Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czytanie performatywne "Szyca" Hanocha Levina

Czytanie performatywne "Szyca" Hanocha Levina
📅 Data: czwartek, 28 kwietnia 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa, ul. Chmielna 9A (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


JCC Warszawa, JDC Poland oraz Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/ zapraszają 28 kwietnia 2016 o 19:00 na kolejne czytanie performatywne z teatralnego cyklu Bima, które odbędzie się przy ul. Chmielnej 9A.

Tym razem wysłuchamy czytania "Szyca" Hanocha Levina w reżyserii Macieja Wiktora.
Czytać będą: Jolanta Olszewska, Andrzej Blumenfeld, Jadwiga Wianecka i Wojciech Kalita.
Tekst na licencji ADiT.

Zapisy na bezpłatne wejściówki: biuro@jccwarszawa.pl (z dopiskiem "Bima")
Zapraszamy!


O tekście i autorze:

„Szyc” - to głośna na świecie sztuka autorstwa najwybitniejszego izraelskiego dramatopisarza XX wieku, Hanocha Levina w tłumaczeniu Michaela Sobelmana.

SZYC opowiada o ciemnej stronie ludzkiej psychiki, inicjacji i dojrzewaniu do miłości.
Główny bohater, Szyc ma pieniądze, ma ich na tyle dużo żeby się najeść do syta i wykarmić rodzinę. Ma też żonę, która go kocha, ale która marzy o innym życiu, o czymś lepszym. Ma również córkę, swoją jedyną ukochaną córeczkę, która nie jest zbyt mądra ani zbyt piękna, która myśli o kiełbasie i zamążpójściu.
Wybawieniem i przekleństwem jednocześnie staje się dla Szyca - Czerches, czyli dynamiczny żołnierz, marzący o własnych pieniądzach, własnej żonie i o steku z frytkami.
Hanoch Levin projektuje świat, w którym młode zabija stare. Żydowska rodzina przegląda się w krzywym zwierciadle, to przeraża i bawi jednocześnie. Dla żydowskiej rodziny Szyca człowiek to towar, za którym stoi banknot o określonym nominale, a wydanie córki za mąż jest jak – ciągle powtarzający się motyw – handel mięsem. I nawet w klasycznym konflikcie starzy-młodzi nie chodzi tu o ideały czy wartości, ale o majątek i władzę.

Hanoch Levin (1943 – 1999) Jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy izraelskich. Autor pięćdziesięciu sześciu dramatów, programów i piosenek satyrycznych, tomu prozy i poezji, recenzji i książek dla dzieci. Pochodził z ortodoksyjnej żydowskiej rodziny, urodził się i mieszkał w Tel Awiwie. Na tamtejszym uniwersytecie studiował filozofię i literaturę hebrajską. Początkowo pisał zjadliwe, ironiczne skecze polityczne o izraelskiej mentalności. Debiutował jako pisarz i reżyser w 1968 roku satyrycznym programem AT VEANI VE-HAMILHAMA HA-BA\'A (TY I JA, I NASTĘPNA WOJNA) nawiązującym do wojny sześciodniowej z 1967 roku. Był twórcą "ostrym" i prowokacyjnym, głośno dawał wyraz swoim radykalnym poglądom politycznym, krytykował ekspansywną politykę Izraela dotyczącą Palestyny i Arabów.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: teatr inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę