Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
Dom Spotkań z Historią i TVP 1 zapraszają na pokaz filmu Ilony Ziok FRITZ BAUER – SAM WŚRÓD SWOICH (Polska, 2016, 56’)
oraz spotkanie z reżyserką i prof. Włodzimierzem Borodziejem. Rozmowę poprowadzi red. Piotr Legutko.
Fritz Bauer, niemiecki sędzia i prokurator, od zakończenia II wojny światowej aż do swojej śmierci dążył do rozliczenia niemieckich zbrodniarzy wojennych. Odegrał decydują rolę w drugim procesie oświęcimskim, przyczynił się do zatrzymania Eichmanna, zrehabilitowania uczestników zamachu na Hitlera w 1944 roku.
Bauer urodził się w 1903 roku w Stuttgarcie w rodzinie pochodzenia żydowskiego. W krótkim czasie po uzyskaniu doktoratu z prawa został najmłodszym sędzią okręgowym w Niemczech. W 1933 trafił do obozu koncentracyjnego w Badenii-Wirtembergii za organizację strajku przeciwko przejmowaniu władzy przez narodowych socjalistów. W 1936 roku wyemigrował do Danii, skąd w 1943 – kiedy rozpoczęto wywożenie duńskich Żydów do obozów zagłady – uciekł do Szwecji. Do Niemiec wrócił 4 lata po zakończeniu wojny. Został prokuratorem generalnym w Brunszwiku, a potem prokutorem generalnym Hesji.
Bohater dokumentu z niezwykłą determinacją dążył nie tylko do ukarania konkretnych zbrodniarzy, ale również do prawnego rozliczenia całej III Rzeszy. Doprowadził do oficjalnego uznania przez niemiecki sąd III Rzeszy za „państwo bezprawia”.
Spotykał się z ogromną wrogością w całej Republice Federalnej oraz biernym oporem części swoich podwładnych. Nie ufając niemieckim władzom, przekazał Mosadowi informację o miejscu pobytu Adolfa Eichmanna i przyczynił się do jego rozliczenia. Wszczął śledztwo przeciw Hansowi Globkemu, współautorowi norymberskich przepisów rasowych, który po wojnie został sekretarzom stanu w Federalnym Urzędzie Kanclerskim. Doprowadził do procesu oprawców z Auschwitz w latach 1963–65.
W 1968 roku został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu we Frankfurcie. Mimo, że był nie tylko prominentną, ale i otoczoną jawną wrogością postacią, nie przeprowadzano obdukcji. Do wiadomości publicznej podano, że przyczyną śmierci był atak serca i że wykluczono udział osób trzecich lub samobójstwo.
17 stycznia (wtorek), godz. 18.00
Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20 w Warszawie
wstęp wolny
Zapraszamy!
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach:
filmspotkanie
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie