Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Zielony Jazdów - program na 14 września

📅 Data: sobota, 14 września 2013

⏰ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Park wokół CSW Zamek Ujazdowski (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


ZIELONY JAZDÓW
ekologia ciało taniec


SOBOTA, 14.09.2013


12.00 Akcja artystyczna: „Substancja Odżywcza“ - Elżbieta Jabłońska
godz.: 12.00 – do wyczerpania „substancji odżywczej” (jednak nie później niż do 19.00)

W ostatni weekend Zielonego Jazdowa, na jego zakończenie, Elżbieta Jabłońska zaprosi publiczność na spacer poza obręb Zielonego Jazdowa. Do wyjścia w przestrzeń okalającą CSW Zamek Ujazdowski i zbudowania sieci relacji z instytucjami kultury sąsiadującymi z Zamkiem. Będzie to spacer precyzyjnie wytyczony przez artystkę, tak co do trasy przejścia, długości wybranych ścieżek łączących poszczególne instytucje-sąsiadów, jak i wydatkowanej na niego energii publiczności.
Podobnie jak w innych projektach Jabłońskiej, również i tu artystka odżywiać będzie publiczność. Przygotuje ją do wysiłku - przejścia, połączenia dwóch instytucji, oferując w każdej z nich „substancję odżywczą”. Precyzyjnie wyliczona wartość odżywcza „substancji” pozwoli na wydatkowanie zaczerpniętej z niej energii aż i tylko do momentu dotarcia do „sąsiada”. Kolejne przejście wymagać będzie kolejnego poboru energii, kolejnego wsparcia „substancją odżywczą”.
Ten precyzyjny plan zostanie przez Jabłońską zapisany w formie mapy projektu, która dostępna będzie, podobnie jak dokładnie wyliczone dawki „substancji odżywczej” we wszystkich punktach trasy, punktach wyznaczonych na terenie pięciu instytucji, w tym na Zielonym Jazdowie realizowanym przez i na terenie CSW Zamek Ujazdowski.
Projekt Jabłońskiej – poprzez ponawiany ruch publiczności „z” i „do” instytucji sąsiedzkiej (możliwy dzięki równoważącej się energii „substancji odżywczej” i energii publiczności) – ma szansę zarysować lokalną, sąsiedzką sieć instytucji kultury, uaktywnić potencjał tkwiący w możliwej ich współpracy, wymianie energii.
Poza lokalnym kontekstem, „Substancja odżywcza” jest też, na co wskazuje sama artystka, „lekką zabawą z przestrzenia widzianą przez pryzmat kontrolowanej, rygorystycznej konsumpcji”.
Projekt realizowany jest przez Jabłońską (podobnie jak inne akcje „odżywcze” artystki) w ramach szerszego cyklu działań artystycznych o tym samym tytule.

„Substancja odżywcza” Elżbiety Jabłońskiej jest ostatnim działaniem z zakresu sztuk wizualnych prezentowanym podczas tegorocznego Zielonego Jazdowa.


14.00 – 16.00 Warsztaty kulinarne: „Świadome gotowanie. Energia płynąca z ekologicznej żywności“
Warsztaty gotowania poprowadzi Ewa Dumańska uczestniczka programu w 90 Dni do Eko organizowanego przez Organic Farma Zdrowia, który odbył się na początku roku i miał na celu zmianę nawyków odżywiania i przejście na dietę składającą się z ekologicznej żywności.
Ewa przez 90 dni była wspierana przez diet coacha i psychologa w swoim postanowieniu zmiany diety na ekologiczną. 90 dni, ponieważ jest to czas potrzebny do odnowy krwi i zmiany jej jakości, a w ten sposób zmiany samopoczucia. W czasie programu otrzymywała wskazówki dotyczące odpowiedniej diety, informacje na temat właściwości odżywczych różnych produktów ekologicznych. Po 90 dniach programu Ewa odczuwała dużą zmianę w sobie. Ekologiczna żywność i właściwie dobrana dieta sprawiła, iż czuła się o 10 lat młodziej i miała więcej energii do działania. Duża witalność potrzebna jest dzisiaj chyba każdemu do realizacji swoich marzeń i celów, do łączenia pracy i życia w rodzinie. Ewa sprawnie łączy prowadzenie własnej firmy i życie w rodzinie posiadając czwórkę dzieci. Podczas warsztatów opowie o świadomym odżywianiu, z którego czerpie niezbędną jej energię.
W sobotę 14 września br. o godz. 14:00 w Zielonym Jazdowie podzieli się swoim doświadczeniem i zdobytą wiedzą oraz przedstawi dwie rekomendacje dań opartych o ekologiczną żywność. Warsztaty poprowadzi wraz z przyjaciółką Anną Stykowską, z którą dzieli pasje kulinarne. Razem będą zachęcały do wykorzystania energodajnych skarbów jesieni w prosty i skuteczny sposób.


18.00 Teatr - Żyć inaczej, żyć razem. Czy literatura może zmienić los zwierząt? – Anna Barcz i Piotr Łukaszczyk
Zastosowanie dramy i performatywnego czytania pozwoli nam odegrać i zinterpretować wybrane fragmenty literackie, w których zwierzęta mają coś ważnego do powiedzenia nam, ludziom. Chcielibyśmy namówić publiczność do wczucia się w postać zwierzęcą, do lektury, która wytwarza empatię. Po serii naszych przedstawień, zostanie czas na komentarz, wymianę doświadczeń, jak to jest odgrywać zwierzę, kiedy wiąże się to z mówieniem w jego imieniu.

Anna Barcz jest filozofką i pracownikiem Instytutu Badań Literackich PAN; pisze o ekokrytyce; animalstudies.ibl.waw.pl;

Piotr Łukaszczyk jest absolwentem Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.


18.30 – 19.30 Spotkanie: „Jadalnia Warszawa na Zielonym Jazdowie“ – podsumowanie.
Przez całe lato w ramach akcji „Jadalnia Warszawa“ Jodie Baltazar i Paulina Jeziorek wraz z uczestnikami warsztatów „przeczesywały“ okolice CSW Zamek Ujazdowski w poszukiwaniu jadalnych roślin. W wyniku tych wypraw powstała mapa „lokalnych zasobów naturalnych“: zieleniny, krzewów i drzew. Mapa przybrała postać stołu, który stoi na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego. W ostatnią sobotę Zielonego Jazdowa zapraszamy na spotkanie z autorkami projektu, które opowiedzą o swoich eksploracjach oraz zaprazentują rośliny znalezenione w okolicy Zamku.


19.30 – 23.00 „Pieczenie dyni“ – uroczysta kolacja na zakończenie lata.
Ostatní wieczór Zielonego Jazdowa to nie tylko koniec projektu ale również koniec lata. Chcielibyśmy pożegnać się z naszymi gośćmi i z osobami, które współtworzyły projekt uroczystą kolacją. Będziemy podawać dynię pieczoną w żywym ogniu. Jest to warzywo, a właściwie owoc symbolizujący pełnię, obfitość, płodność oraz wytwałość. Czego życzymy wszystkim w nadchodzącej kolejnej porze roku. Intencja kolacja poświęcona jest wartościom, które niesie ze sobą dynia. Zapraszamy serdecznie !


20.00 – 23.00 Koncert i dancing – TRICPHONIX

Muzycy napisali o swoim koncercie tak:
„Zaprezentujemy bardzo fajne, nowe, autorskie kompozycje, choć często bardzo podobne do napisanych wcześniej przez kogoś zupełnie innego. Ale wszystko to w granicach prawa i z ogromną radością. Gramy też kilka kilka starych utworów legendarnego zespołu "Tricphonix" ale w nowych aranżacjach. Czasem zdarza się ,że spontanicznie śpiewamy ale nie zawsze.
Gramy w stylu "otwartym" ale dla potrzeb dziennikarzy możemy się określić : gramy bardzo męskiego "rock & roll 'a ... Gramy głównie dla kobiet ale koledzy też mogą przyjść. Zapraszamy!

Maciej Trifonidis- gitary,mandolina
Bartek Smoragiewicz- saksofon tenorowy,saksofon altowy
Kacper Szroeder- trąbka
Oliwier Andruszczenko- klarnet, bass klarnet
Piotr Janiec -tuba
Daniel Moński- cayon,inst.perkusyjne


23.00 – 02.00 DJ set: Ojciec Karol
Człowiek - instytucja. DJ, producent i założyciel kolektywu Break da Funk, w którym gra z równie znakomitymi DJami - Spike'iem i Benito.
Jego obecność gwarantuje dobrą zabawę nie tylko dlatego, że jest świetnym DJem, lecz także dlatego, że jest tak pozytywnym człowiekiem, jak jego muzyka.


21.00 KINO – BIKES, BREAD AND WINE: L'EROICA
Festiwal Filmów Rowerowych jest cyklem pokazów filmów rowerowych oraz towarzyszących im tematycznych eventów. Tym razem działamy z Warszawskim Funduszem Kurierskim, który po sąsiedzku na Osiedlu Jazdów (w domkach Fińskich) obchodzi swoje urodziny! Festiwal ma na celu promowanie kultury rowerowej, ukazanie roweru jako najlepszego i pro-ekologicznego środka transportu. Pragniemy przedstawić rower jako narzędzie zmiany społecznej oraz fenomen rozwijającej się w ostatnich latach kultury miejskiej.
W sobotę na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego, Kino.Lab wraz z FFR zaprasza na film BIKES, BREAD AND WINE: L'EROICA (Morgan Bertacco, Włochy 2012). Jest to dokument o retro-wyścigu rowerowym po Toskanii, w którym brać udział mogą tylko rowery powstałe przed 1987 rokiem. Sprzętowe wymagania są hołdem złożonym klasyce: manetki na ramie, pedały z noskami, linki na wierzchu czy stalowa rama (choć i pojawiają się zawodnicy na... drewnianych rowerach!). Często nieco mniej „przepisowo” pojawiają się aluminiowe bidony, w których zamiast wody chlupocze wino.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: festiwal


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę