Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Zielony weekend

Zielony weekend
📅 Data rozpoczęcia: sobota, 8 kwietnia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 9 kwietnia 2017

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Nadeszła wiosna, więc czas założyć ogrodniczki!

Zapraszamy Was do wzięcia udziału w wydarzeniach „Zielonego weekendu”. Będzie to okazja do spotkania osób aktywnie działających w ogrodnictwie społecznościowym, a może inspiracja do podjęcia lokalnych zielonych działań.

PROGRAM:

SOBOTA, 8 kwietnia

Warszawscy ogrodnicy – ogrodnictwo społecznościowe w Warszawie [debata i warsztaty]
Godz. 11:00, Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25

Jak rozwijać ogrody społecznościowe w naszym mieście?
Zapraszamy na spotkanie wszystkich ogrodników Warszawy: animatorów ogrodów społecznościowych, działkowców, osoby związane z edukacją, by zastanowić się jak wspólnie budować zieloną przestrzeń Warszawy.

Spotkanie odbędzie się w formule warsztatowej połączonej z krótkimi wykładami:
• dr Monika Latkowska będzie nas inspirować, pokazując różne formy ogrodnictwa społecznościowego,
• Michał Kuszewski opowie o "Inicjatywie lokalnej" jako narzędziu ułatwiającym tworzenie zielonych przestrzeni,
• dr Rober Zarr podzieli się swoimi doświadczeniami w przepisywaniu na receptę bycia w naturze jako elementu rutynowych działań leczniczych. Jak zapobiegać i leczyć choroby przewlekłe , a przy okazji zwiększyć wrażliwośći na otaczającą zieleń i dbałość o środowisko?

Podczas warsztatu, w grupach roboczych spróbujemy razem odpowiedzieć na pytania dotyczące wyzwań i potencjału ogrodów szkolnych, ogrodów społecznościowych i ogrodów działkowych.

Porozmawiamy o Waszych potrzebach - ogrodników, tych obecnych i przyszłych, o pracach jakie należy wykonać, by wszyscy chętni do działania mogli tworzyć otwartą przestrzeń zielonej Warszawy.

Prosimy o potwierdzenie przybycia do 6 kwietnia na adres: ssendzielski@zzw.waw.pl.


NIEDZIELA, 9 kwietnia

Niedziela Sąsiedzkich Ogrodników [śniadanie, warsztaty, spacery]

Godz. 11:00 -14:00, Osiedle Jazdów – Rotacyjny Dom Kultury ul. Jazdów 3/18

Od czego zacząć? Jak „ugryźć” miejską zieleń? I w czym może nam pomóc inicjatywa lokalna? Zapraszamy na wspólne śniadanie i międzypokoleniowe warsztaty, które poprowadzą dla Was doświadczeni realizatorzy inicjatywy lokalnej. W międzyczasie będzie można porozmawiać z urzędnikami o wsparciu dla swoich pomysłów.

11:00 - 11:45 ŚNIADANIE

11:45 WARSZTATY (do wyboru)

WARSZTAT I
Wystarczy zacząć! Wstęp do założenia ogrodu edukacyjnego.

Z makulatury? Wykorzystując znajomość technik origami? Zróbmy doniczki na rozsadę, wypełnijmy je podłożem i posadźmy w nich małe roślinki, sadzonki. Uczestnicy zabiorą swoje rośliny do domu. Papierowa doniczka posłuży kilka dni, a potem można włożyć ją do większej donicy lub do ziemi w ogrodzie. W ten sposób nie zostaną uszkodzone korzonki przy przesadzaniu, natomiast rozkładający się papier użyźni ziemię wokół rośliny.
Dowiecie się również, czego i w jaki sposób można nauczyć się w ogrodzie oraz dlaczego warto założyć, choćby najmniejszy, ogród edukacyjny.

Prowadząca: Izabela Zalewska – Kantek z Fundacji Viridarium, współtwórczyni powstałego z inicjatywy lokalnej ogródka edukacyjnego w Parku Kazimierzowskim.

WARSZTAT II
Nie ma jak bomba! Czyli jak robić bomby z nasion.

Bomby nasienne służą do zazieleniania miejsc, w które trudno się dostać, żeby coś posiać lub posadzić w inny sposób. Bomba nasienna to kulka zawierająca nasiona roślin, ziemię, w której mają się rozwinąć oraz glinę, która to wszystko scala i powoduje, że bomba może w całości przetrwać lądowanie w docelowym miejscu. Tam pod wpływem deszczu i słońca powoli uwolni swoją cenną zawartość.

Prowadzący: Marcin Świderski, współtwórca ekologicznej inicjatywy lokalnej „Pan Eko-Samochodzik nad Wisłą”.

WARSZTAT III
Spacer przyrodniczy po Jazdowie

Na malowniczo zmurszałym pniu starej robinii pojawił się uszak bzowy - rodzimy gatunek jadalnego i leczniczego grzyba związanego z liściastymi lasami. Jest to europejski krewny azjatyckiego grzyba mung, ale mieszkający w Polsce Azjaci twierdzą, że w smaku nie ma różnicy. O stanie powietrza na osiedlu informują organizmy wskaźnikowe - nadrzewne porosty. Są one w różnym stopniu wrażliwe na dwutlenek siarki, więc zanikają w miejscach gdzie jest dużo spalin. Ile można powiedzieć o powietrzu na Jazdowie posługując się skalą porostową, dowiemy się już na spacerze. Zajrzymy też do pszczelich domków. Przyjrzymy się też zasiedleniu ptasich budek. Mamy sporo do roboty!

Prowadząca: Dorota Wrońska, współtwórczyni przewodnika i spacerów przyrodniczych w ramach inicjatywy lokalnej „Wesoła Historia”.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztatach pierwszeństwo będą miały osoby, które wyślą swoje zgłoszenia do 6 kwietnia na adres: mkuszewski@um.warszawa.pl


***
Organizatorem wydarzenia jest m.st.Warszawa.
Centrum Komunikacji Społecznej link
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy link
Partner wydarzenia: link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: inne spotkanie warsztaty inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📱 Kanał nadawczy 📱