Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
reklama
reklama
Na schodkach: Czy ocalą nas bobry? | Spotkanie nad Wisłą [udział bezpłatny]
🐗 Inżynierska praca bobrów, obecność dzików w miastach oraz ich związek ze zmianami klimatu. Spotkanie nad Wisłą będzie okazją do rozmowy o relacjach międzygatunkowych w zmieniającym się środowisku.
🗓 8 sierpnia, godz. 14:00-15:30.
📍 Bulwar gen. George’a Smitha Pattona (przy instalacji autorstwa ZAKOLA).
🗣️ W rozmowie wezmą udział: Sara Piotrowska, Zuzanna Romanowska, dr hab. Jerzy Romanowski.
Utrata bioróżnorodności i zaburzenie równowagi w ekosystemach sprawiają, że na nowo myślimy o relacji człowieka z przyrodą.
Zwierzęta coraz częściej postrzegane są nie tylko jako element krajobrazu, ale jako ważna część środowiska, która wpływa na jego funkcjonowanie i może pomagać w adaptacji do zmian klimatu.
W czasie nasilającej się suszy szczególne znaczenie zyskują bobry, dawniej uznawane za szkodniki, dziś coraz częściej nazywane „naturalnymi inżynierami klimatu”. W podobny sposób zmienia się też spojrzenie na inne gatunki, takie jak dziki, które coraz częściej pojawiają się w miastach i pokazują napięcia między środowiskiem naturalnym a zurbanizowanym.
Podczas rozmowy poruszymy temat obecności zwierząt w sąsiedztwie osiedli ludzkich oraz ich roli w zmieniających się ekosystemach. Zastanowimy się, jaką funkcję pełnią dziś w kontekście kryzysu klimatycznego i jak wpływają na sposób myślenia
o relacjach międzygatunkowych.
Spotkanie rozpocznie się przy wystawie „Wszystko się zmieni” na Bulwarze Pattona nad Wisłą, a następnie przeniesie się nad rzekę, gdzie usiądziemy na schodach i wspólnie porozmawiamy. W rozmowie wezmą udział osoby eksperckie zajmujące się rzekami i środowiskiem oraz Sara z kolektywu artystycznego Piotrowska/Szczęśniak, współautorka jednej z instalacji prezentowanych na wystawie.
Cykl „Na schodkach” nie ma formy panelu dyskusyjnego. Jego celem jest stworzenie przestrzeni do swobodnej rozmowy, zadawania pytań i wymiany doświadczeń.
🟢 Sara Piotrowska – artystka wizualna reprezentująca nurt ultra-współczesny. Wykorzystuje przedmioty, instalacje, performansy, teksty i procesy – rzadko kończąc swoje poszukiwania pojedynczymi dziełami sztuki. Powstające w ten sposób projekty tworzą wieloelementowe opowieści, monografie – nieustannie ewoluujące zbiory ustaleń lub pytań. Wraz z Maciejem Szczęśniakiem tworzą kolektyw artystyczny zaangażowany m.in. w temat zmian klimatu.
🟢 Zuzanna Romanowska – bobrownicza ze Stowarzyszenia “Nasz Bóbr”. Z zamiłowania przyrodniczka aktywnie działająca na rzecz bobrów i dzikiej przyrody. Ukończyła gospodarkę przestrzenną oraz filozofię na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza
w Poznaniu. Interesuje się szczególnie możliwościami współistnienia różnych gatunków w przestrzeniach miejskich.
🟢 dr hab. Jerzy Romanowski – profesor UKSW, dziekan Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku. W trakcie pracy zawodowej interesowało go wiele zagadnień z zakresu ekologii i zoologii. Ciekawi go wkraczanie dzikich zwierząt do miast, ocena ekologicznych skutków gospodarczych przekształceń dolin rzecznych, a także zmiany zasięgów gatunków inwazyjnych.
Dostępność:
Więcej informacji: dostepnosc@ethnomuseum.pl; tel.502 955 534 (możliwość wysłania SMS).
Prosimy o kontakt telefoniczny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach:
spotkaniewykład
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie