Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

AURA ROSENBERG: ANIOŁ HISTORII

AURA ROSENBERG: ANIOŁ HISTORII
📅 Data: wtorek, 04 kwietnia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Galeria Studio, PKiN, Plac Defilad 1, Warszawa, Godziny otwarcia wt. - nd. 11.00 - 19.00 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Anioł historii to pierwsza w Polsce wystawa Aury Rosenberg, amerykańskiej artystki działającej w Nowym Jorku i w Berlinie. Pokazuje najważniejszy wątek jej twórczości: historie rodzinne wplątane w wielką historię.
Zobaczymy na niej kobiece interpretacje tekstów Waltera Benjamina – szczególnie Berlińskiego dzieciństwa na przełomie wieków, odczytanego współcześnie i prywatnie w cyklach fotograficznych, instalacjach i miniaturowych esejach filmowych. Tytułowy Anioł historii to rozwijany od lat projekt, na który składają się film Angel of History (2013), seria grafik Black Noise (2008) oraz przetworzone wycinki gazetowe i artykuły z dziennika „The New York Times” z ostatnich lat. W animacji Anioł historii Rosenberg proponuje własną interpretację słynnej alegorii „anioła historii” Benjamina: w spektakularnej formie przypominającej grę komputerową, sięga do stylistyki kampu i kiczu.
W cyklu fotograficznym Berliner Kindheit artystka przedstawia Berlin lat 90. i początku nowego milenium, fotografuje miejsca, sytuacje i doświadczenia opisane w Berlińskim dzieciństwie, odnosząc je wprost do dzieciństwa swojej córki Carmen. W cyklu miniaturowych esejów filmowych, odpowiadających rozdziałom Berlińskiego dzieciństwa, Benjamin jest czytany na nowo przez kobiety: Aurę Rosenberg, Frances Scholz, Chantal Benjamin (wnuczkę Waltera Benjamina), oraz główną bohaterkę filmów i lektorkę: Lais Benjamin (prawnuczkę filozofa). Narracja jest przerywana, fragmentaryczna – czasem kamera się zacina, mieszają się języki, zagadki, rebusy.
Na wystawie zobaczymy po raz pierwszy materiały nagrane przez Rosenberg i Scholz w ostatnich latach, m.in. Zwei Blechkapellen (Dwie orkiestry dęte), Kaiserpanorama (Cesarska panorama), Wintermorgen (Zimowy poranek). Najnowszy z odcinków to Portbou z 2017 – impresja z obchodów rocznicy śmierci Benjamina i inauguracji Walter Benjamin House w Portbou z udziałem Chantal Benjamin, Wima Wendersa, Marka von Schleglla oraz 11-letniej Lais Benjamin, która komentuje wydarzenia z przeszłości i odpowiada na pytanie jak powstała Ziemia.

Otwarcie: 4 kwietnia 2017, godz. 19:00
wystawa czynna: 5 kwietnia – 4 czerwca 2017
wt. – niedz. 11:00 – 19:00
kuratorka: Barbara Piwowarska

Wystawa została zrealizowana dzięki wsparciu Foundation for Contemporary Arts Emergency Grant i Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Dziękujemy uczestniczkom projektu: Frances Scholz, Chantal Benjamin i Lais Benjamin Campos oraz Adamowi Lipszycowi i Uniwersytetowi Muri im. Franza Kafki.


To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę