Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Drogi do życia: Krew / Komórki macierzyste

Drogi do życia: Krew / Komórki macierzyste
📅 Data: środa, 11 stycznia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Nauki Kopernik, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Po raz kolejny prezentujemy cykl wykładów i spotkań z naukowcami. Pod koniec 2015 roku fizycy i matematycy prowadzili nas w kierunku Rzeczywistości. Od 11 stycznia 2017 roku zapraszamy na intelektualny spacer inną drogą – do Życia. Przewodnikami będą biolodzy i medycy. Pokażą, w jaki sposób biologia i medycyna poznają i zmieniają świat.

-----

„KREW. BEZCENNA TKANKA”

Pod pojęciem krwi zwykle rozumiemy tylko krew obwodową: czerwoną ciecz znajdującą się w naczyniach i złożoną z komórek krwi i osocza. W rzeczywistości pojęcie obejmuje całą tkankę, w tym narząd, który wytwarza komórki krwi, czyli szpik (u dorosłych znajdujący się w kościach płaskich). Co ciekawe, szpik powstaje z pojedynczych komórek zwanych krwiotwórczymi komórkami macierzystymi. W idealnych warunkach jedna taka komórka wystarczy, aby wytworzyć cały szpik i podtrzymywać jego ciągłą pracę. Wymaga to u osoby dorosłej wytworzenia około pół biliona komórek dziennie. Jednocześnie tyle komórek krwi jest codziennie zużywanych. Krew pełni w organizmie trzy główne funkcje: transportową krzepnięcia i odpornościową. Ta ostatnia jest wyjątkowo istotna. Żyjemy bowiem w świecie, w którym wiele mikroorganizmów postrzega nas jako pożywienie. Istniejemy tak długo, jak długo jesteśmy się w stanie przed nimi obronić. Pierwszą linię obrony stanowią zawarte w krwi neutrofile i pochodzące z monocytów makrofagi. Drugą, różne rodzaje limfocytów i ich produkty zwane przeciwciałami. Krew scala nasz organizm w jedność i broni jego integralności. Jest dla nas bezcenna.

Wykład poprowadzi Prof. Wiesław Jędrzejczak – lekarz, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W swojej pracy badacza i klinicysty zajmował się m.in. hematologią, transplantologią i medycyną nuklearną. Pionier w zakresie operacji przeszczepu szpiku kostnego w Polsce.

-----

„O NADZIEI. KOMÓRKI MACIERZYSTE”

Komórki macierzyste są podstawą rozwoju organizmu, a u dorosłego człowieka odpowiadają za odnowę i regenerację tkanek. Czy wszystkie komórki, które potocznie nazywane są jako macierzyste rzeczywiście nimi są? Dlaczego stanowią nadzieję współczesnej medycyny, a dlaczego budzą strach? Postęp w dziedzinie bioinżynierii komórkowej i biotechnologii umożliwia otrzymywanie niekontrowersyjnych etycznie, typowych dla określonych tkanek komórek macierzystych, które już znajdują zastosowanie w nauce i w medycynie. Wyzwaniem współczesnej medycyny regeneracyjnej jest zastosowanie „szytych na miarę”, zgodnych z układem immunologicznym pacjenta komórek spełniających kryteria bezpieczeństwa i skuteczności terapeutycznej. Z takich „spersonalizowanych” komórek, zwanych jako iPS (indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste) uzyskano w wielu laboratoriach na świecie modele chorób ludzkich, które już powszechnie wykorzystujemy w toksykologii, farmakologii i diagnostyce klinicznej. Wizja komórek iPS jako nośnika terapii spersonalizowanej i powszechnie dostępnej jest jeszcze jednak stosunkowo odległa.

Wykład poprowadzi Prof. Leonora Bużańska – biolog medyczny, kierowniczka Pracowni Bioinżynierii Komórek Macierzystych w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN. Bada procesy molekularne i epigenetyczne związane z komórkami macierzystymi, zjawiska neurotoksyczności mechanizmy transportu komórkowego.

-----

Przed każdym wykładem aktualności ze świata nauki: „Co nowego w mikroświecie” – prof. Magdalena Fikus
Prowadzenie: Wiktor Gajewski, Marcin Zaród

-----

WSTĘP WOLNY, liczba miejsc ograniczona
Sala konferencyjna, w której odbywają się spotkania, liczy 300 miejsc.
Zapraszamy!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę