Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Nie znajdziesz tego na torrentach: Marcin Bortkiewicz - krótki metraż + dokumenty

Nie znajdziesz tego na torrentach: Marcin Bortkiewicz - krótki metraż + dokumenty
📅 Data: środa, 15 stycznia 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, kosmos kosmos, ul. Koszykowa 55 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu. Tym razem pokażemy filmy Marcina Bortkiewicza. Po projekcji spotkanie z reżyserem poprowadzi Anna Serdiukow.


1." Cisza" 5 min (2003r.) - dokument zrealizowany w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii filmowej Andrzeja Wajdy. Pierwszym zadaniem młodych dokumentalistów było zrealizowanie trzyminutowych etiud pt. „Cisza”. Następnie wybrano sześć z nich, które razem zsumowały się w krótki film, mówiący chyba o czymś więcej niż zadane studentom tytułowe ćwiczenie. Prezentowano go na pokazach specjalnych podczas festiwali w Krakowie, Łagowie i Kazimierzu nad Wisłą. W listopadzie 2003 roku „Cisza” dostała Nagrodę Specjalną Jury podczas festiwalu „Etiuda” w Krakowie. W październiku 2003 roku „Cisza” została zaprezentowana podczas Przeglądu Polskich Filmów Dokumentalnych w Paryżu w paryskim Centrum Pompidou, a następnie weszła do dystrybucji w studyjnych kinach całej Francji.

- Wyróżnienie specjalne dla cyklu „Cisza” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Etiuda”, Kraków 2003.
- Wyróżnienie Aye Aye Film Festival Nancy, Francja 2004

2. "Reguły gry" 12 min. (2004) Film dyplomowy, Film ukazuje ukryte mechanizmy rządzące relacjami interpersonalnymi w grupie, które wychodzą na jaw w czasie podczas niewinnej z pozoru gry w "mafię". Z czasem granice między tym, co rzeczywiste, a światem iluzji zaczynają się zacierać, a atmosfera staje się coraz bardziej napięta. Gra przestaje być niewinną zabawą przyjaciół, kiedy do głosu dochodzą negatywne emocje oraz skrywane konflikty pomiędzy przyjaciółmi. Film uhonorowany Grand Prix na Wrocławskim Festiwalu Filmowym w 2005r.

- Nagroda Główna dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Ogólnopolskim Festiwalu Filmowym POLSKIE KINO NAJNOWSZE Wrocław 2004

3. "Nauczanie początkowe" 36 min. (2009) Debiut dokumentalny. Student oceanografii - Mikołaj, zgłasza się na Stację Morską w Helu na staż. Pod okiem szefa - profesora Krzysztofa Skóry, zajmuje się nowonarodzoną foką. Samiec otrzymuje imię Hel. Mikołaj uczy go jak przystosować się do życia w naturalnych warunkach. Hel, nim zostanie wypuszczony na wolność - do Bałtyku, musi nauczyć się żyć w stadzie, samodzielnie zdobywać pożywienie, a przede wszystkim - unikać kontaktu z człowiekiem. Cóż z tego, skoro między uczniem a nauczycielem zaczyna nawiązywać się "niebezpieczna" nić sympatii# Tymczasem zbliża się dzień, kiedy dojrzały Hel będzie musiał opuścić Stację jako dzikie zwierzę. Profesor Skóra wraz z innymi członkami ekipy naukowej przekazali Mikołajowi wiele zawodowych umiejętności. Czy ta wiedza przyda mu się w dniu, gdy w grę zaczną wchodzić uczucia? Film wyróżniony na Krakowskim festiwalu Filmowym w 2009.

- Wyróżnienie Jury na Krakowskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w konkursie polskim Kraków 2009
- Nominacja Gazety Wyborczej do „Sztorm Roku” w kategorii film i multimedia, Gdańsk 2010
- II Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu EKOFILM, Nowogard 2010
- Nagroda specjalna na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Braci Wagów, Tykocin 2010
- Ocean Film Festival, official selection, San Francisco 2012

4. "Portret z pamięci" 25 min. (2011) Film zrealizowany w ramach programu "30 minut" w Studiu Munka. Marek mieszka razem z Matką i Babcią w domku z małym ogrodem. Po zdanej maturze otrzymuje kamerę video. Zaczyna więc filmować to, co jest najbliżej w zasięgu jego wzroku, postanawia zrobić dokument o swojej Babci. Z biegiem czasu wnuk zauważa, że Babcia zaczyna mylić daty i fakty, o których opowiada. Miesza zdarzenia i czasy. Powoli traci pamięć. Marek orientuje się, że zaczyna robić film o czymś zupełnie innym, niż to wcześniej zaplanował. A przede wszystkim zaczyna pojmować, że gdyby nie jego kamera, to nigdy nie dowiedziałby się czegoś o sobie, czego być może wcale nie chciałby wiedzieć... Film, którego międzynarodowa premiera miała miejsce w prestiżowej sekcji DIRECTOR'S FORTNIHGT na Festiwalu w Cannes w 2012r. Uhonorowany nagrodami w Kazimierzu Dolnym, Opolu, Białymstoku, Warszawie oraz na Whistler Film Festival w Kanadzie.

- Grand Prix na Festiwalu Filmowym „Dwa Brzegi”, Kazimierz Dolny 2011
- Wyróżnienie Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych Warszawa 2011
- II Nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA Białystok 2011
- Quinzaine des Realisateurs, official selection, Cannes Francja 2012
Grand Prix w Konkursie Etiud Filmowych na Festiwal Filmowy "Opolskie Lamy", Opole 2012
- Nagroda Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego-w kategorii: najlepsza aktorka - Irena Jun Warszawa2012
- Whistler (Whistler Film Festival)-International Shortwork Award Canada 2012
- Grand Prix na Przeglądzie Najlepszych Filmów Polskiego Kina Niezależnego "Best Off" Warszawa 2013

5. "Lewa połowa twarzy" 12 min. (2013) Film opowiada o Leszku Krutulskim, fotografiku, który od 2010 roku jeździ po kraju i wykonuje półportrety (lewe) wszystkim chętnym. W roku 2020 zacznie fotografować prawą połowę ich twarzy. Nagrodzony na Festiwalu Dei Popoli we Florencji Nagrodą Studentów Uniwersytetu Syracuse.

- Camerimage Film Festival official selection Bydgoszcz, Poland 2013
- Best Short Documentary, Syracuse Univercity Prix, Festival Dei Popoli, Florence, Włochy 2013


Marcin Bortkiewicz – Reżyser, scenarzysta, aktor filmowy i teatralny. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz Szkoły Wajdy. Debiutował dokumentem krótkometrażowym- Nauczanie początkowe, wyróżnionym przez Jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2009 r. Jego Portret z pamięci zrealizowany w Studio Munka w ramach 30 minut był pokazywany w sekcji Quinzaine des Realisateurs na Festiwalu w Cannes w 2012 r.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧