Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Kobiety, Karty Pamięci, Widelec, łyżka i skoczek - Klasyki AfryKamery na Dniach Afryki 2016

Kobiety, Karty Pamięci, Widelec, łyżka i skoczek - Klasyki AfryKamery na Dniach Afryki 2016
📅 Data: wtorek, 14 czerwca 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na pokaz filmów dokumentalnych "Kobiety; Karty pamięci; Widelec, łyżka i skoczek z cyklu „Klasyki AfryKamery” w ramach DNI AFRYKI. Wstęp wolny.

Kobiety”
reżyseria: Elisa Bucchi, Nicola Bogo
Czas trwania: 25 min
Kraj produkcji: Mozambik, Włochy
Rok produkcji: 2015

Zambezia to jedna z najuboższych i zarazem najbardziej zaludnionych prowincji w Mozambiku. Ciężar utrzymania wielodzietnych rodzin spoczywa głównie na pracujących w polu kobietach, które na każdym kroku spotykają się z dyskryminacją i przemocą. Helena i Jenita doświadczają ich na własnej skórze. Mimo to, zdobyły niezależność. Choć ciągle muszą walczyć, żeby je dostrzeżono, są z niej dumne. Bez goryczy opowiadają włoskim reżyserkom o tym, jak wygląda ich życie. I nigdy nie przestają śpiewać.

„Widelec, łyżka i skoczek”
reżyseria: Zippy Kimundu, Mira Nair
Czas trwania: 13 min
Kraj produkcji: Uganda
Rok produkcji: 2015

Był taki czas, kiedy Robert Katende nie miał nic, poza widelcem, łyżką i nożem. Wychował się w buszu, w cieniu wojny i w skrajnej biedzie. Matkę poznał, kiedy poszedł do szkoły. Ojca nigdy. „Jak użyć tego, co masz, żeby zdobyć to, czego nie masz – to jest zadanie” - mówi o szachach, które dzięki jego misji zamieniły jeden z kenijskich slumsów w sanktuarium tej szlachetnej gry. Współczesna przypowieść spod gwiazdy „Slumdog: Milionaire” nakręcona z hiphopową energią we współpracy Zippy Kimundu z gwiazdą hinduskiego kina niezależnego, Mirą Nair.

Film pochodzi z prestiżowego Tribeca Film Institute

„Karty pamięci”
reżyseria: Piotr Cieplak
Czas trwania: 19 min
Kraj produkcji: Wielka Brytania, Polska
Rok produkcji: 2015

Podczas wyprawy do Rwandy i Zanzibaru pisarka ginie bez śladu. Pozostaje po niej tylko to, co udało jej się zarejestrować kamerą. Jej ukochany Tomé po czterech latach prób rozszyfrowania sensu nagrań, dociera do towarzysza podróży pisarki oraz producentki telewizyjnej, która chce zrobić film o jej zniknięciu.

Za pisarkę mówią jedynie obrazy, za pozostałych bohaterów - słowa słyszane z offu. Znaczenie zapisu z kamery szybko przestaje zależeć tylko od intencji autorki, odwiedzającej tak pomniki pamięci o ludobójstwie, jak i miasta, w których powstają kina czy piaszczyste plaże. Swoją interpretację narzucają również narratorzy. Granica między dokumentem a fabułą zaciera się. Czy kobieta zaginęła, czy zniknęła, bo tego chciała? Gdzie leży prawda? Czy w ogóle jesteśmy w stanie do niej dotrzeć?

Piotra Cieplaka, reżysera i fotografa zafascynowanego Rwandą i jej trudną historią, interesują nie tylko rozważania o pamięci, ale też zachodnie spojrzenie na Afrykę. A to budzi w nim wiele wątpliwości, bo opiera się głównie na stereotypach. Dla ludzi Zachodu, nawet tych, którzy twierdzą, że Afrykę znają, staje się ona jedynie pretekstem do opowiedzenia historii lub jej tłem. Czas, by umieścić ją w centrum.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę