Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spotkanie | „Pamięć o Porajmos”

Spotkanie | „Pamięć o Porajmos”
📅 Data: wtorek, 02 sierpnia 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Południe, Klubokawiarnia Kicia Kocia, Al. Stanów Zjednoczonych 68 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


2 sierpnia jest Dniem Pamięci o Zagładzie Romów. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Klubokawiarnia Kicia Kocia zapraszają w tym dniu na spotkanie, podczas którego porozmawiamy o pamięci i niepamięci o prześladowaniach Romów w czasie drugiej wojny światowej.

W jaki sposób dziś upamiętania się ofiary Porajmos, czyli Zagłady Romów? Jakie próby przywracania pamięci o tamtych wydarzeniach zostały podjęte w ostatnich latach? Przywołamy przykłady z różnych miejsc w Polsce i Europie. Dzięki obecności Artura Wabika, który w 2014 roku razem z Krzysztofem Gilem stworzył mural „Zalikierdo drom” („Przerwana podróż”), omówimy proces powstawania tego warszawskiego upamiętnienia Porajmos.

Po dyskusji planowany jest spacer pod mural "Zalikierdo drom", który znajduje się na ul. Męcińskiej, w pobliżu Klubokawiarni Kicia Kocia.

Gośćmi spotkania będą:

Agnieszka Caban - wiceprezes Radomskiego Stowarzyszenia Romów „Romano Waśt”, redaktor naczelna „Kwartalnika Romskiego”, kulturoznawca, animatorka kultury, doktorantka filologii polskiej Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Lidia Ostałowska - dziennikarka, autorka reportaży. Jej książka „Farby wodne”, dotycząca historii Zagłady Romów, została nominowana do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Gwarancje Kultury 2012 oraz Literackiej Nagrody Nike 2012 i zdobyła nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej.

Artur Wabik, artysta wizualny, badacz kultury, współautor muralu „Zalikierdo drom" („Przerwana podróż”), który powstał w 2014 r. na Grochowie.

Prowadzenie spotkania: Małgorzata Waszczuk, Muzeum POLIN

2 sierpnia, godz. 18.00, Klubokawiarnia Kicia Kocia, Al. Stanów Zjednoczonych 68

Komponent „Oblicza różnorodności” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Południe lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę