Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
Czy nam się należy dochód bez pracy? - wykład dr. hab. Ryszarda Szarfenberga.
Współczesna polityka gospodarcza i społeczna opiera się na tym, że ludzie w wieku produkcyjnym powinni zarabiać pieniądze poprzez pracę (dla siebie i/lub dla innych). Gdy ludzie nie mogą pracować z uzasadnionych powodów (np. choroba, niepełnosprawność, wiek, bezrobocie), wówczas mogą liczyć na różnego rodzaju świadczenia pieniężne. Uprawnienia do nich nabywane są głównie poprzez opłacanie obowiązkowych składek (ubezpieczenie społeczne). Głównym warunkiem, aby ten system się nie załamał jest dostateczna ilość pracy. W związku z postępującą rewolucją technologiczną pojawiają się obawy, że pracy dla ludzi będzie coraz mniej. Przewidywania są takie, że automatyzacja zagraża nie tylko prostym pracom fizycznym, ale też rutynowym pracom umysłowym. Jeżeli takiej pracy będzie coraz mniej, to po pierwsze, powstaną duże nierówności płacowe i związane z pracą (dominują dwie grupy: ludzie z dobrą pracą i ludzie z pracami niskiej jakości), a po drugie, utrzymanie rosnącej liczby osób w wieku nieprodukcyjnym oraz niepracujących w wieku produkcyjnym będzie coraz trudniejsze.
Czy ta prognoza jest realistyczna?
Czy jedyne co nam pozostaje to zapewnienie wszystkim dochodu bez pracy?
Dr hab. Ryszard Szarfenberg - profesor nadzwyczajny UW w Instytucie Polityki Społecznej, politolog specjalizujący się w zagadnieniach polityki społecznej, ubóstwa i wykluczenia,
przewodniczący Rady Wykonawczej Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu.
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wawer lub w kategoriach:
wykład
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie