią” realizuje Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego.
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II. Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach:
wykład
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie