Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Sen o Atomie: kim był Józef Rotblat?

Sen o Atomie: kim był Józef Rotblat?
📅 Data: niedziela, 06 listopada 2016

⌚ Godzina rozpoczęcia: 15:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja Józefa Rotblata zapraszają na pokaz filmu, dyskusję oraz warsztaty poświęcone Józefowi Rotblatowi – pochodzącemu z Warszawy laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla.

W programie:
1. „Sen o atomie” – pokaz filmu dokumentalnego poświęconego Józefowi Rotblatowi oraz spotkanie z reżyserem.
„Sen o Atomie” („The Strangest Dream” w reż. Erica Bednarskiego) to pełnometrażowy film dokumentalny opowiadający historię życia Józefa Rotblata. Film przedstawia najistotniejsze doświadczenia zawodowe oraz zasługi Józefa Rotblata dla nauki oraz w działalności na rzecz pokoju. Dokument porusza też niezwykle interesujące aspekty historii osobistej i rodzinnej noblisty.
Pokaz zostanie poprzedzony krótką prelekcją twórcy filmu – Erica Bednarskiego, polsko-kanadyjskiego reżysera i scenarzysty.

2. „Józef Rotblat – Noblista z Warszawy” – dyskusja.
Projekcja filmu się pretekstem do krótkiej dyskusji o tym kim był Józef Rotblat. O „nieznanym nobliście z Warszawy” opowiedzą:
• Prof. Grzegorz Karwasz – profesor fizyki doświadczalnej, kierownik Zakładu Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek Rady Programowej Fundacji Józefa Rotblata,
• Dr Joanna Roszak – adiunkt w Instytucie Slawistyki PAN, Wiceprezeska Zarządu Fundacji Józefa Rotblata,
• Prowadzenie: Tomasz Kostrzewa – Prezes Zarządu Fundacji Józefa Rotblata.
Dyskusja pozwoli nakreślić szerszy kontekst filmu oraz przybliży publiczności wątek związków Jóżefa Rotblata z Polską i z Warszawą.

3. Wehikuł czasu: warsztaty rysunkowo-historyczne dla osób w każdym wieku.
„Jest 27 sierpnia 1939 roku. Młody Józef Rotblat siedzi w pociągu, który z Warszawy odjeżdża w kierunku Niemiec. Ma spakowaną walizkę, a w ręku słownik …” Idea warsztatów polega na tym, że uczestnicy rysują i opowiadają historię swoich bohaterów. Dokąd jedzie Józio? Co będzie robił w rok później, a co 5 lub 20 lat później?
Warsztaty będą odbywały się równolegle z pokazem filmu.

Data: niedziela, 6 listopada 2016,
Godzina: 15.00
Miejsce: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa
Organizatorzy: Fundacja Józefa Rotblata i Dom Spotkań z Historią

O Józefie Rotblacie:
Józef Rotblat, z urodzenia warszawiak (1908), wykształcony na Wolnej Wszechnicy Polskiej i Uniwersytecie Warszawskim obywatel II RP, wojnę przeżył w Anglii, jako młody naukowiec, świetny fizyk, współpracownik noblisty, Jamesa Chadwicka. Był jedynym uczonym pracującym przy Projekcie Manhattan – amerykańskim programie budowy bomby atomowej – który odmówił przyjęcia obywatelstwa brytyjskiego lub amerykańskiego. Był też pierwszą osobą w historii, która porzuciła pracę nad bronią atomową ze względów moralnych, gdy stało się jasne, że hitlerowskie Niemcy swojej bomby nie zbudują. Po wojnie zmienił trajektorię zawodową i postanowił wykorzystać promieniowanie w medycynie, będąc jednym z pionierów gałęzi medycyny fizycznej. Zamieszkał w Londynie, gdzie do emerytury pracował w Szpitalu św. Bartłomieja.
W 1955 roku został jednym z jedenastu sygnatariuszy Manifestu Russella-Einsteina, w którym najwybitniejsi przedstawiciele światowej nauki wzywali liderów politycznych do pokojowego wykorzystania osiągnięć współczesnej techniki. Dwa lata później współzałożył ruch Pugwash, którego pracami kierował przez lata. Od 1957 roku Pugwash organizował coroczne spotkania najwybitniejszych naukowców oraz polityków z obu stron żelaznej kurtyny. Konferencje Pugwash odegrały znaczącą rolę w łagodzeniu zimnowojennych kryzysów i napięć politycznych. W 1995 roku Józef Rotblat oraz ruch Pugwash otrzymali wspólnie Pokojową Nagrodę Nobla, „za wysiłki zmierzające do zmniejszenia roli jaką broń nuklearna odgrywa w polityce międzynarodowej”. Pierwszy raz norweski komitet podzielił nagrodę między organizację i indywidualnego człowieka.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film spotkanie warsztaty inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧