Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Od Caligariego do Hitlera – narodziny zła. Projekcja i wykład

Od Caligariego do Hitlera – narodziny zła. Projekcja i wykład
📅 Data: środa, 15 marca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


PROJEKCJE I WYKŁADY TOMASZA KOLANKIEWICZA

Rozpoczynamy przegląd niemieckiego kina przedwojennego, prezentujący filmy powstałe w Republice Weimarskiej – państwie w którym po I wojnie światowej dochodziło do ogromnych tarć i konfliktów, gdzie szalała hiperinflacja, rosła społeczna frustracja i rozgoryczenie po przegranej wojnie; kraju, w którym rodził się nazizm i który wyniósł do władzy Adolfa Hitlera, a równocześnie królowała w nim sztuka na najwyższym światowym poziomie.

W ramach przeglądu Tomasz Kolankiewicz zaprezentuje szeroki przekrój prądów artystycznych w niemieckiej kinematografii w latach 1919-1933: od filmowego ekspresjonizmu, przez arcydzieła wyrosłego z niego i rozwijającego się równolegle Kammerspielu, filmy górskie z Leni Riefenstahl, do wielkiego hitu kina dźwiękowego z Emilem Janingsem i będącą u progu wielkiej kariery Marleną Dietrich oraz ostatniego zrealizowanego w Republice filmu Fritza Langa, wstrzymanego przez nowe hitlerowskie władze.

Oglądając dziś filmy powstałe w Weimarze, widzimy jak filmowcy próbowali za pomocą artystycznej metafory lub zupełnie realistycznie zobrazować procesy, zachodzące w szybko zmieniającym się społeczeństwie.

Część z prezentowanych filmów przeszła do historii kina jako najważniejsze dzieła, część z nich zyskała status arcydzieł, można jednak patrzeć na nie za Siegfriedem Kracauerem, autorem przełomowej książki „Od Caligariego do Hitlera", jako na emanację zbiorowej świadomości Niemców. Jako wizjer, przez który wejrzeć możemy w duszę społeczeństwa w okresie dramatycznych przemian, społeczeństwa, z którego już za kilka lat miała wykluć się bestia.

Pierwsza projekcja: 15.03, g. 19.00

Gabinet doktora Caligari (1919)
Reżyseria Robert Wiene
Czas trwania filmu 1h11

Bodajże najgłośniejsze i najbardziej emblematyczne dzieło niemieckiego ekspresjonizmu filmowego. W małym miasteczku Holstenwall dochodzi do serii tajemniczych zabójstw. Jaką rolę odgrywa w nich przybyły niedawno do miasta, tajemniczy somnambulik Caesar (Conrad Veidt)? Kim jest jego demoniczny opiekun (Werner Krauss)? W końcu: czy dwóm przyjaciołom Francisowi (Friedrich Feher) i Allanowi (Hans Heinrich von Twardowski) uda się uratować z rąk zabójcy piękną Jane (Lil Dagover), o której względy konkurują? Film Roberta Wienego, z imponującą i przełomową scenografią Hermanna Warma, uznawany jest za jeden z najważniejszych niemych filmów grozy w historii kina. Wizualny styl reżysera wpłynął na twórców na całym świecie, a jego echa pobrzmiewają od amerykańskiego kina czarnego, przez liczne powieści graficzne, po współczesne teledyski muzyczne.

Wstęp wolny.

TOMASZ KOLANKIEWICZ – programista filmowy, współpracujący z telewizją i festiwalami filmowymi. Stara się przybliżać widzom jak najszerszy obraz kinematografii: od klasyki po niszowe kino gatunkowe. Jest autorem kilkudziesięciu przeglądów filmowych, wśród nich przeglądów szwedzkiego i amerykańskiego kina niemego, filmów Piera Paola Pasoliniego, Fritza Langa, Vittora de Sici, Davida Lyncha oraz retrospektyw mało znanych prądów filmowych jak filmy Blaxploitation czy brytyjskie horrory z Hammer Productions. Na Festiwalu Filmowym w Gdyni prowadzi sekcję poświęconą zapomnianemu kinu gatunkowemu z Polski.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: film wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę