Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czytanka 5: Klasa sztuka rewolucja. Od Guy Deborda do Andrei Fraser

 Czytanka 5: Klasa sztuka rewolucja. Od Guy Deborda do Andrei Fraser
📅 Data: środa, 23 marca 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Emilii Plater 51 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na Czytankę #5: sztuka, klasa, rewolucja. Od Guy Deborda do Andrei Fraser.

Prowadzenie: Michał Kozłowski, Łukasz Ronduda, Natalia Sielewicz, Kuba Szreder
Gość specjalny: Mateusz Kwaterko
Audytorium w Pawilonie Emilka
Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Emilii Plater 51, Warszawa

Sztuka wprost polityczna to zła sztuka - głosi werdykt estetycznej prawomocności. A jednak sztuka jest politycznie instrumentalizowana niezależnie od tego czy sama zawiera polityczne treści. Takie użytkowanie wcale nie musi być wulgarne czyli propagandowe.

Estetyczne odrzucenie konieczności oraz artystyczna pochwała bezużyteczności zamiast być obietnicami powszechnej wolności często służą jako listek figowy klasowego przywileju czy też stają się jego bezwstydną afirmacją. Dlatego awangarda awangardy nie chce już uprawiać sztuki lecz artystyczną politykę wyższego rzędu: taką, która zarówno sztukę, jak i samą politykę raz na zawsze odeśle do lamusa historii. Czy takie przedsięwzięcie ma jeszcze szanse powodzenia? Czy kiedykolwiek je miało?

Lekturami na seminarium będą współczesny tekst Andrei Fraser 1% to my (2011), stanowiący część wystawy Chleb i róże, oraz Tezy o rewolucji kulturalnej awangardowego klasyka Guy Deborda (1958). O Deborda podejściu do sztuki i rewolucji opowie gość specjalny Czytanek Mateusz Kwaterko, polski tłumacz Społeczeństwa Spektaklu.

Teksty zostaną wysłane zainteresowanym wzięciem udziału w seminarium na tydzień przed spotkaniem, w odpowiedzi na maila wysłanego na adres zapisy@artmuseum.pl, o tytule Czytanki dla Użytkowników Sztuki. Będą także dostępne w recepcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy ulicy Pańskiej 3. Spotkanie odbędzie się w audytorium na pierwszym piętrze pawilonu Emilia.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧