Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wieczory Ukraińskie: Debata - Hruszewski

Wieczory Ukraińskie: Debata - Hruszewski
📅 Data: wtorek, 27 września 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Teatr Polski w Warszawie, ul. Karasia 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


WIECZORY UKRAIŃSKIE:
Ukraina Mychajła Hruszewskiego i dzisiaj. Między odrodzeniem narodowym a zagrożeniami bytu państwowego.

Uczestnicy:
Ola Hnatiuk, Frank Sysyn, Tomasz Stryjek.
Prowadzenie:
Andrzej Mencwel.

Debata w ramach obchodów 150. rocznicy urodzin ukraińskiego polityka i jednego z najwybitniejszych historyków ukraińskich XX wieku, Mychajła Hruszewskiego.
W trakcie debaty uczestnicy odpowiedzą na następujące pytania: Jakie jest znaczenie postaci i myśli Mychajła Hruszewskiego dla współczesnej Ukrainy i Ukraińców? Jaka była rola Hruszewskiego w tworzeniu nowoczesnej tożsamości narodowej Ukraińców oraz w budowaniu państwowości ukraińskiej w latach 1918-1920? Co wpłynęło na jego decyzję o powrocie na sowiecką Ukrainę w latach 20. XX w. – powrocie zakończonym tragicznym losem Hruszewskiego i jego rodziny? Jak widział relacje polsko-ukraińskie? Jak jest postrzegany przez polskich badaczy dziejów Polski i Ukrainy?

Ola Hnatiuk – ukrainistka, profesor w Instytucie Slawistyki PAN, profesor nadzwyczajny w Studium Europy Wschodniej Wydziału Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego, aktywna tłumaczka i popularyzatorka literatury ukraińskiej w Polsce. Jej rozprawa habilitacyjna Pożegnanie z imperium. Ukraińskie dyskusje o tożsamości (wyd. 2003) wyróżniona została Nagrodą „Przeglądu Wschodniego” (2003) i Nagrodą im. Jerzego Giedroycia (2004). Wydana w 2015 r. książka „Odwaga i strach” otrzymała Grand Prix Forum Wydawców we Lwowie oraz Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej.

Frank E. Sysyn – amerykański historyk ukraińskiego pochodzenia, studiował na Uniwersytecie w Princeton, University of London oraz w Harvardzie. Jest dyrektorem Peter Jacyk Centre for Ukrainian Historical Research przy University of Toronto; wydawcą Hrushevsky Translation Project. Specjalizuje się w historii Ukrainy i Polski (autor m.in.: Między Polską i Ukrainą: Dylematy Adama Kisiela 1600-1653, 1985). Redaktor pisma „Harvard Ukrainian Studies”.

Tomasz Stryjek – profesor nadzwyczajny politologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od 1996 r. pracuje w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Wykłada m.in. politykę pamięci i politykę historyczną w stosunkach międzynarodowych w Collegium Civitas w Warszawie. Autor wielu publikacji, w tym: Jakiej przeszłości potrzebuje przyszłość?: interpretacje dziejów narodowych w historiografii i debacie publicznej na Ukrainie 1991-2004 (2007), Ukraina przed końcem Historii. Szkice o polityce państw wobec pamięci (2014). W 2014 otrzymał Nagrodę im. Jerzego Giedroycia jako współautor książki „Wojna po wojnie. Antysowieckie podziemie w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1944-1953”.

Andrzej Mencwel – kulturoznawca, historyk idei, twórca Instytutu Kultury Polskiej UW, profesor nauk humanistycznych, eseista, redaktor czasopism i serii wydawniczych, wybitny znawca m.in. twórczości Stanisława Brzozowskiego, a także idei paryskiej „Kultury”, laureat nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Strzeleckiego. Autor licznych książek, m.in. Etos lewicy. Esej o narodzinach kulturalizmu polskiego (1990), Przedwiośnie czy potop (1997), Wyobraźnia antropologiczna (2006), Rodzinna Europa po raz pierwszy (2009). W 2015 jego książka Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX otrzymała Nagrodę im. Kazimierza Wyki za rok 2014 i Nagrodę „Nowych Książek” za rok 2014.

WSTĘP WOLNY

Honorowy Patronat nad cyklem objął Pan Andrij Deszczycia,
Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej

Cykl jest realizowany we współpracy ze Związkiem Ukraińców w Polsce

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧