Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
reklama
reklama
Czy ryzyko kary zaburza kontrolę poznawczą u osób z tendencją do odwlekania
Na pierwszym w tym roku akademickim wykładzie Koła Neuronauki gościmy dr Marka Wypycha (Pracownia Obrazowania Mózgu, Instytut Biologii Doświadczalnej PAN), który opowie Wam o neuronalnych i poznawczych podstawach prokrastynacji. Serdecznie zapraszamy!
Czy ryzyko kary zaburza kontrolę poznawczą u osób z tendencją do odwlekania? - Badanie fMRI w paradygmacie go/no go z karami finansowymi
O czym dokładnie usłyszycie?
Prokrastynacja to zaburzenie samoregulacji polegające na odwlekaniu niektórych czynności, pomimo świadomości, że takie zachowanie prowadzić będzie do dyskomfortu. Tendencję do odwlekania traktować można jako cechę i szacuje się, że problem ten dotyczy 15-20% populacji. Odkładanie zadań prowadzi do znaczącego obniżenia poziomu ich wykonania, rzutuje na satysfakcję z osiągnięć i prowadzi do obniżonej jakości życia, stąd coraz większe zainteresowanie badaczy tym tematem. Z dotychczasowych badań wiadomo, że prokrastynacja jest silnie związana z impulsywnością i trudnościami w regulacji emocji. W celu porównania neuronalnych mechanizmów kontroli impulsów u osób bez i z tendencją do odwlekania wykonano badanie z zadaniem go/no-go w czasie skanowania fMRI. Dodatkowo, aby zbadać wpływ czynników emocjonalnych na procesy poznawcze zadanie przeprowadzone zostało w trzech warunkach: neutralnym, z nagrodami finansowymi za poprawne wykonanie, oraz karami finansowymi za błędy. Zaobserwowano m.in. zmniejszoną aktywność przedniego zakrętu obręczy oraz lewej wyspy w nieudanych próbach hamowania w grupie osób z tendencją do odwlekania. Ponadto, w warunku z karaniem za błędy, aktywność prawej grzbietowo-bocznej kory przedczołowej u „prokrastynatorów” była niższa niż w grupie kontrolnej. Otrzymane wyniki sugerują, że prokrastynacja związana jest z wadliwym przetwarzaniem informacji o błędach w kontroli impulsów, co może przekładać się na trudności z korygowaniem niepożądanych zachowań. Wyniki sugerują też, że osoby z tendencją do odwlekania mogą mieć trudności ze wzmożeniem kontroli zachowania w wymagających tego sytuacjach, zwłaszcza jeśli sytuacje te wzbudzają negatywne emocje (np. ryzyko kary związanej z niepowodzeniem).
Czekamy na Was w sali S302!
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga-Południe lub w kategoriach:
wykład
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie