Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wernisaż wystawy "SPOJRZENIA 2013"

Wernisaż wystawy "SPOJRZENIA 2013"

reklama
📅 Data: piątek, 13 września 2013

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Po raz szósty Fundacja Deutsche Bank, Deutsche Bank Polska i Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zapraszają na wystawę konkursową „Spojrzenia 2013 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank”, prezentującą najciekawszych młodych, lecz uznanych już artystów polskich. Inaczej niż w poprzednich edycjach finalistów jest pięciu, a wszystkie prace na wystawie to pokazy premierowe.

Artyści wybrani przez komitet nominujący złożony z krytyków sztuki i kuratorów to Tymek Borowski, Piotr Bosacki, Karolina Breguła, Łukasz Jastrubczak i Agnieszka Polska. Urodzeni pomiędzy 1977 a 1985 rokiem, reprezentują Warszawę, Poznań i Kraków. Ich najnowsze projekty są efektem pracy ostatnich miesięcy, ale skupiają się w nich zainteresowania i doświadczenia z ostatnich dwóch lat. I choć wybrana piątka nie miała stanowić reprezentacji polskiej sceny artystycznej, to w ich twórczości odnajdziemy praktyki charakterystyczne dla najnowszej rodzimej sztuki.

Chętnie sięgają po różne media, wśród nich najczęściej film. Prace wykorzystujące to medium pokażą Karolina Breguła, Łukasz Jastrubczak i Agnieszka Polska. Obraza Breguły dotyczy figury nowoczesności połączonej z codziennością. Przyjrzymy się życiu urzędnika, który, opętany wizją nowoczesności, próbuje zachęcić do progresywnych zachowań mieszkańców swojej miejscowości. Obraza to kolejny już – po Fire-Followers – film Breguły, w którym za pomocą realistycznego obrazu z kamery filmowej artystka przedstawia fikcyjne życie wybranej społeczności. Zupełnie inny charakter ma filmowy kolaż Agnieszki Polskiej – opowieść o niebie dla artystów. Artystka słynąca z prac czerpiących z archiwów fotograficznych, nierzadko wzbogaconych animacją, tym razem w żartobliwej konwencji łączy ikoniczne postaci sztuki z różnych okresów – w miejscu, w którym mogą odpoczywać po trudach życia. Łukasz Jastrubczak za tło dla swojego nowego filmu obrał centrum renesansowej Florencji. W architektonicznej perspektywie Gallerii degli Uffizzi i Pallazzo Vecchio pojawia się „konceptualista” – bohater z geometrycznymi atrybutami znanymi z poprzednich projektów artysty realizowanych w Stanach Zjednoczonych. Klasyka europejskiej sztuki spotyka się tu z echem sztuki amerykańskich mistrzów land artu. Związki między realnym przedmiotem a obrazem filmowym są obecne w pracy Piotra Bosackiego Rzeczy oczywiste, na którą składają się film animowany i zbiór przedmiotów. Artysta wywodzący się z poznańskiej grupy Penerstwo po raz kolejny przedstawia nie tylko poetycki, ale również filozoficzny traktat literacki. Charakterystyczna dlań skłonność do wcielania się w rolę konstruktora, jak i podejmowanie próby opisu świata owocują magnetycznymi produkcjami, w których za pomocą najprostszych materiałów i technik rozkłada świat na czynniki pierwsze. Z dużym dystansem przygląda się rzeczywistości Tymek Borowski. Jego schematy, rysunki, plakaty, blogi czy wirtualni artyści stanowią ciekawą analizę świata sztuki. Najnowszy projekt przybiera formę wielkoformatowej gazetki ściennej uzupełnionej o medium plakatu i znajduje swoją kontynuację w wirtualnej rzeczywistości.

Projekt katalogu i oprawę graficzną przygotowała Kaja Gliwa, uznana przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej za „debiutantkę 2012 roku”; jest ona również współautorką aranżacji wystawy.

Laureatów tegorocznych „Spojrzeń” poznamy podczas gali wręczenia nagród 24 października 2013. Międzynarodowe jury przyzna główną nagrodę w wysokości 15 tysięcy euro, a także drugą nagrodę – pobyt studyjny we florenckiej Villi Romana. Jednak ważny jest sam tytuł laureata Spojrzeń, bo – jak pokazały poprzednie edycje konkursu – wyróżnieni nim artyści liczą się na polskiej scenie artystycznej.

kuratorki: Ewa Łączyńska-Widz i Jadwiga Sawicka
współpraca Katarzyna Kołodziej

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę