Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wernisaż wystawy: Szalona Galeria

Wernisaż wystawy: Szalona Galeria
📅 Data: czwartek, 10 listopada 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy "Szalona Galeria".

Szalona Galeria to nazwa mobilnego centrum kultury, zainicjowanego przez projektanta Jakuba de Barbaro oraz dwójkę artystów - Agnieszkę Polską i Janka Simona, które w lipcu i sierpniu 2016 roku przejechało przez Polskę, zatrzymując się w małych miejscowościach.

Zawierało ono księgarnię, kino plenerowe oraz podróżującą wystawę sztuki współczesnej, która teraz zostaje przeniesiona do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w ramach tymczasowej ekspozycji. Nazwa “Szalona Galeria” nawiązuje do dorobku Mariana Minicha, dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi w latach 1935-1965. Minich w trakcie swojej kadencji zrealizował unikalny projekt objazdowych wystaw reprodukcji malarstwa. Wystawy te skierowane były do mieszkańców wsi, a obrazy często wieszane były bezpośrednio na płotach i budynkach gospodarczych.

"Szalona Galeria" powstała jako odpowiedź na brak dostępu do kultury współczesnej dużej części polskiego społeczeństwa. Liczne błędy edukacji kulturalnej, deprecjonowanie roli artysty w społeczeństwie i centralizacja systemu instytucji sprawiły, że mieszkańcy wsi i małych miasteczek zostali w wielu przypadkach wykluczeni z udziału w obiegu kultury współczesnej. Stąd Szalona Galeria była próbą nawiązania kontaktu pomiędzy artystami, filmowcami i teoretykami a osobami spoza dużych miast. Przemieszczała się ona po różnych regionach Polski, zatrzymując się na kilka dni w 9 miejscowościach, takich jak Lipce Reymontowskie, Bóbrka, Białogard, Teremiski czy Reszel.

Do udziału w wystawie Szalonej Galerii zaproszeni zostali wybitni polscy twórcy, prezentujący szeroki wachlarz postaw i estetyk. Wspólnym mianownikiem pokazywanych prac jest idea „możliwości przemiany rzeczywistości“. Na przekór dyskursowi od wielu lat dominującemu na polskiej scenie artystycznej, wystawa nie opiera się na sztuce krytycznej, ale raczej jest próbą zdefiniowania nowego, innego modelu polityczności w sztuce. Narracja pokazu zbudowana została wokół prac sugerujących możliwość istnienia systemów alternatywnych do zastanych, nie zaś na krytyce systemu istniejącego.

Artyści:
Wojciech Bąkowski, Bracia (Maciej Chorąży i Agnieszka Klepacka), Karolina Brzuzan, Sebastian Buczek, Rafał Bujnowski, Oskar Dawicki, Marta Deskur, Rafał Dominik, Andrzej Dudek-Dürer, Daria Giwer, Aneta Grzeszykowska, Paweł Jarodzki, Łukasz Jastrubczak, Tomasz Kowalski, Katarzyna Kozyra, Igor Krenz, Agnieszka Kurant, Robert Kuśmirowski, Natalia LL, Marcin Maciejowski, Honorata Martin, Przemek Matecki, Gizela Mickiewicz, Paulina Ołowska, Katarzyna Przezwańska, Joanna Rajkowska, Robert Rumas, Daniel Rumiancew, Adam Rzepecki, Jadwiga Sawicka, Wilhelm Sasnal, Magda Starska, Andrzej Szpindler, Aleksandra Wasilkowska, Julita Wójcik oraz grupa BJA Graficiarze z Bojadeł.

Organizatorzy:
Jakub de Barbaro, Agnieszka Polska, Janek Simon

Współpraca:
Kuba Mikurda, Jagoda Murczyńska, Kasia Przezwańska i Janek Sowa

Podróż Szalonej Galerii mogła się odbyć dzięki:
Muzeum Narodowemu w Warszawie, Fundacji Arton, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki w Łodzi, Galerii EL, Galerii Stereo, Galerii Raster, Galerii Dawid Radziszewski, Gminnemu Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji w Lipcach Reymontowskich, Fundacji Pałac Bojadła, Ślężańskiemu Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji w Sobótce, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Józefowie, Uniwersytetowi Powszechnemu im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach, Dyrekcji Zamku w Reszlu, Białogardzkiej Bibliotece Publicznej, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Smołdzinie, Czerwonej Szopie w Czołpinie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz wszystkim osobom, które wsparły projekt na Wspieram.to.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę