Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spotkanie "Kaszëbë-Sybir 2013 - piętnaście tysięcy kilometrów śladami historii..."

Spotkanie "Kaszëbë-Sybir 2013 - piętnaście tysięcy kilometrów śladami historii..."
📅 Data: niedziela, 01 grudnia 2013

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Południk Zero, przy ul. Wilczej 25 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W połowie września załoga "Kaszëbë Team" powróciła z podróży śladami sowieckich deportacji z Pomorza w 1945 roku. Ewa, Piotr, Grzegorz i Łukasz pokonali blisko piętnaście tysięcy kilometrów, jako jedyna polska załoga ukończyli rajd "The Bamako Summer" (Węgry-Uzbekistan), upamiętnili polskie i pomorskie ofiary stalinowskich zbrodni i deportacji, a także z całych sił promowali Kaszuby na Wschodzie.

Podczas samochodowej rywalizacji na Jedwabnym Szlaku dotarli m.in. nad brzeg wyschniętego Morza Aralskiego, pokonali pustynię Kyzył-kum, odwiedzili Chiwę, Samarkandę i Taszkient. W uzbeckiej Autonomicznej Republice Karakałpackiej pomorscy podróżnicy doświadczyli, jak bardzo Wschód różni się od Zachodu. Dzień niepodległości świętowali w tradycyjnej jurcie zaproszeni przez burmistrza miasta Kungrad, uczestniczyli także w imprezie weselnej.

W drugiej części wyprawy członkowie "Kaszëbë Team" udali się przez Kazachstan w stronę Syberii. W odwiedzanych miejscowościach mogli zaobserwować charakterystyczne dla Azji Środkowej dysproporcje rozwojowe między obszarami wiejskimi a dużymi miastami. Odwiedzili m.in. nowoczesną Astanę, stolicę Kazachstanu oraz Saryshagan, niewielki port nad Jeziorem Bałchasz.

"Śladami historii" dotarli do Czkałowa, Kurganu, Czelabińska, Kopiejska i Ufy, stacji końcowych przymusowych przesiedleń ponad 15 tys. mieszkańców przedwojennego województwa pomorskiego. Podróżnicy nawiązali także cenny kontakt z Czelabińską Regionalną Organizacją Społeczną Polskie Stowarzyszenie Kulturalne "Solaris". Następnie przez Ural, Baszkirię i Tatarstan dojechali do Moskwy. Na zakończenie podróży Pomorzanie upamiętnili na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu ofiary sowieckich zbrodni na Wschodzie.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧