Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Zrozumieć kulturę

Zrozumieć kulturę
📅 Data: wtorek, 24 stycznia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzum Niepoldegłości w Warszawie, Al. Solidarności 62 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Dyskusja heglowska o miejscu kultury w edukacji jest szóstym z kolei spotkaniem otwartego grona osób, które chce zrozumieć znaczenie kultury dla innych dziedzin i zjawisk życia społecznego. Dotychczas dyskutowano o linii demarkacyjnej kultury i nauki, kulturze w czasach barbarzyństwa, roli kultury w polityce, przymierzu kultury i niepodległości, relacji kultury i religii. Styczniowa dyskusja heglowska posłuży zrozumieniu miejsca kultury w edukacji. Wychodząc od definicji pojęcia miejsce, które wg „Słownika języka polskiego” oznacza m.in.: «przestrzeń, którą można czymś zająć lub zapełnić», «pozycję, rangę lub rolę kogoś lub czegoś», «fragment tekstu, wypowiedzi lub ciągu zdarzeń» sformułowano tezę, antytezę i pytanie o możliwość edukacji bez kultury. Zgodnie z dialektyką Georga Hegla każdemu prawdziwemu twierdzeniu odpowiada prawdziwe przeczenie, każdej tezie - antyteza. Z ich połączenia i w efekcie ogólnej dyskusji powstanie synteza. Zasadą dyskusji heglowskiej jest wymiana poglądów w triadzie.
Edukacja jest narzędziem, którego rolą jest przekazywanie treści. Jest także zorganizowanym oddziaływaniem na dzieci i młodzież mającym za zadanie przekazanie, a także wcielenie w ich życie ideałów i celów wychowawczych. Kultura - cytując prof. Janusza Gajdę - „To całokształt wartości. To świat ducha, który rozumiemy”. Drogi edukacji i kultury krzyżują się w procesie kształcenia, wychowania, tworzenia i obcowania z dziełami sztuki.

Na potrzeby styczniowej dyskusji heglowskiej sformułowano tezę: Kultura podnosi rangę edukacji. Tezy bronić będzie Michał Rybak (Muzeum Niepodległości). Argumentów na poparcie antytezy: Kultura nie podnosi rangi edukacji dostarczy Jolanta Dąbek (Muzeum Niepodległości). Zadamy też sobie pytanie: Jak możliwa jest edukacja bez kultury? Dyskusję ogólną, podczas której poszukiwać będziemy odpowiedzi na powyższe pytanie poprowadzi Aleksandra Magierecka (Wydział Kultury Urzędu Dzielnicy Ursus).


To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę