Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Polityka ekologiczna i jej związki z kulturą w Polsce po 1989

Polityka ekologiczna i jej związki z kulturą w Polsce po 1989
📅 Data: środa, 29 marca 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Transformacje
Cykl w ramach programu dyskursywnego

Spotkanie drugie
EKO REWOLUCJA
Polityka ekologiczna i jej związki z kulturą w Polsce po 1989 roku.

Termin
29/03/2017 godzina 19:00

Miejsce
Sala im. Wojciecha Krukowskiego
Laboratorium
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Przed rokiem 1989 podnoszenie kwestii ekologicznych było jednym z ważnych przejawów dążenia do niepodległości i wolności Polski. Ruchy na rzecz ochrony przyrody i ekologii związywały się z zjawiskami kontrkulturowymi (artystycznymi, muzycznymi). Stanowiły rozszerzenie działalności opozycyjnej. W połowie lat 80, aktywność na polu polityki ekologicznej przejęły na siebie min. Ruch „Wolność i Pokój”, który wraz z pacyfistycznym przekazem opowiadał się otwarcie za kwestiami ekologii. W sukurs działalności „WIP” szedł Klub Gaia. Świadomość ekologiczno-środowiskowa znajdowała swoje odbicie również w akcjach Pomarańczowej Alternatywy, działaniach grup artystycznych związanych ze zjawiskiem Kultury Zrzuty. Określenie się za ekologią stanowiło zamanifestowanie niezależności.

Po 1989 roku w momencie zmian ustrojowych, społecznych i ekonomicznych w Polsce, kwestie ekologii stały się elementem polityki systemowej. Pierwsze założenia do polskiej polityki ekologicznej ("Polityka ekologiczna państwa" - PEP) w ramach gospodarki rynkowej uzgodniono w marcu 1989 r. podczas obrad Okrągłego Stołu. Zatwierdzenie tego dokumentu nastąpiło 10 maja 1991 r. Rozwój gospodarczy wymógł zmiany w celach i zasadach wszystkich podstawowych dokumentach strategicznych i operacyjnych państwa. Nie zmieniło to jednak sytuacji, że nadal kwestie ochrony środowiska i ekologii traktowane były jako działania opozycyjne. Uznając, że ekolodzy wiedzieli, jakimi dysponują wartościami przyrodniczymi, wiedzieli, że należy dostrzegać w nich dobro narodowe, dążyć do ich ochrony i przeciwdziałać degradacji przyrody.

Podczas naszego spotkania zastanowimy się nad polityką ekologiczną po 1989 roku oraz nad tym jakie zmiany zaszły na tym polu w dobie transformacji. Zadamy pytanie czy w kształtowaniu polityki ekologicznej w dobie transformacji podejmowane były jakieś działania widziane jako kontynuacja rozwiązań poprzedniego systemu. A może należałoby zadać pytanie czy po 1989 roku polityka ekologiczna trafiła na "puste" pole? Uznając kulturę i sztukę jako sojuszników w prowadzeniu świadomej polityki ekologicznej, zastanowimy się nad zasięgiem oddziaływania takiego sojuszu. Rozważania podejmą podczas dyskusji: artystka Cecylia Malik, kuratorka Aleksandra Jach oraz dr Andrzej Kassenberg z SGH i dr hab. inż. Zbigniew Karaczun (SGGW).

Kurator programu dyskursywnego
Konrad Schiller

Moderacja
Aleksandra Jach, historyczka sztuki, krytyczka i kuratorka wystaw, m.in. „Controlled Image”, RCA Londyn, 2009, „Mamuta”, Jerozolima, 2010; „Czyszczenie Dywanów”, Muzeum Sztuki w Łodzi, 2011; „Konstrukcja w procesie 1981. Wspólnota, która nie nadeszła”, Muzeum Sztuki w Łodzi, 2011. Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody, 2017.
Pracuje w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Goście
Cecylia Malik, Malarka, performerka, kuratorka, edukatorka i aktywistka. Jest autorką wielu wystaw i projektów artystycznych. Do najważniejszych z nich zaliczyć można: Ikonostas Miasto, Koncert u Pana Żula (Galeria Zderzak Kraków), „365 Drzew” i „6 Rzek”. Wspkólnie z Justynką Koeke zrealizowakła projekty: „Ulica Smolekńsk 22/8”, i „Modraszek Kolektyw” (akcja w obronie krakowskiego parku krajobrazowego Zakrzówek, która zjednoczyła bardzo wiele krakowskich środowisk, zyskała medialny rozgłos i znacząco wpłynęła na decyzje miasta w sprawie ochrony terenów zielonych).

Za realizację projektu „365 Drzew” otrzymała tytuł Kulturystki roku 2010, przyznawany przez Instruktorów Radiowego Domu Kultury Programu 3 Polskiego Radia. Owocem nagrodzonego projektu jest publikacja, pod tym samym tytułem, wydana w 2011 roku przez fundaję Bęc Zmiana, w formie książki–albumu. Jest laureatką nagrody publiczności Kulturalne Odloty 2010 przyznawanej przez krakowską Gazetę Wyborczą - w kategorii artysta roku. Brała udział w Biennale fotografii w Poznaniu oraz w 11 Biennale Sztuki Współczesnej Dialogues w Petersburgu. 2012 stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Dr Andrzej Kassenberg jest współzałożycielem Instytutu na rzecz Ekorozwoju i Fundacji Efektywności Energetycznej Polski. Otrzymał tytuł magistra geografii i stopień doktora nauk technicznych. Od 1980 roku jest związany z ruchem ekologicznym, w tym z Polskim Klubem Ekologicznym. Od wielu lat zajmuje się działalnością naukową w zakresie zrównoważonego rozwoju obecnie specjalizuje się w kwestiach energii i ochrony klimatu. Wykładał na wielu polskich i amerykańskich uniwersytetach. Był inicjatorem i pierwszym przewodniczącym Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko przy Ministrze Środowiska w Polsce. W latach 1991-1995 i 1999-2000 był członkiem Rady ds. Środowiska i Zagadnień Społecznych przy Prezydencie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W okresie 2009-2015 było członkiem Rady Dyrektorów, a ostatnie trzy lata jej przewodniczącym, Regionalnego Centrum Środowiskowego dla Europy Środkowo-Wschodniej. Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Naukowej Polskiej Akademii Nauk, został on nagrodzony jako "Człowiek Polskiej Ekologii Roku 2005". Autor lub współautor ponad 150 publikacji.

Dr hab. inż. Zbigniew Karaczun – profesor w Katedrze Ochrony Środowiska SGGW w Warszawie Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu. Jest specjalistą w zakresie zarządzania ochrona środowiska oraz polityki ekologicznej. Zajmuje się integracją celów polityki ekologicznej do strategii rozwoju gospodarczego i systemów zarządzania przedsiębiorstw. Trener w zakresie procedury oceny oddziaływania na środowisko. Autor i współautor ponad 300 publikacji. Od wielu lat działa aktywnie w organizacjach pozarządowych, jest wiceprezesem Polskiego Klubu Ekologicznego. W 1994 roku współtworzył Climate Action Network Central and Eastern Europe (CAN CEE), w latach 1994 – 1998 był dyrektorem CAN CEE. Współzałożyciel Koalicji Klimatycznej, polskich organizacji ekologicznej; od 2003 roku ekspert odpowiedzialny za prowadzenie Sekretariatu Koalicji Klimatycznej.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧