Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Sztuka słuchania. Scherzo h-moll op. 20

Sztuka słuchania. Scherzo h-moll op. 20
📅 Data: wtorek, 20 września 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Głos muzykologa: Paweł Siechowicz
Głos muzyka: Krzysztof Książek

Scherzo znaczy żart. Słuchając utworu Chopina, trudno myśleć o uśmiechu. Jeśli tkwi w nim humor, to o wyraźnie czarnym zabarwieniu. Jak jednak rozpatrywać kluczem humorystycznym ujęte w demoniczne ramy czułe wspomnienie ojczystej kolędy Lulajże Jezuniu? Ogromny kontrast między częścią demoniczną a anielską u progu lat 30. XIX w. wydawał się zapewne tak nieprawdopodobny, że przywiązany do klasycznego umiaru odbiorca mógł zareagować nań nerwowym chichotem, który zapewne więzł mu jednak w gardle, gdy to, co wydawało się okrutnym żartem, okazywało się śmiertelną powagą. Dlaczego więc taki właśnie tytuł? O tym dającym do myślenia Chopinowskim żarcie porozmawiamy z Krzysztofem Książkiem, który w ostatnim czasie zmierzył się z tym utworem dwukrotnie: podczas Konkursu Chopinowskiego wykonywał go na współczesnym instrumencie, na Festiwalu Chopin i Jego Europa – na instrumencie historycznym. Czy różnica między nimi miała znaczenie dla jego interpretacji?

Krzysztof Książek urodził się 5 sierpnia 1992 r. w Krakowie. Rozpoczął naukę w wieku 9 lat. Od 2005 r. kształci się pod okiem prof. Stefana Wojtasa, najpierw jako uczeń szkoły muzycznej II st., obecnie jako student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, w tym: im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej (Płock 2008), XV Concurs International de Piano Ricard Vines (Lleida, Hiszpania 2009), The International Chopin Piano Competition (Lwów, Ukraina 2010), VI Concorso Internazionale Pianistico „Citta di Avezzano" (Avezzano, Włochy 2011), Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (Warszawa 2011, 2015). Uczestnik XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015). Brał udział w 12. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Chopin i jego Europa”, 67. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, XVIII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Silesia", V Ogólnopolskim Festiwalu Promocyjnym „Sierpień Talentów" oraz II Festiwalu Premia Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Jest stypendystą Małopolskiej Fundacji „Sapere Auso", Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Pro Musica Bona.

Paweł Siechowicz jest muzykologiem i edukatorem od 2014 roku pracującym w Muzeum Fryderyka Chopina, gdzie prowadzi autorski cykl warsztatów pt. „Sztuka słuchania” poświęcony różnorodnym strategiom docierania słuchacza do muzycznego znaczenia. W 2016 roku wraz z Mariuszem Gradowskim przeprowadził serię spotkań o punktach stycznych między muzyką poważną i popularną (Rozmowy: Schumann/Dylan, Schubert/Smith, Brahms/Perry). Publikował popularyzatorskie teksty o muzyce w Ruch Muzycznym i magazynie Presto. Prosto o muzyce. Za tekst Lekkomyślność. Bach Giugliana Carmignoli opublikowany na łamach internetowego pisma „De Musica: próby krytyczne/essais critiques” otrzymał nagrodę główną w drugiej edycji Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA. Jest autorem książki Wyobraźnia muzyczna Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa (Poznań 2015). Przygotowuje doktorat w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę