Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

"Szczęśliwej podróży" - „Klucze” – pokaz filmu i rozmowa

"Szczęśliwej podróży" - „Klucze” – pokaz filmu i rozmowa
📅 Data: piątek, 17 lutego 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Film, literatura, muzyka, fotografia, edukacja i języki obce z podrożą w tle.

Goethe-Institut w Warszawie rusza z kolejnym cyklem. Tym razem spotkania dotyczyć będą podróży w różnych jej aspektach. Program wystartuje 17 lutego.
Cykl nosi motto „Szczęśliwej podróży”, a zaproponowane przez Goethe-Institut wydarzenia zaprezentują zagadnienia związane z tematyką podróży w szerokim spektrum. Do współpracy i dyskusji nad tematem zaproszeni zostali artyści, pisarze i specjaliści.

- „Mądremu podróże najlepszą nauką“ – tak pisał Goethe. Jak ta myśl odnosi się do nas w dzisiejszych czasach? Czy obecnie raczej zaniechanie podróży nie byłoby godne pochwały? Podróżujemy bowiem z własnej woli lub pod przymusem, a złe wspomnienie z ostatniej wyprawy nie odbiera nam radości z kolejnej. Podróżowanie już dawno straciło swoją niewinność, ale fakt ten nie pomaga pozbyć się rajzefiber – rozważa dyrektor Goethe-Institut, Christoph Bartmann.

Wśród wydarzeń cyklu „Szczęśliwej podróży” znajdą się rozmowy, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty oraz spotkania. Dotyczyć będą podróży w czasie, wypraw, także tych edukacyjnych oraz post-turystyki. Chodzi w nich także o aspekt ucieczki i wygnania oraz o to, jak podróżują słowa i jak są odnajdywane przez podróżników. Cykl otworzy film „Klucze” z 1974 roku – o wyprawie niedługiej, bo z NRD do Krakowa. Wyprodukowany przez DEFA film Egona Günthera opowiada o wielkiej przygodzie, jaką była podróż do Polski w czasach PRL-u.

Szczegóły lutowo-marcowych wydarzeń:

• 17.02.2017 (piątek), godz. 18:00 – „Klucze” (1972), reż. E. Günther – pokaz filmu i rozmowa. Udział w dyskusji wezmą aktorki: Jutta Hoffmann i Magdalena Zawadzka oraz krytyk filmowy: Claus Löser. Prowadzenie: Tomasz Raczek.

• 24.02.2017 (piątek), godz. 18:00 – „We dwóch dookoła świata – w 80 dni bez grosza przy duszy” – spotkanie z Paulem i Hansenem Hoepnerami, którzy postanowili okrążyć kulę ziemską w 80 dni, podobnie, jak Fileas Fogg – bohater powieści Juliusza Verne’a. Prowadzenie: Wiktoria Michałkiewicz.

• 03-04.03.2017 (piątek-sobota), godz. 18:00 – „Exil Shanghai” (1997), reż. U. Ottinger – pokaz filmu dokumentalnego, ukazującego losy niemieckich, austriackich i rosyjskich Żydów, którzy znaleźli schronienie przed Holocaustem w Szanghaju. Film wyświetlany będzie w dwóch częściach: piątek – cz. I oraz sobota – cz. II. Wprowadzenie do filmu: Ewa Chomicka.

• 10.03.2017 (piątek), godz. 10:00-15:00 – „O podróżach, spotkaniach i przemianach” – warsztaty wspierania czytelnictwa dla bibliotekarzy. Prowadzenie: Kathrin Buchmann z LesArt – Berlińskiego Centrum Literatury Dziecięco-Młodzieżowej. Partnerzy: LesArt Berlin, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

• 10.03.2017 (piątek), godz. 18:00 – „Dlaczego w każdym języku świat wygląda inaczej?” – dyskusja panelowa, w której wezmą udział językoznawcy oraz autorzy blogów podróżniczych.

• 17.03.2017 (piątek), godz. 18:00 - część I: „Wędrujące słowa” – wykład poświęcony polskim słowom, które zawędrowały do języka niemieckiego oraz zwrotom niemieckim, które wplecione zostały do języka polskiego. Część II: „Wanderwörter” – gra, dzięki której będzie można odkrywać ciekawostki związane z językiem niemieckim.

• 24.03.2017 (piątek), godz. 18:00 – „Oko na świat” – spotkanie z Tomkiem Sikorą, fotografem. Artysta od ponad 50 lat fotografujący na całym świecie opowie o swoich sposobach na uchwycenie podróżniczych doświadczeń – od fotografii ulicznej, przez zdjęcia krajobrazów, po fotografię autorską.

• 31.03.2017 (piątek), godz. 18:00 – „Ilija Trojanow w Warszawie” – spotkanie z pisarzem, tłumaczem i wydawcą, Iliją Trojanowem, jednym z najważniejszych niemieckojęzycznych autorów oraz politycznie zaangażowanym obywatelem świata. Prowadzenie: dr Christoph Bartmann.

Wydarzenia z cyklu „Szczęśliwej podróży” będą prezentowane z polsko-niemieckim tłumaczeniem. Spotkania będą odbywać się od 17 lutego do 27 maja w bibliotece Goethe-Institut przy ul. Chmielnej 13a. Wstęp wolny.

Więcej o całym cyklu i programie wydarzeń tutaj: link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę