Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Jakuba Kubickiego projekty kościoła w Ujazdowie

Jakuba Kubickiego projekty kościoła w Ujazdowie
📅 Data: środa, 10 maja 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykoli 1 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Cykl wykładów "Oświeceniowa republika marzeń" powstał jesienią 2015 r., jako nawiązanie do projektu "Oświeceniowa republika władców", autorstwa prof. Andrzeja Pieńkosa. W nowym roku akademickim 2016-2017 będziemy kontynuować wyprawę do epoki Oświecenia. Nasz cel stanowi - tak jak poprzednio - ukazanie osiągnięć i specyfiki polskiego Oświecenia w kontek­ście kultury europejskiej.

8 maja 2017 r. Przemysław Wątroba wygłosi wykład p.t. "Kaplica zamkowa, kościół garnizonowy, votum narodowe - Jakuba Kubickiego projekty kościoła w Ujazdowie".

W 1775 roku Stanisław August zlecił opracowanie kosztorysu budowy kościoła w Ujazdowie vis-à-vis należącego doń zamku. Idea ta, mimo przygotowanych przez królewskiego architekta Dominika Merliniego projektów, nie została jednak zrealizowana. Podobne zadanie otrzymał Jakub Kubicki – utalentowany uczeń Szymona Bogumiła Zuga i Merliniego.
Większość jego projektów przedstawiała warianty kolistej świątyni przekrytej kopułą na bębnie i otoczonej kolumnadą.

Gdy w 1784 roku Stanisław August zrezygnował z pochłaniającej fortunę przebudowy Zamku Ujazdowskiego i podarował go miastu z przeznaczeniem na koszary, architekt przygotował serię rysunków znacznie większej świątyni. Ponieważ nie zyskały one monarszej akceptacji, architekt powrócił do poprzedniej koncepcji, której projekt z 1786 roku został ostatecznie zatwierdzony. Ponownie jednak brak finansów oraz zmieniająca się sytuacja polityczna zniweczyły realizację królewskiej idei.

Kolejną okazją do jej urzeczywistnienia stała się sejmowa deklaracja wzniesienia kościoła wotywnego poświęconego Bożej Opatrzności w podzięce za uchwalenie Konstytucji 3 maja. W odpowiedzi na pierwszy na ziemiach polskich konkurs architektoniczny nadesłano kilkanaście projektów, z których Stanisław August wybrał projekt Kubickiego. Niestety, rozpoczętą w 1792 roku budowę przerwała inwazja wojsk rosyjskich, a wzniesiony fragment filara, przekształcony w kapliczkę, stał się trwałym śladem królewskiego marzenia o warszawskim panteonie.

Zapraszamy o 18.00 do Pałacu na Wyspie!

Wstęp wolny.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧