Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Co nam zrobił Marek Hłasko? Wokół "Stu metrów asfaltu". Dyskusja

Co nam zrobił Marek Hłasko? Wokół "Stu metrów asfaltu". Dyskusja
📅 Data: środa, 22 lutego 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Klub SPATiF, Aleje Ujazdowskie 45 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Co nam zrobił Marek Hłasko – spoglądający spode łba, ponury, pierwszy łobuz polskiej literatury powojennej? Wychodząc od książki „Sto metrów asfaltu”, chciałybyśmy postawić kilka niewygodnych pytań.

Co oznacza bycie czytelniczką Hłaski, czyli jakie jest miejsce kobiet i dziewcząt w Hłaskowej wspólnocie czytelniczej? Dlaczego uważa się Hłaskę za „pisarza młodzieży”? Czemu czyta się go tak bardzo na serio? Jakie mogą być zgubne skutki lektury Hłaski?

Interesować nas będzie Hłasko-tułacz, Hłasko-błazen, Hłasko-brutal, Hłasko zmęczony, marudny i wiecznie niezadowolony. Czy „inny Hłasko” jest możliwy?

Będziemy też pytać o polskie lata 50. - te, które opisywał autor "Pięknych dwudziestoletnich" i te, których obraz nie zmieścił się w jego prozie.

Dyskutować będą:

Anna Zawadzka – doktor socjologii, adiunkt w Instytucie Slawistyki PAN, autorka m.in. książki "Ten pierwszy raz. Konstruowanie heteroseksualności", reżyserka filmu dokumentalnego "Żydokomuna", członkini zespołu Ośrodka Studiów Kulturowych i Literackich nad Komunizmem IBL PAN

Agata Zborowska – kulturoznawczyni, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW. Bada powojenne losy przedmiotów i wyobrażeń na ich temat. Zajmuje się kulturą materialną i wizualną, antropologią kultury, teorią krytyczną i historią kultury polskiej XX wieku. Redaktorka internetowego czasopisma "mała kultura współczesna". Stypendystka Narodowego Centrum Nauki

Radosław Młynarczyk – absolwent polonistyki Uniwersytetu Gdańskiego, doktorant literaturoznawstwa tamże. Odnalazł i zredagował pierwszą powieść Marka Hłaski, „Wilka” (2015), a także zbiór jego wczesnych opowiadań „Najlepsze lata naszego życia” (2016)

Weronika Parfianowicz – kulturoznawczyni, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej UW.
Zajmuje się historią nowoczesnej kultury czeskiej oraz przestrzenią i obyczajowością miast Europy Środkowej, w szczególności "kulturą mieszkania". Autorka książki "Europa Środkowa w tekstach i działaniach. Polskie i czeskie dyskusje".

Prowadzenie: Kornelia Sobczak, Pracownia Studiów Miejskich IKP UW.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę