Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Dyskusja - MIASTO: nowy system gospodarowania odpadami

📅 Data: środa, 22 stycznia 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, państwomiasto, Generała Andersa 29 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W rozmowie udział wezmą:
- Jolanta Krzywiec - dyrektor Biura Gospodarki Odpadami Komunalnymi,
- dr Beata Łuczak-Wilamowska – adiunkt w Katedrze Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Uniwersytetu Warszawskiego,
- Roman Smogorzewski – Prezydent Legionowa, gdzie już cztery lata temu miasto przejęło od właścicieli nieruchomości obowiązek pozbywania się odpadów komunalnych.

Prowadzenie: Wiktor Jędrzejewski – szef lokalu Państwomiasto.

Liczymy na aktywny udział publiczności w spotkaniu.
Wstęp jest bezpłatny. Zapraszamy.


TEZA: „Wprowadzenie nowego systemu oznacza przede wszystkim to, że wszyscy solidarnie zapłacimy za wywóz śmieci. Dotychczas ok. 30% Polaków nigdy nie płaciło za odbiór odpadów.”

PYTANIE: Ile osób w Warszawie pozostaje poza nowym systemem śmieciowym? Czy miasto weryfikuje złożone deklaracje? Jak zamierza sobie poradzić z tym problemem?


TEZA: „Gmina staje się właścicielem wszystkich śmieci produkowanych na jej terenie. [...] Gminy są organizatorem całego systemu odbioru i zagospodarowania odpadów: w konkurencyjnych przetargach wybrały firmy, które wywiozą od nas śmieci, a następnie je posortują i przetworzą albo spalą, odzyskując przy tym cenną energię.”

PYTANIE: Jaki jest dalszy los odbieranych od nas śmieci? Czy są ekologicznie przetwarzane czy może składowane na wysypisku śmieci, bo ich spalanie i przetwarzanie jest nieopłacalne?


TEZA: „Opłata za wywóz śmieci będzie wnoszona bezpośrednio do gminy. Za te pieniądze będzie ona finansować przyjmowanie, wywóz i segregację odpadów, punkty zbiórki selektywnej oraz obsługę całego systemu.”

PYTANIE: Czy system w Warszawie się bilansuje? Czy może przynosi starty i miasto do niego dopłaca? Jeżeli tak, to ile? I skąd pozyskuje fundusze na ten cel?

Cytaty pochodzą ze strony Ministerstwo Środowiska (link.



WPROWADZENIE

Od 1 lipca 2013 r. w Warszawie obowiązuje system pomostowy odbioru odpadów komunalnych. Od tego momentu właściciele nieruchomości przekazują „opłatę śmieciową” miastu, a nie bezpośrednio wyspecjalizowanym firmom.

Wysokość opłaty jest określana przez warszawskich radnych odpowiednią uchwałą, zaś do 19 lipca 2013 r. we właściwym urzędzie dzielnicy należało określić rodzaj nieruchomości (z której śmieci mają być odbierane), ilość jej mieszkańców oraz zadeklarować lub nie wolę segregacji odpadów – liczby te mają bezpośrednie przełożenie na wysokość opłaty.

Miasto następnie, z zebranych pieniędzy, opłaca kolejno faktury za odbiór śmieci (zwraca firmie bezpośrednio koszty usługi świadczonej na rzecz właściciela nieruchomości).

System pomostowy obowiązuje do 31 stycznia 2014 r.

1 lutego 2014 r. osiem dzielnic wejdzie do nowego systemu gospodarowania odpadami: Praga Północ, Praga Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła (przetarg na obsługę wygrała firma Lekaro), Ursynów i Wilanów (firma SITA) oraz Śródmieście (MPO). Do wyniku tej części przetargu nie było zastrzeżeń.

W lutym spóźniona reforma miała objąć też resztę miasta, czyli Targówek, Białołękę, Bielany, Żoliborz, Ursus, Włochy, Ochotę, Wolę, Bemowo (w tych dzielnicach wygrało MPO) oraz Mokotów (gdzie wygrało Lekaro) - ale od kilku miesięcy trwa spór o wyniki przetargów przed Krajową Izbą Odwoławczą.

Głównym zarzutem stawianym przez dwie odwołujące się firmy (Byś i Remondis) jest to, iż MPO zaoferowało rażąco niską cenę, a także nie ma wymaganego doświadczenia w zakresie zagospodarowania odpadami, jest w złej kondycji finansowej i nie ma wystarczającej liczby pojazdów do prawidłowego wykonania zadania. Podnieśli także zarzut rzekomej zmowy przetargowej pomiędzy MPO a Lekaro.



WIĘCEJ INFORMACJI

* udostępnionych przez
Ministerstwo Środowiska / link
Urząd m.st. Warszawy / link

* w sprawie wysypiska śmieci na Radiowie
Stowarzyszenie Czyste Radiowo / link



cykl MIASTO to nowy cykl spotkań dotyczący Warszawy. poruszający sprawy istotne i aktualne: co nie działa w naszym mieście? z czym my, mieszkańcy, mamy problem? z czym już wiemy, że będzie zamieszanie? zainteresujmy się tym dziś, bo będzie to ważne jutro.

wszelkie inicjatywy, ważne z punktu widzenia mieszkańców stolicy i odbywające się w Państwomiasto, będą przynależeć do cyklu.

organizator:
Państwomiasto
link
achmura@panstwomiasto.pl

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧