Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
reklama
reklama
O tym, co boskie i ludzkie w teatrze greckim - wykład Daniela Zarewicza
Teatr grecki to fenomen kultury starożytnej. Jego centralną postacią jest bóg. W greckim teatrze człowiek miał wejść z kontakt z samym bóstwem, „zlać się” z tym, co dzieje się na scenie, czyli z nim samym. Po doświadczeniu oczyszczenia (katharsis) wracał do siebie, do życia. Nie był już jednak taki, jak wcześniej.
Daniel Zarewicz – filolog klasyczny, literaturoznawca, tłumacz. Autor polskiego tłumaczenia Hymnów Orfickich. Współpracował z Teatrem Academia. Interesuje się związkami antropologii i psychiatrii. Prowadzi badania i przygotowuje książkę o psychozie w kulturze starożytnych Greków.
Temat spotkania 8.09:
Grecka polis jako scena działania Bogów. Ludzie jako aktorzy boskich wyroków, Bogowie jako architekci ludzkiego przeznaczenia.
Około 2500 lat temu w Grecji, a w szczególności w Atenach, powstały wyjątkowe warunki do rozwoju polityki, nauki i sztuki. Jak wyglądał ówczesny świat? Jak to wpływało na życie obywateli? Które miejsca i obiekty były szczególnie ważne dla sprawowanego kultu? Pierwsze spotkanie przybliży uczestniczkom i uczestnikom, również tym niezorientowanym, kulturę i historię starożytnej Grecji. To wstęp do całego bloku wykładów.
Wstęp wolny!
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach:
wykład
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie