Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Pesach 1943 - Spotkanie z Szewachem Weissem

Pesach 1943 - Spotkanie z Szewachem Weissem
📅 Data: wtorek, 18 kwietnia 2017

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:30

📌 Miejsce: Warszawa - Wola, Otwarta Kolonia - Wolskie Centrum Kultury, ul. Górczewska 15 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na spotkanie z prof. Szewachem Weissem, które odbędzie się 18 kwietnia (wtorek) o godz. 19:30 w przeddzień 74 rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

Każdej wiosny Żydzi obchodzą święto Pesach.W ten sposób pielęgnują pamięć o wyzwoleniu narodu żydowskiego z ziemi egipskiej. Jest to święto wolności i triumfu dobra nad złem.
W wigilię Pesach 1943 roku, wiara w zwycięstwo nad tyranem powróciła z wyjątkową siłą …
19 kwietnia 1943 r. wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim.Była to największa żydowska akcja zbrojna wymierzona w okupanta.

O wieczorze poprzedzającym wybuch Powstania, o heroicznej walce i o człowieczeństwie w nieludzkich czasach opowie prof. Szewach Weiss.
Spotkanie poprowadzi redaktor Jacek Pałasiński.

Szewach Weiss (hebr. שבח וייס; ur. 5 lipca 1935 w Borysławiu) - izraelski polityk, profesor nauk politycznych, ambasador Izraela w Polsce w latach 2000-2003.
Urodził się w żydowskiej rodzinie kupieckiej na Ukrainie. Weissom udało się przetrwać holokaust dzięki ucieczce z getta oraz pomocy życzliwych Ukraińców i Polaków. Po wkroczeniu wojsk radzieckich w sierpniu 1944 roku Weissowie początkowo wrócili do w swojego domu, jednak wkrótce wyjechali na krótko do Polski (mieszkali w Wałbrzychu). W styczniu 1946, chcąc przedostać się do Palestyny, rodzina przekroczyła nielegalnie granicę z Czechosłowacją i przez Austrię dotarła do Włoch. Zanim 1 grudnia 1947 r. Szewach Weiss z rodziną z Genui wypłynął statkiem kierującym się na Bliski Wschód, dwa dni wcześniej na forum ONZ, zapadła decyzja o utworzenia państwa żydowskiego w Palestynie. W Izraelu Weiss skończył szkołę rolniczą, jednocześnie uprawiając wyczynowo sport - lekkoatletykę i podnoszenie ciężarów. Sukcesy sportowe zakończył wypadek samochodowy w 1965 r. W wojsku zaangażował się w życie kulturalne, czego efektem była sześcioletnia praca dziennikarza radiowego. Jednocześnie studiował na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i Wydziale Prawa w Tel-Awiwie. Przez wiele lat pracował jako wykładowca, m.in. na Uniwersytecie w Tel-Avivie i w Hajfie. W latach 1969-1972 kierował Wydziałem Nauk Politycznych w Hajfie, a w roku 1975 powołał do życia Wydział Mediów na tym uniwersytecie. W tym samym roku uzyskał też tytuł profesora nauk politycznych na tej uczelni.

Jacek Pałasiński (ur. 30 września 1952 w Warszawie) – polski teatrolog, dziennikarz telewizyjny i radiowy, korespondent.
Jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Od 1977 był działaczem opozycji demokratycznej, był związany z Niezależną Oficyną Wydawniczą NOWA. W 1981 wyjechał z kraju do Włoch, gdzie był jednym z założycieli Komitetu „Solidarności” we Włoszech. Jako dziennikarz pracował w Radiu ZET, „Rzeczpospolitej” i „Wprost”, publikował również w prasie zagranicznej. Następnie został korespondentem i publicystą TVN24, w tym m.in. prowadzącym wspólnie z Anną Kalczyńską cotygodniowy magazyn „Tu Europa”. Jest członkiem Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

18 kwietnia 2017 r, godzina 19.30, Otwarta Kolonia Literacka, ul. Górczewska 15
Serdecznie zapraszamy!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧