Podczas warsztatów i spotkań Muzeum Warszawskiej Pragi przybliży różnorodne techniki i tradycje rękodzielnicze odległych kultur. Zapraszamy już 22 kwietnia.
Podczas warsztatów i spotkań zaprezentowane zostaną tradycyjne i współczesne techniki wykonywania pieśni i instrumentów, obrazów i wycinanek, zabawek oraz potraw. Niezależnie od wieku i umiejętności każdy znajdzie w programie coś dla siebie.
Muzeum Warszawskiej Pragi jest najlepszym miejscem do celebrowania wielokulturowych tradycji stolicy. To właśnie tu zostały odkryte i zrekonstruowane dawne żydowskie modlitewnie. Ekspozycja muzeum podejmuje tematy współistnienia wielu grup narodowościowych i etnicznych na warszawskiej Pradze.
Program:
Warsztaty (formuła otwarta bez względu na wiek, umiejętności i język):
11:00–15:00 Zabawki z różnych stron świata
Własnoręczne wykonanie zabawek, którymi od setek lat bawią się dzieci w odległych częściach świata nie musi wiązać się z daleką podróżą. Chyba, że chodzi o podróż w wyobraźni. Podczas warsztatu przygotujemy i poznamy tradycje zabawek takich jak motanki, tybetańskie mandale, gwatemalskie kulołapki, laleczki worry dolls z Ameryki Południowej, czy też indiańskie łapacze snów.
Prowadzenie: Diana Barańska i Irena Jazukiewicz
12:00–14:00 Krańce świata na jednym talerzu
Warsztaty kulinarne przygotowane przez Praską Światotekę i kawiarnie Niebieski Syfon
11:00–14:00 Gry i zabawy podwórkowe Ludoteka
Wstęp z biletem do muzeum.
16:00–18:00 Paprykalaba – orkiestra warzywna – warsztaty
Członkowie orkiestry swoje instrumenty, na których grają w Paprykalabie, wykonują własnoręcznie z warzyw. To eksperyment polegający na poszukiwaniu dźwięków, jakie można wydobyć z nietradycyjnego materiału. Uczestnictwo w orkiestrze warzywnej nie wymaga wcześniejszego przygotowania muzycznego, a ponieważ instrumenty wykonujemy samodzielnie z taniego, tymczasowego tworzywa-warzywa, oznacza to, że Paprykalaba pozwala rozwijać swój potencjał muzyczny (i aktorski!) każdemu. Ponadto Perkalaba cover band, nawiązując do twórczości ukraińskiej kapeli Perkalaba), która zainspirowała nas do własnych prób muzycznych.
Członkowie: Diana Barańska, Irena Jazukiewicz, Benjamin Cope, Eliza Czech, Grzegorz Ryczywolski, Ewa Drozda, Anna Sędzikowska, Barbara Żach.
Odbędą się również płatne warsztaty artystyczne.
Oprowadzanie po modlitewniach:
godzina 12:00 w języku polskim, oprowadza: Jola Wiśniewska
godzina 13:00 w języku polskim i ukraińskim, oprowadza: Jola Wiśniewska, tłumaczy: Dominika Sokołowska
godzina 14:00 w języku angielskim, oprowadza: Katarzyna Szumlas
godz. 16:00 Oprowadzanie: “Wokół praskiej wielokulturowośći”, oprowadzanie: Adam Lisiecki
Koncerty, wstęp wolny:
18:00 Avtomat – projekt “Pleśni”
„Pleśni” łączą ukraińskie, rosyjskie, syberyjskie i gruzińskie pieśni wielogłosowe z nowoczesnymi, basowymi podkładami elektronicznymi, które wprowadzają te, często zapomniane, ludowe kompozycje w obszar zainteresowań młodych ludzi. Ta muzyka to połączenie dzisiejszego, technologicznego życia rodem z miastosfery z bardzo pierwotnymi środkami wyrazu, które grają wewnątrz wielogłosowej tradycji. Koncerty projektu Pleśni składają się zarówno ze śpiewów a capella jak i elektronicznych rytmów inspirowanych IDM, UK-dubstepem, future bass.
Członkowie zespołu: Kajetan Łukomski – programming, wokal, Sonia Łukomska – wokal, Weronika Regosz – wokal, Natalia Olenderek – wokal.
19:30 Klazzjezz
Twórczość zespołu to mieszanka muzyki klezmerskiej, etnicznej oraz jazzu. Repertuar obejmuje kompozycje autorskie, a także znane i lubiane utwory we własnych opracowaniach. To właśnie niebanalne, dopracowane aranżacje wyróżniają zespół. Skład wykonuje utwory instrumentalne oraz piosenki w języku jidysz, polskim, ukraińskim oraz niemieckim.Bogate doświadczenia indywidualne każdego z muzyków jak i przygotowanie muzyczne są gwarantem wysokiej jakości wykonywanej muzyki.
Zespół tworzą: Iwona Karcz (PL) – wokal, Marta Rubik (PL) – skrzypce, wokal, David Zouker (FR) – klarnet, Julia Amirova (UA) – intrumenty klawiszowe, Piotr Wojnarowski (PL) – kontrabas, Denis Amirov (UA) – instrumenty perkusyjne.
Partnerzy: Soho Factory, Praska Światoteka, Niebieski Syfon, Fundacja Ludoteka Roszada, Centrum Wielokulturowe w Warszawie / The Multicultural Center in Warsaw.
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga-Północ lub w kategoriach:
impreza
koncert
warsztaty
inne
dla dzieci