Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
reklama
reklama
Mity, w które uwierzyliśmy x Justyna Dżbik-Kluge | Kiedyś to było, teraz już nie
W sezonie 2026 wracamy z cyklem rozmów Justyny Dżbik-Kluge na temat mitów, w które uwierzyliśmy i które kształtują nasze postawy.
MITY, w które uwierzyliśmy
Spotkanie drugie: 🟡Kiedyś to było, teraz już nie: o cudzie niepamięci🟡
„Kiedyś było lepiej", ale kiedy właściwie? Nostalgia to jeden z potężnych mechanizmów psychiki, który dziś napędza miliardy
w przemyśle rozrywkowym i staje się paliwem dla populistycznej polityki. Po fali „Stranger Things" media społecznościowe zalały trendy w stylu „twoja mama w latach 90." Tęsknimy nie tylko za estetyką, ale za poczuciem wspólnoty i prostoty. Dlaczego pamięć wybiela przeszłość? Czy ludzie naprawdę “kiedyś mieli mniej, lecz byli bliżej siebie?” Kto na tej tęsknocie zarabia? Marketingowcy, czy politycy i hasło „kiedyś było lepiej”. Może po prostu nie wytrzymując już wszystkich komplikacji dorosłości pragniemy schować w bajkę; nie zdziecinnieć, lecz przez chwilę nie być dorosłymi?Popatrzmy więc oczami specjalistów czy “najlepsze już minęło?”.
Goście i gościnie:
🟠prof. TOMASZ MARUSZEWSKI🟠
Psycholog. Zajmuje się psychologią procesów poznawczych, psychologią emocji oraz psychologią komunikacji i zarządzania.
Jego zainteresowania naukowe dotyczą przede wszystkim pamięci autobiograficznej.
Autor i współautor licznych publikacji naukowych oraz popularnonaukowych, m.in. „Tożsamość. Trudne pytanie kim jestem” (2012), „Pamięć autobiograficzna” (2005) i „Psychologia poznania. Umysł i świat” (2011). Pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Psychologii PAN.
Na sopockim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii procesów poznawczych, komunikacji społecznej.
🟤JACEK DEHNEL🟤
Urodzony w 1980 roku, gdańszczanin z urodzenia, warszawiak z wyboru; poeta, prozaik, tłumacz, kolekcjoner fotografii.
Laureat m.in. Nagrody Kościelskich za tom „Żywoty równoległe” i Paszportu „Polityki” za powieść „Lala”, wielokrotnie nominowany do innych nagród (Szymborskiej, Angelusa, EBRD Literature Prize, PEN Award for Poetry in Translation), w tym pięciokrotnie
do Nagrody Nike. Wspólnie z mężem, Piotrem Tarczyńskim, pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa pisze serię osadzonych
w Krakowie kryminałów retro o profesorowej Szczupaczyńskiej. Od lat zajmuje się międzywojennym tabloidem „Tajny Detektyw”: w 2010 roku stworzył blog na jego temat, a w 2015 wspólnie z Barbarą Klicką wydali wybór artykułów „Nowy Tajny Detektyw” (2015) i napisali teksty piosenek na płytę „Tajny”.
🔵AGNIESZKA WRÓBEL🔵
autorka, prowadząca na instagramie popularny profil o nostalgii i latach 90;
prowadzenie:
🟣Justyna Dżbik-Kluge🟣
dziennikarka Polskiego Radia, dyrektorka-redaktorka naczelna radiowej Czwórki i Polskiego Radia Dzieciom, pisarka, autorka książek i reportaży, czuła i krytyczna obserwatorka rzeczywistości.
To spotkanie jest drugim z trzech w cyklu Mity, w które uwierzyliśmy w sezonie 2026.
Spotkanie 3️⃣American dream - o trawie zieleńszej za oceanem odbędzie się 26 sierpnia
✨wstęp na wydarzenie jest wolny
🐶mile widziane
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie