Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Pokaz filmu "Dziennik z podróży"

Pokaz filmu "Dziennik z podróży"

reklama
📅 Data: niedziela, 22 września 2013

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:01

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Pokaz filmu towarzyszący wystawie „Czas wolny. Fotografie”

Dziennik z podróży
reż. Piotr Stasik
producent: Kijora Anna Gawlita
koprodukcja: Narodowy Instytut Audiowizualny, Telekomunikacja Polska SA, Telewizja Polska SA
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
scenariusz i reżyseria: Piotr Stasik
zdjęcia: Piotr Stasik, Tomasz Wolski
montaż: Tomasz Wolski
rok produkcji: 2013
czas trwania: 52 min.

Film dokumentalny Dziennik z podróży to historia przyjaźni Tadeusza Rolke, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej, i 15-letniego zafascynowanego fotografią Michała. Osią narracji jest letni projekt fotograficzny – tytułowa podróż, w którą wyruszają bohaterowie. Przez miesiąc jeżdżą po całej Polsce starym camperem, w którym organizują ciemnię, i z którego dokumentują życie miasteczek odwiedzanych na trasie, angażując spotkanych ludzi i wręczając im efekty fotograficznych spotkań. Nauka fotografowania jest tylko pretekstem, by pokazać ewolucję relacji mistrz-uczeń, towarzyszącą kolejnym fotograficznym zadaniom, które Tadeusz Rolke wymyśla dla swojego towarzysza podróży.

Im głębiej widz wchodzi w opowiadaną historię, tym bardziej zdaje sobie sprawę, że owo zderzenie dwóch pokoleń, rozmowy o technicznych aspektach robienia zdjęć uzupełniane opowieściami o kontekście historycznym, nie są w tym dokumencie najważniejsze. Liczy się sama droga, rozumiana dosłownie i metaforycznie. Dla Michała prywatne warsztaty z Tadeuszem Rolke to przygoda życia, spotkanie z człowiekiem będącym świadkiem – i okiem – przemian społecznych w Polsce czasu PRL-u. Dla Tadeusza to szansa podzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami, a także zbudowania relacji ze światem współczesnym. Rozmowy o przysłonie, kadrach i czasach naświetlania ustępują coraz bardziej osobistym wyznaniom: o związkach z kobietami, miłości, słabnącym ciele i umyśle. Film jest uniwersalną opowieścią o spotkaniu z drugim człowiekiem, a także słonecznym i nieśpiesznym obrazem Polski, dokumentem o magii i filozofii fotografowania, dojrzewaniu i odchodzących światach.

Piotr Stasik (ur. 1976) – twórca filmów dokumentalnych. Z wykształcenia reżyser (absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy) i socjolog (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim). Pracuje również jako operator – za zdjęcia do filmu Koniec lata nagrodzony Złotą Żabą na Festiwalu Camerimage 2011. Na zlecenie Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Ministerstwa Kultury zrealizował cykl 21 filmów w ramach projektu Muzykoteka. Był współtwórcą i prezesem Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, a także prezesem Stowarzyszenia „Film 1,2”.

Tadeusz Rolke (ur. 1929) – fotograf i fotoreporter, zainteresowany fotografią od czasu dziecięcych prób podczas okupacji. Studiował historię sztuki na KUL, od lat 50. publikował zdjęcia w tygodnikach „Stolica” i „Świat”. W latach 60. fotoreporter miesięcznika „Polska” w edycji do krajów kapitalistycznych. Mimo fascynacji fotografią reportażową, największe sukcesy odniósł, fotografując modę i życie artystyczne. W 1970 wyjechał do Niemiec, gdzie publikował w wielu tytułach prasowych. Autor słynnego fotoreportażu z hamburskiego targu rybnego. Od początku lat 90. związany z magazynem „Gazety Wyborczej”. Współtworzył Szkołę Reportażu na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, wykładał w Warszawskiej Szkole Fotografii. Obecnie nadal zajmuje się autorskimi projektami fotograficznymi.

sala multimedialna
wejście od ulicy Burschego
wstęp wolny

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę