Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

63. urodziny warszawskiej Starówki

63. urodziny warszawskiej Starówki
📅 Data rozpoczęcia: sobota, 23 lipca 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 24 lipca 2016

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Interpretacji Zabytku (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Przed nami dwa dni obchodów urodzin warszawskiej Starówki. Dokładnie 63 lata temu Stare Miasto na nowo zaczęło tętnić życiem. Szacuje się, że zniszczenia wojenne, jakie objęły Stare Miasto, wyniosły 85–90%. Podjęty zaraz po wojnie projekt odbudowy był przedsięwzięciem bezprecedensowym, niespotykanym dotychczas w Polsce i Europie.

W weekend 23–24 lipca w Centrum Interpretacji Zabytku (ul. Brzozowa 11/13) świętować będziemy Urodziny Starówki. Od rana zapraszamy do muzeum, gdzie czekać będzie całe mnóstwo atrakcji: wykłady, warsztaty dla rodzin z dziećmi oraz gra z nagrodami!


Sobota (23 lipca) będzie idealną okazją do zapoznania się z powojenną historią Starówki. W serii porannych wykładów dr. Andrzeja Skalimowskiego dowiemy się o kulisach odbudowy z trzech różnych perspektyw: Jana Zachwatowicza, Józefa Sigalina i Stanisława Żaryna.

Popołudniu natomiast startuje specjalnie przygotowany na ten dzień blok sześciu trzydziestominutowych wykładów dr. Olafa Kwapisa, poświęcony miejscom wpisanym na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

W przerwach między wykładami zapraszamy do aktywnego zwiedzania wystawy stałej, połączonego z grą urodzinową. Dla wszystkich przewidziane są upominki!

PROGRAM WYKŁADÓW (wykłady trwają 30 minut)

Prowadzący: dr Andrzej Skalimowski

10:00 – Warszawska Starówka z trzech perspektyw – Jan Zachwatowicz
11:00 – Warszawska Starówka z trzech perspektyw – Józef Sigalin
12:00 – Warszawska Starówka z trzech perspektyw – Stanisław Żaryn

Prowadzący: dr Olaf Kwapis

13:00 – Paryż – brzegi Sekwany
14:00 – Berlin – wyspa muzeów
15:00 – Londyn – opactwo Westminster
16:00 – Bruksela – domy Wiktora Horty
17:00 – Kraków – historyczne centrum
18:00 – Piza – Campo dei Miracoli


Natomiast w niedzielę zapraszamy do rodzinnego świętowania wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w projektowaniu staromiejskich kamienic. W godzinach 11:00–15:00 odbędzie się specjalna edycja warsztatów Zajrzyj do Muzeum, w ramach której będzie można wziąć udział w aż dwóch różnych zajęciach:

Z czego składa się kamienica?
Podczas zajęć nauczymy się rozpoznawać detale architektoniczne i zastanowimy się nad sposobami budowania kompozycji w architekturze. Każdy z uczestników zajęć będzie także miał okazję poprawić architektów z Biura Odbudowy Stolicy i zaprojektować własną fasadę kamienicy.

Staromiejskie malowidła
Spotkanie będzie dla nas okazją do bliższego przyjrzenia się malowidłom zdobiącym fasady staromiejskich kamienic. Spróbujemy odczytać przedstawione w malarstwie historie, nauczymy się rozpoznawać różne techniki malarskie i spróbujemy swoich sił w komponowaniu polichromii.

Zajrzyj do Muzeum
Cykl rodzinnych warsztatów, odbywających się w Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy. Proponowane zajęcia nie mają z góry wyznaczonego początku ani końca – między 11:00 a 15:00 każdy może w dowolnym momencie zajrzeć do muzeum, dołączyć do grupy i zostać na warsztatach tak długo, jak będzie chciał i mógł. Zapraszamy przede wszystkim rodziny z dziećmi od 6. do 12. roku życia (znajdzie się jednak również miejsce dla starszego i młodszego rodzeństwa).


Wstęp na wykłady jest wolny.
Ze względu na Państwa komfort i bezpieczeństwo liczba miejsc ograniczona.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: dla dzieci warsztaty wykład wystawa inne dla dzieci
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧