Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
Ślimaki, reż. Grzegorz SzczepaniakŚlimaki, reż. Grzegorz Szczepaniak, prod. Wajda Studio, 2015, 29'
Francuzi są oburzeni! Co drugi ślimak na ich stole pochodzi z Polski. Przemysł ślimaczany kwitnie, a polscy hodowcy eksportują ślimaki nie tylko do Francji czy Włoch ale podbijają Chiny i Japonie. Na fali popularności ślimaczanego “złotego” interesu dwóch przyjaciół, Andrzej i Konrad postanawia założyć własną hodowlę i zarobić miliony. W tajniki ślimaczanego świata wprowadza ich ekspert, pan Grzegorz Skalmowski znany jako „Ślimaczany Król”.
Superjednostka, reż. Teresa Czepiec, prod. Wajda Studio, 2014, 20'
Tytułowa Superjednostka to ogromny blok mieszkalny w Katowicach zaprojektowany jako "maszyna do mieszkania". Na 15 kondygnacjach budynku może mieszkać nawet 3 tysiące ludzi. Winda zatrzymuje się co 3. piętro, więc mieszkańcy, żeby dojść do swoich mieszkań, muszą pokonać prawdziwy labirynt korytarzy i schodów. Głównymi bohaterami filmu są ludzie zamieszkujący wnętrze Superjednostki i przeżywający w niej ważne chwile swojego życia. Tu pulsują ich emocje, rodzą się oczekiwania i spełniają się, lub nie, ich pragnienia.
Urban Cowboys, reż. Paweł Ziemilski, prod. Wajda Studio, 2016, 30'
Czy koń może uratować życie? W Clondalkin (Dublin) z pewnością. W dzielnicy, w której łatwo o kłopoty, a trudno o perspektywy, młodzi ludzie mają styczność z narkotykami, przestępczością i więzieniem. Niektórym z nich udaje się uciec od codzienności w stronę niezwykłego hobby. Oswajają dzikie konie i stają się...miejskimi kowbojami. Kiedy życie czternastoletniego Dylana nabiera mrocznych barw, znajduje pocieszenie w więzi z Shelly, białą klaczą która szybko staje się dla niego całym światem. Mimo że trzymanie dzikich zwierząt jest w Irlandii nielegalne, a kopyta Shelly nie są przyzwyczajone do betonowych ulic, ich niecodzienna przyjaźń staje się coraz silniejsza.
Goście:
Teresa Czepiec
Reżyserka filmów krótkometrażowych i autorka instalacji artystycznych w przestrzeniach publicznych. Warsztatu uczyła się, pracując w pionie reżyserskim twórców takich jak Małgorzata Szumowska, Jan Komasa, Jerzy Skolimowski czy Marcin Koszałka. Studiowała architekturę na Politechnice Krakowskiej, sztuki wizualne w Le Fresnoy – Studio National des Arts Contemporains we Francji i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ukończyła Program DOK PRO w Szkole Wajdy.
Grzegorz Szczepaniak
Rocznik 84. Z wykształcenia muzyk, gitarzysta (Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie) i montażysta filmowy (PWSFTviT w Łodzi). Swój debiut „Ślimaki” realizował w ramach programu DOK PRO organizowanego przez Szkołę Wajdy. Film powstawał pod okiem Vity Żelakeviciute, Marcela Łozińskiego i Jacka Bławuta. Grzegorz Szczepaniak pracuje obecnie nad kolejnym filmem dokumentalnym pt. „Najbrzydszy samochód świata”.
Prowadzący:
Krystian Buczek - absolwent dziennikarstwa, kulturoznawstwa i filmoznawstwa. Uczestnik I edycji warsztatów dziennikarstwa filmowego "Krytycy z pierwszego piętra". Współpracuje lub współpracował m.in. z Ha.art.pl, Magazynem BadTaste, Portalfilmowy.pl, 5kilokultury.pl.
POLSKI DOKUMENT ZDOBYWA ŚWIAT!
Gośćmi będą młodzi autorzy filmów dokumentalnych, których filmy odniosły szczególny sukces na międzynarodowych festiwalach. Polskie kino dokumentalne od kilku lat jest silnie obecne na najważniejszych festiwalach filmowych i nominowane są do znaczących nagród. Wystarczy wspomnieć nominacje oscarowe dla filmów „Joanna” i „Nasza klątwa” w 2014 roku, zwycięstwo „Wszystkich nieprzespanych nocy” Michała Marczaka na Sundance 2016, dwie główne nagrody w konkursie studenckim największego festiwalu dokumentu na świecie IDFA („Kiedy ten wiatr ustanie” Anieli Gabryel i „Więzi” Zofii Kowalewskiej) w 2016 roku, czy coroczne zwycięstwa polskich dokumentów w Tygodniu Krytyki Filmowej MFF Locarno. Publiczności zaprezentujemy filmy dokumentalne powstałe w latach 2013-2016 ze szczególnym naciskiem na debiuty dokumentalne i filmy realizowane przez młodych twórców.
Organizator: Fundacja Rozwoju Sztuki Filmowej
Partnerzy: Szkoła Wajdy, Dom Kultury Śródmieście
Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa
WSTĘP WOLNY!
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach:
filmspotkanie
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie