Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Baba w ogień, chłopom lżej - Strefa wolna od milczenia

Baba w ogień, chłopom lżej - Strefa wolna od milczenia
📅 Data: poniedziałek, 18 kwietnia 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Państwomiasto, ul Andersa 29 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na trzecie spotkanie z cyklu "Strefa wolna od milczenia". Tym razem wykłady wygłoszą Katarzyna Gołos oraz Anna Goworek z Culture ON. Następnie Bartosz Wileński, dziennikarz "Gazety Wyborczej", opowie o toczących się obecnie w Niemczech procesach rehabilitujących skazane na stos czarownice. Zwieńczeniem spotkania będzie panel dyskusyjny poświęcony książce "Czary, alchemia, opętanie w kulturze na przestrzeni stuleci" (red. J. Pietrzak-Thébault, Ł. Cybulski).

WYKŁAD 1: Wiedźmy domowe - (anty)feminizm w literaturze plebejskiej XVI i XVII wieku

W jakich sprawach polskie niewiasty XVI i XVII pisały do królów? Czego oczekiwały od ówczesnego prawodawstwa? Możliwości władania bronią i prawa do ,,barwienia’’ twarzy, przywileju wyborczego i niebudzenia przed dziewiątą rano, możliwości dysponowania własnym majątkiem i podawania piwa do śniadań – wachlarz żądań był tak szeroki, jak wielobarwna jest kobieca natura. Celem wykładu będzie pokazanie pozycji kobiety na przełomie XVI i XVII wieku, przedstawienie miejsca, jakie zajmowały (w zależności od swojego stanu) zarówno na polu społecznym, jak i w zaciszu domowym. Bazą do rozważań będą teksty publicystyczne i literackie pióra ówczesnych szlachciców-feministów, parodiowane następnie przez mieszczan-szowinistów, skutkiem czego przerodziły się w paszkwile na niedostatki kobiecych rozumów.

WYKŁAD 2: Kolankowy demon czarownicy – jaką rolę odgrywały zwierzęta w czarnej magii

Największa popularność czarnej magii i jednocześnie jej eliminacja przypada w Europie na okres XIV i XVII w. To wtedy odbywały się polowania na czarownice, podczas których kobiety były poddawane torturom, próbom wody, łez czy też ognia. Jak jednak rozpoznawano czarownice? Według zachowanych zeznań świadków, dowodem winy owych – najczęściej samotnych – kobiet, była m.in. obecność w ich gospodarstwach zwierząt, które nie były trzymane wyłącznie ze względu na ich użyteczność, ale pełniły rolę domowych ulubieńców. Wykład ma na celu ukazanie, jak postrzegane były w tamtym czasie zwierzęta (zwłaszcza domowe, ale nie tylko), dlaczego posądzane były o władanie czarną magią oraz jak ową magią miały się posługiwać. Czy psy, koty, konie, kozły, koguty, zające, fretki, łasice, szczury, ropuchy, węże rodziły się z magicznymi zdolnościami, były wcieleniem szatana, a może zwykłymi zwierzętami, poddanymi jednak woli potężnej wiedźmy? Jaką rolę odgrywały podczas rytuałów okultystycznych? Druga część wykładu będzie natomiast próbą przedstawienia tego, ile z dawnych wierzeń zostało zachowanych w późniejszej sztuce (głównie literaturze oraz malarstwie) oraz popkulturze.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧