Zapraszamy wraz Centrum Wielokulturowym na 4 autorskie spacery międzykulturowe przygotowany przez uczestników kilkutygodniowego kursu dla przewodników miejskich i migrantów:
15.10.2016, godz. 14.00-16.00
Petit Grand Tour: smaki, kraje, obyczaje
16.10.2016, godz. 14.00-16.00
Karaimi, prawosławni i mormoni
22.10.2016, godz. 14.00-16.00
Ze świata do Warszawy, z Warszawy w świat
23.10.2016, godz. 14.00-16.00
Praga wielokulturowa: dawniej i dziś
Na wszystkie spacery wstęp wolny.
Więcej informacji:
PETIT GRAND TOUR: SMAKI, KRAJE, OBYCZAJE
Spacer nawiązuje do Grand Tour, które odbywali przedstawiciele arystokracji w dawnych wiekach, jest więc metaforą podróży, w którą udamy się z Państwem odwiedzając na trasie znane i mniej znane miejsca. Zwrócimy szczególną uwagę na wątki związane z wielokulturowością i znaki obecności różnych narodów w topografii Warszawy, zwłaszcza Mokotowa. Można podróżować przemierzając lądy i morza, można podróżować w głąb siebie. Do takiej refleksji zapraszamy podczas spaceru, na którym opowiemy o migrantach w Warszawie i Polakach – emigrantach. Będzie to także okazja do poznania smaków potraw z różnych krajów i do porozmawiania z ludźmi, którzy stali się warszawiakami z wyboru. Ta inna perspektywa sprawi, że inaczej spojrzymy na wiele spraw związanych z tematem migracji.
Prowadzące:
Maria Kamińska - zajmuje się ochroną danych w korporacji, w wolnych chwilach oprowadza grupy po Warszawie lub planuje wyjazdy na inne kontynenty. Aktywnie działa w Towarzystwie Przyjaciół Warszawy i ISSA Polska.
Jola Kossowska - warszawianka, pilotka wycieczek po świecie i przewodniczka po Warszawie. Zakochana w Ameryce Łacińskiej i Łazienkach Królewskich.
Oleksandra Mazur - Ukrainka. Urodziła się w Kamieńcu Podolskim. Studentka Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW. Jest przekonana, że wiedza o historii i ciekawostkach miejsca zamieszkania nadzwyczajnie wzbogaca człowieka.
Spacer rozpocznie się o 14:00 przy wejściu do Łazienek Królewskich (vis a vis Pomnika Fryderyka Chopina - Al. Ujazdowskie) i zakończy się o 16:00 niedaleko przystanku Morskie Oko na ul. Puławskiej.
---
KARAIMI, PRAWOSŁAWNI I MORMONI
Spacer rozpoczniemy od nagrobka z kamienną księgą, naprzeciw cerkwi św. Jana Klimaka na cmentarzu prawosławnym na Woli. W trakcie spaceru odwiedzimy cerkiew, zwiedzimy cmentarz prawosławny i cmentarz Karaimów. Spacer będzie także okazją do odwiedzenia centrum Mormonów, którzy bardzo chętnie jako co-przewodnicy opowiedzą o najważniejszej dla nich księdze.
Podczas naszej wycieczki zobaczymy jacy ludzie zapisali swoje imiona na kartach dziejów Warszawy. Co łączy Aleksandra Gudzowatego, profesora Nowosielskiego, budowniczych Warszawy, generała Starynkiewicza i ofiary Wielkiego Głodu? Przejdziemy od kamiennych ksiąg nagrobnych do Księgi Mormonów. Poznamy anegdoty o krymskich Karaimach i świat wyznawców Kościoła Świętych Dnia Ostatniego oraz miejsce spoczynku Króla Kawioru.
Prowadzące:
Elżbieta Gliszczynska - reemigrantka, w USA spędziła 30 lat. Przewodnik miejski po Warszawie i przewodnik po ogrodzie botanicznym w Powsinie.
Małgorzata Małachowska - warszawianka, aktywistka, zaangażowana w poprawę losu osób niepełnopsrawnych, debitująca pisarka i przewodniczka.
Natalia Kravets - nauczycielka z Ukrainy, z Krymu, podróżniczka, pasjonatka historii Ukrainy i Krymu, początkująca przewodniczka
Spotykamy się o godzinie 14.00 przy wejściu od strony ul. Wolskiej na cmentarz prawosławny na Woli.
Ze względu na teren spaceru, prosimy o zabranie wygodnych butów. Trasa ma wiele barier dla osób poruszających się na wózkach. Spacer obejmuje wejście do cerkwi, w związku z tym prosimy kobiety o zabranie nakrycia głowy.
---
ZE ŚWIATA DO WARSZAWY, Z WARSZAWY W ŚWIAT
Czy wiecie gdzie na Muranowie spotyka się społeczność ukraińska i gdzie mieszkała panna Skłodowska? Zapraszamy na spacer śladami ludzi, dla których Warszawa stała się nowym domem. Poznamy historie warszawiaków z wyboru - dawniej i współcześnie, odwiedzimy miejsca im poświęcone i przez nich tworzone. Opowiemy o tych, którzy część lub całe swoje życie związali z Warszawą, ale i o tych, którzy z Warszawy wyruszyli w świat, by tam stać się emigrantami.
Prowadzące:
Małgorzata Stróżyk-Kaczyńska - warszawianka i przewodniczka od pokoleń, pasję przewodnicką odziedziczyła po mamie, italianistka, mama dwójki maluchów, z którymi odkrywa Warszawę na nowo.
Larysa Vychivska - początkująca przewodniczka, kijowianka, nauczycielka szkoły ukraińskiej w Warszawie , miłośniczka zabytków i historii Warszawy, obecnie mieszkająca w Warszawie, aktywistka.
Ewa Tworko - rusycystka, tłumaczka, pilotka, przewodniczka, turystyczne geny otrzymała po mamie, także pilotce i przewodniczce; z satysfakcją identyfikuje literackie obrazy Warszawy i warszawskie miejsca literatów i artystów.
Ula Modzelewska - uwielbia Warszawę i język angielski. Jako przewodnik przekazuje swoją wiedzę odwiedzającym stolicę turystom.
Spotykamy się o godzinie 14.00 przy głównym wejściu do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Spacer potrwa do godziny 16.00 i zakończy się na Placu Piłsudskiego.
---
PRAGA WIELOKULTUROWA: DAWNIEJ I DZIŚ
Tym razem zapraszamy na oprowadzanie po Pradze – dzielnicy z charakterem. Będzie to spacer, podczas którego opowiemy o wielokulturowym obliczu tej niezwykłej dzielnicy, dowiemy się kto przyczynił się do rozwoju tej części Warszawy, przywołamy ducha historii i zwrócimy uwagę na jej współczesne oblicze.
Prowadzący:
Agnieszka Dzik - mieszka w Warszawie od urodzenia, na co dzień pracuje w korporacji, ale jej pasją jej Warszawa - ludzie, historia, zabytki, ukończyła kurs przewodnika miejskiego
Artur Jakubowski - przewodnik miejski po Warszawie od roku 2007, miłośnik historii i zabytków Warszawy oraz zmian w niej zachodzących. Kontynuuje tradycje rodzinne w zakresie przewodnictwa miejskiego po Warszawie.
Izabela Kiedrowicz - pilotka wycieczek, przewodniczka po Warszawie, absolwentka archeologii UW
Spotykamy się o godzinie 14.00 przy głównym wejściu do Cerkwi Św. Marii Magdaleny (Al. Solidarności 52). Spacer potrwa do godziny 16.00 i zakończy się przy Zakładach LOTTE-WEDEL.
---
Kurs „Wielowarszawa – kultury, przestrzenie, nasze historie” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.
Partner wydarzenia: Centrum Wielokulturowe
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach:
spacer