Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Dzienniki Breżniewa. Gensek prywatnie

Dzienniki Breżniewa. Gensek prywatnie
📅 Data: wtorek, 14 marca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 12 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Gensek prywatnie. Leonid Breżniew i sowiecka polityka w świetle dzienników sekretarza generalnego KPZS.

W listopadzie zeszłego roku zostały opublikowane trzytomowe dzienniki Leonida Breżniewa, które dotychczas pozostawały niedostępne dla badaczy. Przechowywane w Rosyjskim Państwowym Archiwum Historii Najnowszej zapiski sekretarza generalnego KPZS stanowią znakomite źródło historyczne. Lata jego rządów 1964-1982 obfitowały w dramatyczne wydarzenia, w których centrum niejednokrotnie znajdowała się Polska Rzeczpospolita Ludowa. Przejęcie władzy przez Breżniewa zapoczątkowało także nowe otwarcie w stosunkach między dwoma supermocarstwami. Polityka détente doprowadziła do podpisania traktatów SALT I, SALT II oraz Aktu końcowego KBWE w 1975 roku. W trakcie debaty chcielibyśmy się skupić przede wszystkim na tym, jakie odzwierciedlenie w dziennikach znalazły sprawy polskie. Ponadto mamy także nadzieję, że stanie się ona pretekstem do dyskusji o osobie sekretarza generalnego KPZS.

Goście:
Paweł Kowal – pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk i Kolegium Europejskiego Natolin, historyk, publicysta, poseł do Parlamentu Europejskiego (2009-2014), były wiceminister spraw zagranicznych. Specjalizuje się w historii współczesnej (w tym w historii PRL), polityce wschodniej Polski i Unii Europejskiej. W 2015 roku z Mariuszem Cieślikiem opublikował książkę „Jaruzelski. Życie paradoksalne”.

Aleksiej Stiepanow – pracownik Instytutu Historii Rosji RAN, współpracownik Rosyjskiej Fundacji Promocji Edukacji i Nauki, członek kolegium redakcyjnego „Roboczych i codziennych zapisków” Leonida Breżniewa. Specjalizuje się w historii II wojny światowej oraz epoce Chruszczowa. Jego ostatnia publikacja to "От «освободительного похода» 1939 года до «доктрины Хрущева». Некоторые размышления о восточноевропейской политике СССР."

Piotr Długołęcki - sekretarz Komitetu Redakcyjnego serii wydawniczej Polskie Dokumenty Dyplomatyczne. Pracuje w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych od 2004 roku; absolwent Instytutu Historycznego oraz Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikował m.in. dwa tomy Polskich Dokumentów Dyplomatycznych (PDD 1959 i PDD 1976). Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej w USA (2011/2012). Przygotowuje monografię o historii stosunków polsko-amerykańskich w latach siedemdziesiątych oraz dwa kolejne tomy Polskich Dokumentów Dyplomatycznych (PDD 1980 i PDD 1981).

Języki spotkania: polski i rosyjski (tłumaczenie symultaniczne)
R.S.V.P. kolakowska@cprdip.pl

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę