Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Ludzki wymiar, współczesna Praga z perspektywy socjologicznej

Ludzki wymiar, współczesna Praga z perspektywy socjologicznej
📅 Data: czwartek, 29 września 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ, Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Razem, obok albo osobno. To trzy (ale nie jedyne) sposoby zamieszkiwania miast przez różne grupy i klasy społeczne. Trend grodzenia się nieznacznie wyhamował, ale została tendencja do otaczania się swoimi, do tworzenia miejskich monokultur i raczej do mijania innych niż do tworzenia z nimi wspólnie dzielonej przestrzeni. Oficjalne dokumenty programowe rewitalizacji snują wizję wzorcowego współzamieszkiwania na odnowionej Pradze. W jaki sposób to osiągnąć bez tworzenia wysp bogactwa sąsiadujących z wyspami biedy? Czy na Pradze już trwa pełzająca gentryfikacja? Jeśli tak, to czy ten proces w dłuższej perspektywie może doprowadzić do społecznej różnorodności? Jak okiełznać miejską segregację? Czy coś takiego jak „miks społeczny” jest możliwe i pożądane? A może konflikt – w tym konflikt klasowy – jest nieusuwalną podstawą życia w mieście? Czy da się stworzyć wspólną przestrzeń i równy dostęp dla ludzi o różnych potrzebach?

O strategiach barykadowania się przez mieszkańców w swoich mikroświatach, o pozytywnych i negatywnych skutkach społecznej różnorodności, o wyzwaniach i nieuchronnych konfliktach społecznych, które pojawiają się w obliczu przemian Pragi, opowiedzą:

Jacek Grunt-Mejer, miejski Koordynator ds. Rewitalizacji, mieszkaniec Nowej Pragi,
Ludwika Ignatowicz, socjolożka, autorka warsztatów, konsultacji społecznych i wielu projektów społecznych realizowanych na Pradze,
dr hab. Małgorzata Jacyno, kierowniczka Zakładu Socjologii Wsi i Miasta w Instytut Socjologii Uniwersytet Warszawski, redaktorka i pomysłodawczyni „Socjologicznego przewodnika po Warszawie”,
Jan Śpiewak, socjolog, badacz przemian Pragi oraz prezes stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
Spotkanie poprowadzi Iwona Bojadżijewa, doktorantka w Instytucie Socjologii Uniwersytet Warszawski, mieszkanka Nowej Pragi.

Spotkanie w formie dyskusji panelowej. Do udziału zapraszamy też – jak zwykle – publiczność.

W czasie spotkania zaprezentowany będzie „Socjologiczny przewodnik po Warszawie” pod red. dr hab. Małgorzaty Jacyno, który ukazał się niedawno nakładem wydawnictwa Oficyna Naukowa.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Północ lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧