Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Otwarcie wystawy "Ruja i porubstwo"

Otwarcie wystawy "Ruja i porubstwo"
📅 Data: poniedziałek, 25 listopada 2013

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, CSW, Zamek Ujazdowski (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Bank Pekao PROJECT ROOM
"Ruja i porubstwo"
Artyści: Irenka Kalicka, Ewelina Kaliszczuk, Marta Sala, Grzegorz Siembida, Łukasz Stokłosa, Ludmiła Woźniczko

Otwarcie wystawy: 25 listopada 2013, godz. 18.00
godz. 18.30 DJ set
Wystawa potrwa do 15 grudnia 2013
Kurator: Katarzyna Wąs
Koordynacja: Katarzyna Tomczak-Wysocka

Na prezentacje prac artystów w ramach projektu Bank Pekao PROJECT ROOM jest wstęp wolny.


Tytuł wystawy "Ruja i porubstwo" jest sformułowaniem jakiego użył Henryk Sienkiewicz określając twórczość młodego pokolenia artystów tworzących w duchu młodopolskim. Okres ten uznawany za najbardziej płodny czas rozwoju kultury i sztuki polskiej, miał swój początek w Krakowie. Był to również czas najszerzej opisywanych w literaturze przyjęć, skandali i przedsięwzięć artystycznych. Minęło ponad sto lat, a w Krakowie nadal w dużych ilościach spożywa się wyskokowe trunki, przesiaduje w niewielkich knajpkach, dywaguje się nad istotą sztuki odpalając papierosa od papierosa. Kłóci się, obmawia, godzi, współpracuje i zazdrości. Tylko romanse wydają się być mniej płomienne. Wszystko toczy się swoim krakowskim tempem.
Można Kraków uznawać za mało postępowy, czy wręcz konserwatywny, bo tak jest, ale nie można odmówić mu tego, że jest w tym niepowtarzalny urok. Nie można również zaprzeczyć, że to krakowska Akademia Sztuk Pięknych, przed którą właśnie stanął kolejny wątpliwej urody, pomnik wielkiego Jana Matejko, kształci najciekawszych polskich malarzy.

W pędzie sztuki za wystawami, rekordami i nowatorskimi teoriami, w modnym byciu zaangażowanym w problemy państwa, miasta i osiedla, krakowskie malarstwo zwraca się do swoich korzeni. Wyczuwalny jest w nim duch przodków.
Na wystawie zostaną pokazane prace malarskie pięciorga artystów i artystek, których twórczość z reguły nieświadomie zwraca się ku modernistycznej generacji oraz fotograficzny komentarz, który niczym Stańczyk zawsze widzi więcej.

O artystach:

Irenka Kalicka (ur. 1986), fotografka. Absolwentka Wydziału Fotografii, PWSFTViT w Łodzi.
Ewelina Kaliszczuk (ur. 1984), malarka. Absolwentka studiów magisterskich na UJ, specjalizacja neurobiologia. Studentka czwartego roku wydziału malarstwa w pracowni prof. Leszka Misiaka.

Marta Sala (ur. 1985), malarka. Absolwentka wydziału malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom obroniła w 2010 roku w pracowni prof. Leszka Misiaka.

Grzegorz Siembida (ur. 1984), malarz, galerzysta. W 2009 roku ukończył ASP w Krakowie na wydziale malarstwa, w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka.

Łukasz Stokłosa (ur. 1986), malarz, fotograf, twórca obiektów. Krakowską ASP ukończył w 2010 roku, na wydziale malarstwa w pracowni prof. Jacka Waltosia.

Ludmiła Woźniczko (ur. 1985 ), malarka. Absolwentka ASP w Krakowie. Dyplom obroniła w 2012 w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka.

Mieszkają i pracują w Krakowie.

O kuratorce:

Katarzyna Wąs (ur. 1985), kuratorka, historyczka sztuki. Absolwentka historii sztuki i gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Dyplomacji Kulturalnej Collegium Civitas.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę